Hlavní obsah

Do obcí půjdou miliardy na nájemní byty

Foto: Renata Matějková, Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Obce začnou stavět nájemní byty se státní dotací. Do projektu Dostupné nájemní bydlení přihlásily projekty za 5,1 miliardy korun.

Článek

Po čtyřech měsících od spuštění programu Dostupné nájemní bydlení přišlo 92 žádostí o podporu projektů na výstavbu, rekonstrukce nebo nákupy bytů za 5,1 miliardy korun.

„Vysoký zájem žadatelů ukazuje, že se podařilo nastartovat systém podpory výstavby, který bude dlouhodobě udržitelný a postupně zvýší dostupnost bydlení v Česku,“ uvedl na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS).

Z celkového objemu žádostí v programu tvoří dotace 1,9 miliardy korun a úvěry zhruba ve výši 3,2 miliardy. Po započtení investice žadatelů vznikne téměř 1500 bytů za 7,7 miliardy korun.

„Uvedu jeden konkrétní příklad z Jihomoravského kraje. Městys Vratěnín chce z bývalé školy vybudovat sedm nových obecních bytů. Už nyní obec eviduje 15 žádostí o byt, toto tak situaci alespoň částečně uvolní. Požadovaná výše podpory je v tomto případě 17,2 milionu korun, z toho dotace je 7,6 milionu korun a úvěr 9,6 milionu korun,“ popsal premiér.

Podle aktuálních dat Ministerstva pro místní rozvoj jsou v programu skoro tři čtvrtiny všech žadatelů obce, městské obvody a další územní samosprávné celky.

„V Česku patří obcím asi 3,5 procenta všech bytů –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ to není ani zdaleka dost, aby se ceny nájmů dařilo držet níž,“ uvedl šéf resortu Petr Kulhánek s tím, že další výstavba by se měla nastartovat pomocí sítě poradenských center v regionech.

„Takto jsme podpořili přípravu dalších více než 150 bytových projektů v hodnotě přes devět miliard korun, které vzniknou v následujících deseti letech,“ uvedl ministr.

Podpora soukromých investorů

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) řekl, že v rámci Dostupného nájemního bydlení připravuje Národní rozvojová banka investiční fond, který by měl podnítit další výstavbu nájemních bytů pro vymezené skupiny obyvatel.

„Do fondu by se stejným dílem vložily veřejné peníze a prostředky soukromých investorů. Za ty by bylo možné postavit v první fázi 300 až 350 bytů rovněž v režimu Dostupného nájemního bydlení. Fond by mohl být spuštěn v druhé polovině roku,“ řekl ministr financí.

Zároveň dodal, že je stát připraven spolupracovat na výstavbě nájemního bydlení s privátními partnery a rozšířit modely spolupráce o další možné zdroje.

Variantou by mohl být nedávno zveřejněný projekt developerské společnosti Central Group nazvaný Design & Build.

„Komerční segment sám o sobě nestačí,“ uvedl už dříve v pořadu Agenda SZ Byznys majitel společnosti Dušan Kunovský. „Snažíme se ve spolupráci s dalšími firmami a institucemi na trhu nastavit v dobrém smyslu takzvaně baťovský systém, který umožní, aby vznikaly tisíce bytů,“ vysvětlil Kunovský.

Veřejný a soukromý sektor dohromady

Základním principem má být právě spojení s komerční stranou – developerskou společností, která projektu dodá vzorové postupy, smlouvy a pro výstavbu využije typových řešení. „Každý nový projekt, který se rozhodne samospráva postavit, by už nemělo být pokaždé objevování Ameriky,“ říká Dušan Kunovský.

Řešením je podle jeho slov optimalizace stavby z hlediska konstrukce, dispozic nemovitosti a statiky. To ale neznamená, že by domy byly totožné.

„Vnější architektura může být velmi odlišná, ale využití ‚mašiny‘, která zanechá vnitřní střeva domu stejná, může ušetřit až dvacet procent celkové investice,“ vysvětlil s tím, že lišit se může i střecha budovy a podobně.

Doporučované