Článek
Tuzemský realitní trh zažívá z pohledu počtu transakcí růst. Prodeje u novostaveb v posledním čtvrtletí loňského roku meziročně vzrostly téměř dvojnásobně, u starších bytů to bylo o 49 procent.
Podle expertů České bankovní asociace jde po skokovém propadu celého trhu v druhé polovině roku 2022 spíše o návrat k „normálu“.
„Současná vysoká čísla meziročního růstu musíme vnímat jako růst ze zcela zamrzlého trhu, na kterém se po dobu jednoho roku téměř nic neobchodovalo. Nyní se totiž meziročně porovnáváme se čtvrtletími, ve kterých se prodalo historicky nejméně bytů za posledních 20 let,“ říká šéf společnosti Dataligence Milan Roček.
„Lépe tak situaci vystihuje hodnocení, že jsme se v závěru 2023 dostali na obdobnou aktivitu, jaká byla na konci roku 2020,“ dodává.
Růst hypoték i pokles cen bydlení
Oživení realitního trhu podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera podpořila řada faktorů.
„Postupné zotavování hypotečního trhu v loňském roce bylo zřejmě způsobeno kombinací faktorů, od uvolnění pravidel v oblasti příjmových ukazatelů ze strany České národní banky po mírný pokles cen nemovitostí či mírný pokles hypotečních sazeb,“ vypočítává Seidler.
Svou roli podle jeho slov sehrála také odložená poptávka z předešlého období.
„V letošním roce by měl hypoteční trh dále oživovat a za celý rok lze očekávat dvouciferný růst, stále se však patrně nedostane na úroveň předpandemických let,“ dodává hlavní ekonom České bankovní asociace.
Téměř dvouletý propad poptávky v loňském roce zatlačil na majitele, kteří se v té době rozhodli svou nemovitost prodat. Ceny u starších bytů v loňském roce klesly v průměru o sedm procent.
Vývoj cen je však třeba hodnotit v kontextu různorodého vývoje v jednotlivých čtvrtletích posledních dvou let, kdy ceny klesaly zejména mezi třetím čtvrtletím 2022 až druhým čtvrtletím 2023 a naopak od třetího čtvrtletí 2023 již stagnovaly nebo mírně rostly.
Ceny starších bytů se tak v posledním čtvrtletí 2023 oproti poslednímu čtvrtletí 2022 snížily jen o 4,4 procenta, v průměru vycházel metr čtvereční na 60 tisíc korun.
Na celorepublikové úrovni se ceny novostaveb během roku 2023 snížily pouze o 0,1 procenta.
„Developeři většinou nešli dolů s konečnou cenou, ale formou různých pobídek. Nabízeli například v ceně bytu garážové stání nebo kuchyňskou linku navíc. Variantou byly také dotované hypoteční úvěry,“ říká ředitel Dataligence Milan Roček.
Propast mezi příjmy a cenami se ztenčila
Právě pokles cen nemovitostí pomohl mírně zmírnit propast mezi nimi a příjmy tuzemských domácností.
„Česká republika patřila v roce 2022 na špičku v mezinárodním srovnání zemí, kde růst cen nemovitostí v posledních letech výrazně předběhl růst příjmů domácností. Z tohoto pohledu přinesl loňský rok mírnou korekci, stále však zůstávají tyto nůžky výrazně rozevřené a Česko se nadále drží v mezinárodním srovnání na předních místech nedostupnosti bydlení,“ doplňuje hlavní ekonom České bankovní asociace Seidler.
Z pohledu vývoje cen nemovitostí v Evropské unii patří Česko z dlouhodobějšího pohledu mezi země s nejvyšší dynamikou růstu. Za posledních deset let stouply ceny nemovitostí v tuzemsku o 125 procent, unijní průměr přitom byl „jen“ 55 procent.
Letos jen o jednotky procent
V letošním roce bude podle Milana Ročka z Dataligence růst cen nemovitostí pokračovat.
„Trh s nemovitostmi bude v letošním roce mírně aktivnější, ale nemyslím si, že bychom měli očekávat rychlý růst nemovitostí. Očekávám zvyšování cen v řádu jednotek procent,“ predikuje.
Dojít by v tomto důsledku ve finále podle Jakuba Seidlera mohlo k zlepšení dostupnosti nemovitostí.
„S pozvolnějším tempem zdražování by se mohl zároveň zmírňovat nesoulad mezi růstem cen nemovitostí a nominálními příjmy domácnosti,“ uzavírá za bankovní asociaci Seidler.
Seznam Zprávy jsou mediálním partnerem Focusu ČBA.