Článek
Do tuzemských bank se blíží vlna refinancování hypotečních úvěrů. Podle analýzy Ipsos a České bankovní asociace bude fixovat v následujících dvou letech novou úrokovou sazbu až polovina současných klientů bank. V příštích dvanácti měsících to bude každý třináctý.
„Brzy začneme narážet na důsledky silného roku 2021, kdy banky poskytly hypoteční úvěry v rekordních objemech. Refinancování bude v příštím roce mírně růst, koncem roku ale začnou počty narůstat výrazněji a vrcholu dosáhnou v roce 2026,“ říká Jakub Seidler, hlavní analytik České bankovní asociace.
Čechy, kteří budou refixovat úrokové sazby už v letošním roce, čeká zároveň s tím i cenový šok.
„Pokud bychom srovnali výpočet měsíční splátky u průměrné hypotéky ve výši 3,6 milionu korun s úrokem dvě procenta a nebo se sazbou pět procent, rozdíl bude zhruba šest tisíc korun,“ uvedl k očekávanému zvýšení nákladů u tisíců klientů bank expert.
„Bude zásadní, kde se bude v příštích dvou letech úroková sazba nakonec pohybovat. V tuto chvíli je velice pravděpodobné, že bude už citelně pod hranicí pěti procent,“ uvedl optimistickou predikci Jakub Seidler ve Focusu ČBA.
Podle analýzy Ipsos se s podobným směrem, kterým budou postupovat úrokové sazby hypoték, ztotožňují také klienti bank.
„Lidé očekávají, že se úroková míra bude v době jejich refinancování úvěru pohybovat kolem čtyř procent. Je to v současné době docela realistické očekávání,“ potvrdil Marek Straka, specialista výzkumné agentury Ipsos pro finanční trh.
I díky tomu by podle jeho slov ve většině případů nemělo docházet k významným cenovým šokům u tuzemských domácností.
„Naprostá většina, zhruba 75 procent dotazovaných říká, že vyšší splátku úvěru po refinancování vstřebají. Naopak pro čtvrtinu domácností bude zvýšení splátky znamenat potřebu snížit jiné výdaje,“ uvedl v debatě Focus ČBA Marek Straka.
Věrnost bance vs. potřeba spořit
S potřebou snižovat výdaje a spořit jde podle speciality Ipsos trend, který může klienty s úvěry lákat k přesunu ke konkurenci.
„Naprostá většina klientů hovoří o tom, že hodlá setrvat u své stávající banky. Změna by pro ně znamenala určitý diskomfort. Proti tomuto trendu jde na druhou stranu potřeba domácností spořit. Sledujeme, že Češi stále častěji porovnávají konkurenční nabídky, nejen v oblasti hypotečních úvěrů, ale i jinde, například v telekomunikacích,“ uvedl Straka v rozhovoru.
V praxi budou klienti podle jeho slov výměnou za to, že u své banky zůstanou, požadovat „prémii“ za věrnost, například v podobě zvýhodněné úrokové sazby.
Podle Jakuba Seidlera na trhu sehraje roli také novela zákona o spotřebitelském úvěru, která vejde v účinnost letos v září. Ta zvyšuje poplatek za odchod z banky ke konkurenci před koncem fixace.
„Už nyní minimálně vidíme, že banky omezují delší fixace, protože jsou pro ně podstatně nákladnější, když klient celou fixaci nedodrží a poruší ji krátce po sjednání hypotéky. Trh si bude muset najít novou rovnováhu, protože novela mění pravidla hry,“ uzavírá analytik České bankovní asociace.
Seznam Zprávy jsou mediálním partnerem Focusu ČBA.