Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Čínská centrální banka dnes uvedla, že se zmírní pravidla pro poskytování hypoték a podle čínského vicepremiéra budou obecní samosprávy moci nakupovat domy za „rozumné“ ceny. Takto získané domy budou použity k zajištění dostupného bydlení, uvedl politik. Časový plán ani způsob financování však neupřesnil.
Podle agentury Reuters je to dosud jedno z nejrozsáhlejších opatření ke stabilizaci krizí postiženého sektoru nemovitostí v zemi. Akcie čínských realitních společností po oznámeních posilují.
Čerstvě zveřejněné údaje ukázaly nejrychlejší pokles cen nových domů za více než devět let a stav realitního sektoru se dál zhoršuje. Na svém vrcholu přitom představoval pětinu místní ekonomiky, nyní však zůstává hlavní brzdou hospodářského růstu.
„Problémy nemovitostního sektoru přitom již nyní ochromují čínský ekonomický růst jako nic jiného. Poměrně chabý čínský ekonomický růst je pak problémem pro celý svět, i pro Česko,“ uvedl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Che Li-feng také řekl, že místní samosprávy, které již nyní dluží v přepočtu přibližně devět bilionů dolarů (zhruba 205 bilionů korun), mohou zpět odkoupit pozemky dříve prodané developerům. Slíbil, že úřady budou „tvrdě bojovat“ za dokončení zastavených projektů.
Čínská centrální banka dále sníží úrokové sazby hypoték. Zmírní také požadavky na akontaci.
Čínský realitní sektor se již několik let nachází v hlubokém propadu, za kterým stojí dluhy developerů. Navzdory opatřením vlády zavedeným od roku 2022 se propad nedaří oživit.
Čínský index nemovitostí CSI 300 po dnešních zprávách posílil o více než čtyři procenta. Někteří analytici ale nadšení trhů brzdí. „Ačkoli jde pravděpodobně o jeden z nejdůležitějších signálů stabilizace nálady v Číně, je třeba poznamenat, že případné dosažení dna cen bydlení by bylo pouze prvním krokem. Vyšší zásoby nemovitostí budou pravděpodobně ještě nějakou dobu tlumit investice do realit a sektor nemovitostí zůstane v letošním roce hlavní brzdou ekonomiky,“ uvedl analytik Lynn Song z hongkongské společnosti ING.
„Propad cen čínských realit bude podle všeho pokračovat i v příštích čtvrtletích. Zásoba neprodaných nemovitostí je totiž již nyní na svém osmiletém maximu. Stavební práce napříč Čínou se tak zastavují a mnohé developerské společnosti se ocitají ve finančních těžkostech, ne-li přímo na pokraji bankrotu. Zhruba pět milionů Číňanů tudíž může rychle přijít o práci, což by ohrozilo sociální stabilitu země, již nyní narušovanou právě v souvislosti s neblahým vývojem na poli realit. Růst počtu lidí bez práce by vedl k ochromení čínské poptávky, třeba i po automobilech německých značek. Zhoršení odbytové situace německých automobilek následně negativně poznamená také třeba jejich české subdodavatele,“ vysvětlil možné dopady čínských problémů Kovanda.