Hlavní obsah

Stavebnictví nedusí sazby nebo dělníci, ale povolení, shodují se experti

Sledujte debatu o aktuálních problémech českého stavebnictví.Video: Seznam Zprávy

aktualizováno •

Jak nastartovat stavebnictví v krizi a kdo potáhne oživení? Firmy, domácnosti, nebo stát? Odpovědi hledáme v debatě Seznam Zpráv pořádané v rámci seriálu konferencí Česká elita.

Článek

Stavebnictví zpomaluje, a to nejvíce od covidové pandemie. Podle dat Českého statistického úřadu v březnu stavební produkce meziročně spadla o 8,3 procenta. V problémech se sice potácí dlouhodobě, letošní březen byl však nejhorší za poslední tři roky.

Jak znovu nastartovat růst tohoto extrémně významného sektoru? Jak se aktuální propad promítá do výroby a prodejů stavebních materiálů nebo do personálního obsazení firem? O tom debatovali hosté konference Česká elita.

„Z našeho pohledu na tom stavebnictví dobře není,“ řekla Radka Prokopová, členka představenstva Alca Group. Na konferenci popsala, že klesá zájem z koupelnových studií a specializovaných velkoobchodů, zatímco počet zákazníků v hobbymarketech přibývá.

„Krize už byla,“ řekl na konferenci Vít Kutnar, majitel stavebnin DEK, podle kterého březnová čísla popisovala se zpožděním krizi ve výstavbě rodinných domů. „Hodně se utlumil počátek stavby. U stavebních materiálů, jako jsou cihly nebo betonové výrobky, jsou to propady až o 30 procent,“ popsal Kutnar před časem pro SZ Byznys.

„Krizi jsme zažívali v letech 2009 až 2013,“ souhlasil prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza. To podle něj ale neznamená, že by situace byla růžová. Zmínil vliv covidu a války na Ukrajině i vysoké ceny energií, ale dodal, že situace by se mohla začít lepšit v druhé polovině letošního roku.

„My žádné dno necítíme, poslední tři roky zažíváme růst jak objemu, tak i hospodářských výsledků,“ dodal Jan Hasík, předseda představenstva Purposia Group, která se ovšem zaměřuje na průmyslové haly a obchodní centra. Přiznává, že v bytové výstavbě je zřejmě situace jiná, a poukázal i na problémy s byrokracií. „Jsou peníze, jsou kapacity, ale nedá se stavět,“ popisuje často probíraný problém tuzemského stavebnictví – dlouhá stavební řízení. „Jak je možné, že v České republice do stavebního povolení mluví lidé, kteří tam nikdy nebyli? Takovým způsobem si likvidujeme příležitosti a ekonomiku,“ říká Prokopová.

Za největší brzdy stavebnictví jsou aktuálně považovány také vysoké úrokové sazby a ekonomická nejistota. Výstavba bytů poklesla dokonce o více než 11 procent.

Hosty debaty o oživení českého stavebnictví byli

Radka Prokopová, členka představenstva Alca Group

Jan Hasík, předseda představenstva Purposia Group

Vít Kutnar, majitel stavebnin DEK

Jiří Nouza, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví

Otázka padla také na přesun výroby do Číny. Podle Prokopové se za 15 let kvalita výrobků z Asie zlepšila, ovšem evropský trh se řídí pravidly ESG (ekologie, sociální aspekt a řízení), jež zřejmě budou znamenat cla na tamní výrobky.

Partnerem debaty byla Purposia Group.

Podívejte se: Seznam Zprávy sestavily žebříček 100 nejhodnotnějších českých firem. Kliknutím na řádek v tabulce nebo na interaktivní grafiku je možné zjistit další podrobnosti o umístěné společnosti.

Partnery České elity jsou společnosti ORLEN Unipetrol, Penta Fund, Burza cenných papírů Praha, UniCredit Bank, A&O Shearman.

Odborným garantem žebříčku TOP 100 České elity je společnost Deloitte.

Doporučované