Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Drahé hypotéky, kvůli kterým tisíce Čechů odsunuly svůj plán na vlastní bydlení, zdražují i bydlení v pronájmu.
Cena za metr čtvereční nájemního bydlení rostla v řadě krajů. Celkový průměr v zemi se ve třetím kvartálu letošního roku pohyboval na 293 korunách. Oproti druhému čtvrtletí tohoto roku cena stoupla o 4,6 procenta, ukazují data Deloitte Rent Indexu.
„V létě pokračoval trend, který vidíme už takřka rok. Trvající vysoké úrokové sazby komplikují lidem pořízení vlastního bydlení, proto mají o nájemní bydlení tak vysoký zájem,“ říká Petr Hána, ředitel oddělení zaměřeného na nemovitosti a stavebnictví v poradenské společnosti Deloitte.
„A všude tam, kde poptávka převyšuje nabídku, obvykle roste i cena. Průměrná činže tak v Česku poskočila o více jak čtyři procenta, což je ve srovnání s předchozími obdobími poměrně vysoký růst,“ dodává.
Brno na prvním místě
Nejrychlejší růst pronájmů bytů v posledních měsících nastal v Brně (10,8 %), Pardubicích (7,3 %), Libereckém kraji (6,5 %) a Českých Budějovicích (6,1 %).
Nejdražší nájmy ale platí nájemníci stále v Praze, kde metr čtvereční bytu v pronájmu stál v průměru 388 korun, což je ve srovnání s předchozím kvartálem nárůst o 4,3 %.
Ačkoliv převažuje v drtivé většině oblastí zmiňovaný růst, v daném období došlo ve čtyřech lokalitách k poklesu, a to v Karlovarském kraji (-2,1 %), Jihlavě (-1,7 %) Středočeském kraji (-0,8 %), Pardubickém kraji (-0,5 %).
Inflace i energie straší kupující i prodejce
Zvyšování průměrné nabídkové ceny nájemného sleduje v posledním půlroce také realitní portál Sreality.cz.
„Řada zájemců o koupi bydlení vyčkává a spekuluje na jejich pokles. K tomu ale u dobře řešených bytů minimálně ve velkých městech s dobrou vybaveností nedochází. Tito lidé tak raději volí formu nájemního bydlení. Zájemců je tedy více a pronajímatelé si tak mohou říci o vyšší částku, protože si mohou mezi zájemci vybírat,“ komentuje vývoj Hana Kontriš, manažerka týmu inzertních služeb Sreality.cz.
Nelze podle jejích slov opomenout ani významný růst výdajů běžných rodin související s inflací a růstem cen energií. Ten přispívá jednak k tomu, že lidé koupi vlastního bydlení odkládají, a také k tomu, že pronajímatelé zohledňují i své vlastní finanční potřeby v cenách, které požadují za nájemné a do kterých se samozřejmě promítají i zvýšené náklady na správu a provoz nemovitostí.
Nároky klesají
Vzhledem k rostoucím nákladům na bydlení v pronájmu jsou podle průzkumu společnosti Generali Investments Češi nuceni snižovat své nároky na bydlení. Realitu těchto požadavků znázorňuje příklad bydlení v pražském bytě.
Zatímco v roce 2018 bylo možné si za částku 20 000 Kč v Praze pronajmout třípokojový byt s rozlohou 66,8 metru čtverečních, dnes stejný rozpočet umožní bydlení v bytě s pouze dvěma pokoji o celkové ploše 53,6 metru čtvereční.
„Nároky Čechů na bydlení se oproti loňskému roku stále snižují. I přes to, že v druhé polovině letošního roku došlo k jistému zlepšení energetické situace i stabilizování inflace, roste zároveň zájem o nájemní bydlení, který je zapříčiněn kombinací vysokých pořizovacích cen nemovitostí a zejména vysoké úrokové míry u hypotečních úvěrů. K aktuálnímu růstu nájemného také přispívá například pokračující trend stěhování za prací do měst,“ komentuje výsledky průzkumu Marek Bečička, ředitel Product & Real Assets Generali Investments CEE.
Podle Františka Brože, mluvčího Bezrealitky.cz počet lidí mířících do nájemního bydlení i nadále poroste, takže zásadní snižování ceny za nájemní metr není možné očekávat ani v budoucnosti, spíše naopak. A proto se nejen bude zmenšovat plocha pronajímaných bytů, budou stále aktuálnější i další alternativy bydlení.
„Z našeho pohledu bude trh reagovat spíše doplňováním nových nemovitostí, které nabízí nižší cenu, ale také jiný standard soukromí. Například již druhý rok se v Česku rozvíjí trh se spolubydlením, do nabídek se dostávají pokoje, části bytů nebo třeba patra dvougeneračních domů, bavíme se o vyšších stovkách zcela nových příležitostí,“ říká mluvčí realitního portálu.