Hlavní obsah

Hodnota elitních realitních magnátů přesáhla 200 miliard. Dál je dusí papíry

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

V žebříčku Česká elita představují developeři a další firmy z oboru nemovitostí zhruba 200 miliard korun.

České firmy v realitním byznysu mají hodnotu stovek miliard korun a rostou. A to navzdory trhu, který dusí pomalé schvalovací procesy.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Nemovitosti se v Česku stávají jedním z hnacích motorů tuzemského podnikání. Podle žebříčku Česká elita, který připravují Seznam Zprávy ve spolupráci s Deloitte, představují právě podnikatelé v oblasti realit téměř desetinu nejhodnotnějších českých firem.

Vybraná skupina developerských, stavebních a investorských firem má v žebříčku hodnotu přes 200 miliard korun. Největší díl patří společnosti CPI, která vlastní a spravuje nemovitosti v mnoha zemích Evropy. Její celková hodnota se odhaduje na 140 miliard korun.

Nejhodnotnější české firmy v byznysu s nemovitostmi

Pořadí v žebříčku Česká elitaSpolečnostAktivitaHodnota společnosti
4.CPIInvestice do nemovitostí a jejich správa140 mld. Kč
29.MetrostavStavebnictví23 mld. Kč
36.PPF Real EstateDevelopment, investice a správa nemovitostí18 mld. Kč
39.Central GroupRezidenční development15 mld. Kč
49.Penta Real EstateRezidenční a kancelářský development13 mld. Kč
53.AccoladeDevelopment průmyslových a logistických parků11 mld. Kč
58.PSNRezidenční development, rekonstrukce a správa bytů9,4 mld. Kč
60.EkospolRezidenční development9,1 mld. Kč
61.PasserinvestDevelopment a investice8,8 mld. Kč
65.FINEPRezidenční development7,7 mld. Kč
91.TrigemaRezidenční development4,1 mld. Kč

Zdroj: Žebříček SZ Česká elita

Samotné developerské firmy, které v celém nemovitostním seskupení převažují, mají ale podle ředitele oddělení zaměřeného na nemovitosti a stavebnictví ve společnosti Deloitte Ondřeje Zabloudila ještě větší potenciál růst. Podmínky ve stavebnictví ovšem jdou proti nim.

„Většina developerů působí lokálně a jsou zaměření například na hlavní město. A každé místo má svůj limit. Například v Praze se povolí ročně řádově pět až šest tisíc bytů, společností tu působí poměrně mnoho a musí se o kapacity v podstatě podělit. Aby tyto firmy mohly výrazněji růst, nemovitostní trh by se musel výrazněji zvětšit. Pomohlo by tomu samozřejmě zjednodušení povolovacího procesu, protože poptávka po nemovitostech, nejen bytech, tady je,“ vysvětluje odborník.

Podobně situaci vidí také samotní developeři. „Firma v našem oboru může růst hlavně tím, že bude prodávat velké množství bytů. Aby mohla prodávat velké množství bytů, musí mít dostatečnou zásobu pozemků a povolených projektů. Někdy je mnohem obtížnější povolit projekty než získat vhodné pozemky,“ popisuje generální ředitel společnosti Ekospol Evžen Korec.

Situace na trhu rozhoduje

Do karet ale developerským firmám musí podle hlavního analytika Central Group Ondřeje Šťastného hrát také příznivá situace na trhu, zejména z pohledu poptávky po pořizování nových bytů.

„Letošní prodeje jsou oproti loňsku zhruba dvojnásobné a jejich další růst očekáváme i v následujících obdobích,“ popisuje Ondřej Šťastný. Za letošní rok má společnost ambici prodat zhruba tisícovku nových bytů. „V příštím roce plánujeme prodat přes 1500 bytů a od roku 2026 chceme prodávat okolo 2000 nových bytů ročně,“ uvedl analytik Central Group.

Plány ohledně rostoucího počtu prodejů avizuje i Penta Real Estate. „Už nyní víme, že se v horizontu několika let přibližně zdvojnásobí počet bytů, které budeme schopni dát na pražský trh. Půjde o přibližně 600 až 700 bytů za rok. Náš podíl mezi rezidenčními staviteli tak určitě o něco vzroste,“ uvedl mluvčí firmy Martin Lánský.

Expanze do nových lokalit

Variantou, jak přelstít zdlouhavý proces povolování v českých podmínkách a zajistit firmě další růst, by podle mluvčího Penty mohla být také expanze do dalších lokalit.

„Soustředíme se na širší centrum Prahy a Bratislavy, nestavíme ani na předměstích ani v regionech, a tak nám už začíná být hřiště trochu malé. I to je jeden z důvodů, proč plánujeme expanzi na západ,“ uvedl Martin Lánský.

Takové kroky už podnikla například společnost Finep, která se v žebříčku Seznam Zpráv umístila z pohledu hodnoty firem na 65. příčce. Ta před více než dekádou vstoupila na mongolský trh.

Podle Zabloudila z Deloitte je tu ale ještě jiný úhel, jak na nemovitostní byznys nahlížet. Řadě firem se totiž v segmentu daří, navzdory tomu, že do výstavby se na vlastní pěst nepouští, nebo pouze okrajově. „Jsou tu i velmi rychle rozvíjející se firmy, zejména fondy, které do těchto nemovitostí investují. Je tedy vidět, že je zde velmi dobře rozvinutý trh kolektivního investování,“ popisuje.

Příkladem jsou společnosti jako Accolade, která se také dostala do stovky nejhodnotnějších firem a zaměřuje se na industriální segment nejen z pohledu výstavby, ale také správy průmyslových parků.

Stále častěji se přitom tyto subjekty začínají zajímat také o nájemní byty. „Díky tomu do této oblasti začali developeři více pronikat a snaží se projekty připravovat a realizovat tak, aby je investoři měli zájem koupit. Je to hra velkých čísel, kdy musí vše fungovat dohromady,“ vysvětluje Zabloudil.

„Pro developery toto představuje další prodejní kanál. Tyto byty se poté na trh dostanou jako nájemní, cílem fondu rozhodně není byty držet prázdné, ale naopak je obsadit nájemníky,“ dodal.

Do segmentu nájemního bydlení začal v posledních letech výrazněji investovat zmíněný Finep, který nejenže do svých projektů zapracovává zhruba třetinu jednotek, které mají sloužit k pronájmu, staví ale i projekty nájemního bydlení na zakázku. Nedávno například společnost informovala, že pro AFI Europe postaví 1700 bytů v Praze.

Některé firmy už část portfolia postavených nájemních bytů drží dokonce ve vlastních rukou. Zisk tedy negenerují z prodeje nemovitostí, ale jejich pronájmů. Příkladem je Trigema, která takto pronajímá projekt Fragment v pražském Karlíně.

Žebříček nejhodnotnějších firem Česka

Česká elita 2024. Klikněte na banner níže a projděte si pořadí nejhodnotnějších firem Česka. Dalším kliknutím na řádek v tabulce nebo na interaktivní grafiku můžete zjistit podrobnosti o firmě.

Partnery České elity jsou společnosti ORLEN Unipetrol, Penta Fund, Burza cenných papírů Praha, UniCredit Bank, A&O Shearman.

Odborným garantem žebříčku TOP 100 České elity je společnost Deloitte.

Doporučované