Článek
Rozhovor si také můžete poslechnout v audioverzi.
Po uplynulých dvou letech hlásí banky návrat hypotečních klientů. Příval nové poptávky se podle generálního ředitele developerské společnosti JRD a bývalého ředitele Hypoteční banky Jana Sadila už nyní propisuje také do poptávky po jejich projektech.
„Cítíme větší zájem hypotečních klientů. To jsou pro hypoteční a realitní trh dobré zprávy,“ uvedl v pořadu Agenda SZ Byznys Jan Sadil s tím, že přibližně polovinu klientů tvoří lidé s hypotékou.
Navzdory oživení však podle jeho slov nedojde k opakování rekordního roku 2021, kdy například prodeje nových bytů v hlavním městě dosáhly více než dvojnásobku následujícího roku, který už byl zatížen výrazným růstem úrokových sazeb.
„Rok 2021 byl extrémní v tom, jak nízko se pohybovaly úrokové sazby. Atraktivita hypoték byla tehdy obrovská. V běžné situaci sice úroková sazba není motivátorem k tomu, aby si klient bral hypotéku a kupoval nemovitosti. V té době to však byla výjimka a sazby se staly motorem k tomu, aby téměř kdokoliv, kdo chtěl investovat do bydlení, hypotéku opravdu sjednal,“ popsal bývalý bankéř v rozhovoru pro SZ Byznys.
„Touto optikou bych byl v predikcích pro letošní rok skeptičtější, protože sazby určitě na takové úrovni nebudou,“ dodal Jan Sadil.
Predikce bank k vývoji úrokových sazeb
Hypotéky budou dál zlevňovat, ale zvolna.
Martin Vašek, šéf ČSOB Hypoteční banky: „Věřím tomu, že když nastane střední ekonomický scénář, inflace bude pod kontrolou a neobjeví se z Ameriky nějaká smršť cel a podobných věcí, které by mohly začít zvedat cenovou hladinu, tak se podíváme pod 4,5 % na průměrné sazbě v druhé polovině roku 2025.“
Filip Hrubý, tiskový mluvčí České spořitelny: „Prolomení čtyřprocentní sazby neočekáváme, ale průměrná sazba by se koncem roku 2025 mohla pohybovat okolo 4,25 %, přičemž snižování průměrné sazby by mělo být pozvolné a rovnoměrné během roku.“
Stále důležitější roli budou na realitním trhu u nákupů nemovitostí hrát podle šéfa JRD institucionální investoři, což mohou být například celé investiční fondy.
„Vidíme zájem institucionálních investorů o jednotlivé byty i o celé části projektu. Je to něco, co jsme na trhu v minulosti neměli, a je vidět, jak se trh mění. Nájemní bydlení dostává jiný rozměr a trh začíná být pestřejší,“ uvedl.
Samotná JRD podle Jana Sadila už nyní jedná o konkrétním projektu, u kterého by mělo dojít k dohodě právě s větším investorem. Detaily před uzavřením dohody zatím šéf společnosti nekomentoval.
Nabídka bytů poroste
Nabídka na trhu novostaveb v hlavním městě by však měla letos – i přes návrat poptávky – mírně narůstat. „Trh bude oživený a myslím si, že růst cen nemovitostí bude letos rozumný a nabídka zajímavá,“ popsal šéf společnosti.
JRD Group
- Skupina JRD Group zastřešuje skupinu firem, které se věnují developmentu, nákupu a prodeji pozemků, energetice z obnovitelných zdrojů a investicím do výnosových nemovitostí.
- Zakladatelem a majitelem skupiny je Jan Řežáb a generálním ředitelem Jan Sadil.
- V roce 2023 skupina dosáhla celkového obratu 1972 mil. Kč.
- V rámci společnosti JRD Development skupina realizuje projekty bytové výstavby zejména v hlavním městě a blízkém okolí.
V Praze nové byty staví také například Central Group, Skanska, Finep, Trigema nebo PSN.
Konkrétně v JRD se do konečné fáze povolovacích procesů dostane několik projektů. „Stavební povolení pro nás znamená, že můžeme začít prodávat. Na skladě máme pro letošní rok takových projektů poměrně dost,“ uvedl Jan Sadil.
Hlavní zdroj prodejů bytů měl plynout zejména z projektů v Praze na Barrandově, Kamýku a také z prvního projektu mimo hlavní město, v Kladně.
„Chystáme další projekt nedaleko Kamýku. Detaily ohledně něj jsou ale zatím součástí našeho obchodního tajemství,“ doplnil s tím, že vysoká poptávka motivuje společnost k dalším realitním akvizicím.
Pomalé povolování podpoří růst cen
Ceny nemovitostí podle Sadila požene nahoru obvyklá kombinace příčin – v první řadě jde stále o pomalý povolovací proces staveb, a to navzdory novému, od loňského července účinnému stavebnímu zákonu. „Dlouhý proces se promítá do finančních nákladů projektu, a tím i do konečné ceny samotného bytu,“ popsal.
Konkrétním problémem, který by dokázal celý proces urychlit, je podle jeho slov snížení počtu kroků a dotčených orgánů, které se k projektům vyjadřují.
„Pro mě osobně je to rozsah připomínek, ať už od účastníků řízení, donedávna také možnosti napadání stanovisek v průběhu územního plánování,“ uvedl s tím, že právě územní plán by měl být pro výstavbu tím nejdůležitějším dokumentem.
„Dostačující by měl být připomínkovaný územní plán, který po schválení říká, kolik pater se v jaké lokalitě může postavit nebo jaká tam může být hustota zástavby. Dále už by měla být podoba na odbornících. Úředníci nebo sousedé už by do toho neměli zasahovat,“ uzavřel Jan Sadil.
Agenda
Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky.
Od pondělí do čtvrtka na SZ Byznys a ve všech podcastových aplikacích.
Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify.