Článek
Po rekordním období, které poháněl rychlý rozvoj e-commerce, začínají ceny na trhu průmyslových nemovitostí chladnout.
Podle dat poradenské společnosti 108 Real Estate kleslo u některých dlouhodobějších pronájmů nájemné po započtení pobídek, jako jsou nájemní prázdniny, investice do úprav prostor nebo udržitelná řešení, pod čtyři eura za metr čtvereční za měsíc. To je cena, kterou tuzemský trh průmyslových nemovitostí několik let nezaznamenal.
„Snižování nájemného ovlivňuje především relativní dostatek disponibilních prostor, tedy větší konkurence mezi developery,“ přibližuje hlavní důvod poklesu cen ředitel 108 Real Estate Jakub Holec.
Nabídka překonává poptávku
Developeři na zvyšující se nabídku volných ploch podle šéfa oddělení průmyslových nemovitostí poradenské společnosti Matěje Indry reagují také zpomalením výstavby nebo odložením výstavby nových kapacit.
„V posledním loňském čtvrtletí přibylo pouze necelých 120 000 čtverečních metrů nových ploch,“ popsal Indra.
Rozestavěných prostor je však v Česku podle experta na oblast průmyslových nemovitostí z poradenské společnosti Savills Ondřeje Míčka mnoho. „V letošním roce odhadujeme, že bude postaveno kolem 900 tisíc až 1,1 milionu metrů čtverečních, v závislosti na poptávce,“ uvedl.
Celkově se podle jeho slov zdá být výstavba dostatečná, jsou ale regiony, kde se nestaví vůbec nebo velmi málo a v jiných krajích se naopak staví až příliš. „To působí na pozvolné snižování nájemného,“ dodává Ondřej Míček.
V rámci rozestavěných prostor mají v letošním roce zájemci o nové skladové či výrobní prostory nejvíce alternativ v Moravskoslezském a Plzeňském kraji, ale také na severním a západním okraji Prahy.
„Konkrétně v Moravskoslezském kraji je v rámci rozestavěných budov stále volných 172 900 m2. V Plzeňském kraji je nájemcům k dispozici 126 700 m2 rozestavěných průmyslových prostor,“ upřesnil Míček.
Právě v Moravskoslezském kraji lze průmyslovou budovu pronajmout nejlevněji. Průměrná cena nájemného v regionu je pod hranicí pěti eur za metr čtvereční a měsíc. Celorepublikový průměr nájemného před započtením pobídek dosáhl na konci loňského roku 5,89 eura za metr čtvereční.
Poptávku táhnou výroba a automotive
Zklidnění trhu po letech boomu online nákupů a velkého rozmachu výstavby skladových a výrobních hal odpovídají i čísla poptávky, která sice v posledním čtvrtletí rostla, meziročně však naopak klesla téměř o pětinu.
„Podle našich dat poptávka ve čtvrtém čtvrtletí vzrostla o více než 25 procent. V meziročním srovnání ale vidíme pokles, a to o 18 procent. Tím se dostáváme na průměrnou úroveň poptávky z předcovidových let 2014 až 2020,“ vypočítal Ondřej Míček ze Savills.
Vysoká poptávka z konce loňského roku však podle ředitele pro Česko a Slovensko v developerské společnosti Garbe přetrvává i letos. „Od ledna 2025 evidujeme vyšší aktivitu ze strany klientů, především z výrobního sektoru, ale také z logistiky. Výrobní sektor, zejména automobilový průmysl, si i nadále udržuje dominantní postavení,“ uvedl šéf společnosti Martin Stratov.
Poradci z 108 Real Estate k tomu uvedli, že pokud jde o mezinárodní tendry, které se týkají obou zmíněných sektorů, mohly by postavení Česka ještě zlepšit rekordní investice do dálniční a silniční sítě, stejně jako flexibilnější trh práce.
Kromě samotné poptávky po skladových a výrobních halách pokračuje podle šéfa investic v Savills Frasera Watsona v tomto odvětví z loňského roku také zájem o investice. „V roce 2024 vzrostl meziročně objem investic do průmyslového sektoru o 192 procent,“ uvedl s tím, že roste konkrétně zájem zahraničních investorů.
„Akvizice společnosti Blackstone, která získala většinový podíl v portfoliu deseti logistických parků, je skvělým příkladem,“ dodal.