Hlavní obsah

Češi si loni na vlastní bydlení půjčili stovky miliard korun

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Češi se vloni vrátili k nákupům vlastního bydlení. Velká část klientů ale ještě čeká, zda nemovitosti ještě nezlevní. Napovídá to predikce největšího poskytovatele úvěrů v Česku.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Banky v Česku v roce 2024 financovaly úvěry na bydlení za 305 miliard korun, nejvíce za poslední tři roky. Aktuální čísla zahrnují i refinancování hypoték. Oproti rekordnímu roku 2021 ale trh stále zaostává, v číslech více než o 250 miliard korun a také tehdy šlo o celkovou sumu za nové i refinancované hypotéky.

„Trh s bydlením má za sebou úspěšný rok. Česká ekonomika se odrazila ode dna a zaměstnancům opět rostou reálné mzdy. Zájem kupujících podpořil pokles průměrných úrokových sazeb hypoték, odložená poptávka a obnovený růst cen nemovitostí,“ okomentoval vývoj Martin Vašek, generální ředitel a předseda představenstva ČSOB Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny.

V loňském roce samotná skupina podle jeho slov poskytla financování na bydlení více než 26 tisícům domácností. Hypoteční úvěry v ČSOB přesáhly 63 miliard korun a úvěry ze stavebního spoření 11 miliard korun.

Foto: Seznam Zprávy

Český trh bydlení v roce 2024.

Vzhledem k očekávanému vývoji trhu, který zahrnuje nejen pokles úrokové sazby, ale také pokračující růst cen nemovitostí, by se podle šéfa Hypoteční banky měl objem poskytovaných financí na bydlenív letošním roce dále zvětšovat. Při zahrnutí nových i refinancovaných úvěrů by to oproti loňskému roku mohlo být o 44 miliard více, tedy zhruba 349 miliard korun.

„Pokud se nestane v ekonomice nic neočekávaného, tak by se mohly sazby hypoték pro klienty dále snižovat. V druhé polovině letošního roku by se mohly pohybovat kolem 4,5 procenta,“ dodává Miroslav Zetek, místopředseda představenstva ČSOB Hypoteční banky.

V souvislosti s očekávaným poklesem úrokových sazeb se podle bankovního experta ČSOB nebude výrazně měnit podíl fixací hypoték. Většina klientů v očekávání budoucích výhodnějších sazeb nyní volí fixaci hypoték na tři roky a níže, takových je kolem 95 procent, zatímco ještě do roku 2022 mělo devět z deseti klientů fixaci na pět a více let.

„Je to naprosto logická změna, samozřejmě za předpokladu, že se naplní scénář poklesu úrokových sazeb. Naopak bude velmi náročné fixace prodlužovat. Je ale možné, že například fixace na pět let se budou v příštích letech více vracet. Bude ale třeba zaplatit a spravedlivě rozdělit riziko za předčasné refinancování mezi banku a klienta,“ uvedl Martin Vašek.

Ceny nemovitostí na rekordech

Růst hypotečního trhu podpořil také vývoj cen nemovitostí, které se během loňského roku dostaly na rekordy.

„Od roku 2020 ceny bytů v Česku vzrostly zhruba o čtyřicet procent. A růst cen nemovitostí bude pokračovat i letos. V procentech by se meziroční zvýšení mohlo pohybovat mezi pěti až deseti procenty,“ uvedl odhad ČSOB Martin Vašek.

Nejen ve finální cenovce, ale také v průměrné výši hypotečního úvěru se projevuje růst cen nemovitostí. Právě ta se pohybuje v rekordní výši 3,6 milionu korun. Ještě v už srovnávaném roce 2020 to bylo v průměru zhruba o dva miliony korun méně.

Největší objemy financí si na bydlení půjčují lidé v Praze. Tam průměrná výše hypotečního úvěru přesahuje čtyři miliony korun.

Doporučované