Článek
Spor o kontrolu nad společností MI Estate obchodující s podíly na nemovitostech vyústil po výměně jednatelů ve změnu přístupu firmy k byznysu.
Společnost pod vedením podnikatele Maxima Ponomarenka proslula plošným rozesíláním nabídek na odkup realitních podílů. Po konfliktu Ponomarenka se společníkem a odvoláním Ponomarenka z pozice jednatele firma s touto praxí končí.
„Po dokončení organizačních změn předpokládá společnost další činnost bez rozesílání nevyžádaných nabídek na odkup nemovitostí a nemovitostních podílů, se zaměřením na etický výkon podnikatelské činnosti v souladu s obecně uznávanými standardy,“ uvedla firma MI Estate v prohlášení na svém webu.
Právě pochybnosti o etickém či dokonce zákonném rozměru podnikání MI Estate a dalších podobných firem vyvolávaly jejich kritiku ať už z hlediska lidí, kteří s nimi přišli do styku, tak ze strany některých advokátů. Maxim Ponomarenko vždy trval na tom, že jeho podnikání je v souladu se všemi etickými i zákonnými pravidly.
Ponomarenko drží v MI Estate prostřednictvím své firmy MaximP těsně menšinový podíl. Většinu má přes společnost Money Invest podnikatel Josef Ondrišek. Manažerské otěže však dosud třímal Maxim Ponomarenko a jeho tým.
Letos na podzim ale Ondrišek Ponomarenka z pozice jednatele odvolal kvůli údajnému poškozování firmy. Ponomarenko jakékoliv pochybení odmítl, a naopak obvinil společníka z podvodného jednání s cílem ovládnout firmu. K aktuálnímu vývoji se Ponomarenko zatím nevyjádřil, na otázky redakce nereagoval.
Současný jednatel mimo jiné uvedl, že z firmy zmizelo účetnictví.
„Ze strany odvolaných jednatelů ani účetní společnosti nám sice až dosud nebyly předány účetní doklady, máme však přístup ke kompletní záloze účetnictví v elektronické podobě, a proto doúčtování všech účetních případů do aktuálního stavu předpokládáme v relativně krátké době,“ uvedl pro SZ Byznys nový jednatel Ondrišek.
„Průběžně komunikujeme s obchodními partnery a plníme závazky společnosti, byť jsme nuceni od obchodních partnerů požadovat doložení právního titulu jejich pohledávek vůči MI Estate,“ dodal zástupce firmy.
Společnost MI Estate se kromě rozesílání nevyžádaných nabídek do schránek majitelů realitních podílů dostala do širšího povědomí poté, co se Ponomarenko loni spojil s youtuberem Jurajem Sutorisem. Společně pak spustili kurzy pro zájemce o tento typ obchodování. Účastníkům školení prodávali nemovitostní podíly také z MI Estate.
Rychloobrátkový byznys s nemovitostními podíly neboli flipování
- Předmětem tohoto typu obchodů jsou podíly na domech, bytech či pozemcích. Často se pro tento byznys používá také termín flipování.
- Podle advokátů není obecně na těchto transakcích nic špatného, naopak mohou realitnímu trhu prospívat. Problém nastává, když někdo tímto obchodováním cílí na staré nebo nezkušené vlastníky, kupuje od nich nemovitost hluboce pod cenou a pak je prodává s obrovským ziskem. Podle advokáta Petra Němce pak již lze hovořit o neúměrném zkrácení, či dokonce o lichvě.
- Na skupování nemovitostních podílů se zaměřují firmy, jejichž cílem je podíl levně koupit a pak rychle co nejdráž prodat.
- Zvýšení ceny podílu dosahují například tlakem na ostatní spoluvlastníky s cílem buď je donutit k odkupu podílu spekulanta za vyšší cenu, nebo naopak k prodeji celé nemovitosti spekulantovi. Často se také soudí o vydání bezdůvodného obohacení za to, že svůj díl nemovitosti nemohou užívat.