Článek
Ikonický obchodní dům Kotva v centru Prahy se začne ještě letos přestavovat. Po dokončení rekonstrukce budou spodní patra pětipodlažní budovy sloužit dále obchodníkům. Vyšší patra se změní na kanceláře, v nejvyšším podlaží budou restaurace. Investice si vyžádá jednotky miliard korun. V pondělí 10. února slaví Kotva 50 let od svého otevření.
Majitelem Kotvy je Generali Real Estate, součást italského finančního a pojišťovacího holdingu Generali. Italové koupili kotvu před pěti lety od tuzemské realitní skupiny PSN. Od té doby připravovala Generali s partnery plány na přestavbu legendární nemovitosti.
Pro veřejnost se Kotva před rekonstrukcí definitivně uzavřela na konci ledna 2024. Do dlouhých příprav přestavby zasáhla nejen covidová pandemie, ale fakt, že Kotva je památkově chráněná. Dělníkům práci navíc komplikuje fakt, že během rekonstrukce bude muset být z opláštění a izolace Kotvy odstraněný rakovinotvorný azbest.
„Ve vyšších patrech budou kanceláře, retail zůstane v nižších podlažích,“ popsal pro SZ Byznys podobu Kotvy po přestavbě zdroj obeznámený s plány majitele na rekonstrukci.
Rekonstrukce si vyžádá nejméně nižší jednotky miliard korun. Generali ani její mediální agentura zatím projekt s odkazem na připravovanou tiskovou zprávu nekomentovaly.
„Podmínkou památkářů i autorů stavby bylo, aby charakter maloobchodní části zůstal v původní otevřené podobě, nikoliv například v podobě uzavřených obchodů, jak je známe z běžných nákupních center,“ uvedl zdroj.
Kotva se v minulých třech desetiletích potýkala s komplikovanými vlastnickými vztahy a od roku 2007 i se silnou konkurencí v podobě protějšího obchodního centra Palladium. Na tom, aby byla Kotva v nové podobě pro zákazníky atraktivní, spolupracuje Generali se zahraničními architekty. Proměna vyšších pater na kanceláře nastane po zkušenostech z minulých dekád, kdy bylo obtížné dostat zákazníky nahoru.
„Generali si vytvořilo silnou vizi a má zájem realizovat unikátní koncept obchodní galerie, jako je například Galerie Lafayette v Paříži či Selfrigdes v Londýně. Takový koncept Praze chybí. Praha si zaslouží luxusní obchody a světové značky pod jednou střechou,“ komentovala projekt ředitelka realitně-poradenské společnosti Knight Frank Zdenka Klapalová.
Podobně velkou rekonstrukci Kotva od otevření v roce 1975 ještě nezažila. V minulosti prodělala pouze změny interiérů.
„Jedna se o unikátní a jedinečnou stavbu, kvalitní a originální architekturu. Pochopitelně se obchodní dům Kotva nachází také v prominentní centrální lokalitě a má i svoji historickou hodnotu. Nejde o jednoduchý prostor. Půdorys tvoří vzájemně propojené šestihrany. Celý objekt vyžaduje zásadnější modernizaci a hlavně promyšlený koncept,“ uvedla šéfka Knight Frank Klapalová.
Z obchodních domů otevřených před rokem 1989 má za sebou velkou rekonstrukci rovněž Máj na Národní třídě v Praze 1. V nové podobě se Máj otevřel loni. U části veřejnosti i odborníků ale nová podoba budovy zaměřené po rekonstrukci na zábavu vyvolala rozpaky.
Obchodní dům Kotva
- Kotva na náměstí Republiky v Praze 1 byla postavena v letech 1970 až 1975 podle návrhu architektů Věry a Vladimíra Machoninových.
- Poprvé se Kotva otevřela 10. února 1975.
- V 90. letech se Kotva dostala do kupónové privatizace. Tehdy obchodní dům získal později vytunelovaný privatizační fond Trend. Následovaly roky sporů, kdy o vlastnictví Kotvy zápasily různé byznysové skupiny.
- V letech 2005 až 2016 patřila Kotva irské společnosti Markland. Ta se však během finanční krize dostala do problémů a její majetek včetně Kotvy potom prodala irská státní konsolidační agentura NAMA.
- V roce 2016 obchodní dům převzala realitní skupina PSN za více než dvě miliardy korun.
- V roce 2019 prohlásilo Ministerstvo kultury Kotvu za kulturní památku.
- V roce 2020 koupila Kotvu společnost Generali Real Estate. Podle dostupných informací byla cena zhruba čtyři miliardy korun.