Hlavní obsah

Ministerstvo mění pravidla dotací. Chce více zateplených domů

Foto: Filip Olejowski, Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Ministerstvo životního prostředí představilo změny, které budou od letošního června platit pro čerpání dotací na rekonstrukce bydlení. Mění se pravidla v počtu vlastněných nemovitostí i výše podpory.

Článek

Ministerstvo životního prostředí od června upraví podmínky pro čerpání dotací z programů Nová zelená úsporám LightOprav dům po babičce.

V rámci Nové zelené úsporám Light, která cílí na domácnosti ohrožené energetickou chudobou a nízkopříjmové domácnosti, budou mít žadatelé nově možnost žádat o sto tisíc korun na zateplení více než dosud.

„Od června bude možné získat částku až 250 tisíc korun a na rozdíl od dosavadní etapy budou mít žadatelé možnost využít celou částku na zateplení. Ukazuje se, že opatření spojená se zateplením nemovitosti výrazným způsobem zvyšují energetickou úsporu nemovitosti. Zároveň je ale zateplení finančně náročnější, je tedy potřeba ho především u těchto žadatelů ještě více zvýhodnit,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Méně peněz na solární ohřev vody

Zatímco na zateplení půjde více peněz, ministerstvo sníží dotaci na solární ohřev vody. A to i kvůli klesající ceně této technologie.

„Dotace na solární systém se stávajícím bojlerem tak nově bude 50 000 korun (dosud 60 000 korun) a s novým bojlerem 70 000 korun (dosud 90 tisíc korun). Z podporovaných opatření cílíme více na obálku budovy a možnost komplexnějšího zateplení, které má pro domácnost nejvyšší přínos z hlediska úspor energií a peněz,“ doplnil ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.

Senioři mohou žádat jen na jeden dům

V nové etapě program více zacílí podporu pouze na nejzranitelnější domácnosti. „Program Nová zelená úsporám Light byl spuštěn v době energetické krize, kdy bylo potřeba co nejdříve pomoci zranitelným domácnostem s vysokými cenami energií. Nyní se již situace stabilizovala, a chceme tak podporu opět nasměrovat k těm nejpotřebnějším. Proto zavádíme pro žadatele z řad seniorů se starobním důchodem kritérium jedné nemovitosti na bydlení. Podpoříme je v případě, že vlastní pouze jednu nemovitost k bydlení,“ uvedl Valdman.

Program Nová zelená úsporám Light byl spuštěn v loňském lednu v reakci na energetickou krizi. Úspěšnost programu podle ministra Hladíka dokazují čísla. „Od jeho spuštění si o příspěvek zažádalo téměř 80 tisíc domácností v celkové výši devíti miliard korun,“ uvedl Hladík.

„Jelikož byla alokace v programu 22. května vyčerpána, museli jsme příjem žádostí pozastavit a opět jej otevřeme v aktualizované podobě 25. června. Nová alokace bude činit tři miliardy korun,“ vysvětlil ředitel Státního fondu životního prostředí ČR.

Změnami projde také program Oprav dům po babičce, který funguje od loňského září a cílí hlavně na ekonomicky aktivní domácnosti s neúsporným rodinným domem.

Dotace pro více domácností

Od června 2024 dojde v programu ke zmírnění podmínky vlastnit pouze jednu nemovitost k bydlení. Nově může domácnost kromě nemovitosti, na kterou žádá o příspěvek, vlastnit také jednu další stavbu určenou k bydlení nebo podíl na ní.

„Od spuštění programu se ukázalo, že na podporu nedosáhnou lidé, kteří mají například částečný podíl nemovitosti v rámci pozůstalosti nebo vlastní podíl v jiné nemovitosti, ve které ale nemohou bydlet. Zároveň se často jednalo o domácnosti, které bydlí v malém nevyhovujícím bytě a plánují se přestěhovat do rodinného domu, ale po dobu rekonstrukce potřebují bydlet ve stávajícím bytě. Díky této změně tak bude možné podpořit širší okruh žadatelů a odstranit tyto překážky,“ okomentoval ministr Hladík s tím, že podmínka trvalého bydliště ve zrekonstruované nemovitosti po dobu deseti let od doložení realizace zůstává.

Podle dat Asociace českých stavebních spořitelen, jež od letošního března nabízí žadatelům o dotace z programu Oprav dům po babičce zvýhodněné úvěry, je zájem žadatelů vysoký.

„Za první dva měsíce poskytly stavební spořitelny tyto úvěry v celkovém objemu 117 milionů korun a v průměrné výši 1,25 milionu korun,“ uvedl Libor Vošický, předseda Asociace českých stavebních spořitelen, s tím, že v dalších měsících očekává další růst zájmu.

„Zvýhodněný úvěr je určen především na financování komplexního zateplení domu, výměnu oken či dveří a na pořízení a instalaci obnovitelných zdrojů energie,“ dodal šéf asociace, který současně působí jako předseda představenstva Stavební spořitelny České spořitelny.

Úvěry spořitelny podle jeho slov nabízí s až dvacetiletou splatností. „Garantovaný nízký úrok dosahuje maximálně poloviny úrokové sazby pro nezajištěné úvěry na bydlení,“ uvedl.

Výhodný úvěr – novinka od března 2024

  • Kromě dotace mohou žadatelé v rámci programu Oprav dům po babičce od března 2024 získat také výhodný úvěr s polovičním úrokem ve srovnání s těmi běžnými. Pro rok 2024 by měla být maximální výše úrokové sazby 3,5 procenta ročně. Původně se tato možnost plánovala už od ledna 2024.
  • Umožní to spolupráce Státního fondu životního prostředí se stavebními spořitelnami a bankami, přičemž finanční instituce mohou na výhodné úvěry čerpat příspěvek z evropského Modernizačního fondu. Banky a stavební spořitelny mohou výhodné úvěry začít nabízet už od začátku března 2024.
  • Výhodný úvěr může dosáhnout až dvojnásobku výše dotace a mohou o něj žádat i lidé, kteří již příspěvek z programu získali v předchozích měsících. Nárok na půjčku však není automatický, bude záležet i na posouzení klientů ze strany bank.
  • Už od ledna 2024 poskytují stavební spořitelny poradenství ke všem dotacím v programu Nová zelená úsporám, včetně části Oprav dům po babičce.

Zdroj: MŽP

Stavební spořitelny v Česku také od letošního ledna potenciálním žadatelům nabízí dotační poradenství. Toho za březen a duben v Česku využilo 4487 klientů.

Nejčastěji se na poradenská místa na pobočkách spořitelen obraceli klienti ze Středočeského, Moravskoslezského a Jihočeského kraje.

Počet případů dotačního poradenství v krajích ČR (březen a duben 2024)
Praha326
Středočeský kraj588
Ústecký kraj337
Karlovarský kraj107
Plzeňský kraj299
Jihočeský kraj247
Kraj Vysočina352
Pardubický kraj 249
Královéhradecký kraj215
Liberecký kraj223
Olomoucký kraj349
Moravskoslezský kraj524
Zlínský kraj234
Jihomoravský kraj437
Celkem4487
Zdroj: Asociace českých stavebních spořitelen

Doporučované