Hlavní obsah

Baťovská mašina. Developer chce v Česku začít stavět domy se „stejnými střevy“

Rozhovor se šéfem společnosti Central Group Dušanem Kunovským.Video: Karolína Štuková, Seznam Zprávy

Dostupnost bydlení v Česku by pomohly zlepšit obecní bytové fondy, míní největší tuzemský bytový developer. Chystá proto řešení – návrat k baťovské „mašině“.

Článek

Rozhovor si také můžete poslechnout v audioverzi.

Po vzoru Tomáše Bati chystá majitel největšího bytového developera společnosti Central Group změnu ve výstavbě bytů v Česku. S projektem nazvaným Design & Build chce bojovat proti zhoršující se situaci v dostupnosti bydlení.

„Komerční segment sám o sobě nestačí,“ říká v pořadu Agenda pro SZ Byznys majitel společnosti Dušan Kunovský. Kromě zrychlení povolování a výstavby bytů podle jeho slov zlepšování dostupnosti pomůže rozvoj segmentu obecního nájemního bydlení.

„Snažíme se ve spolupráci s dalšími firmami a institucemi na trhu nastavit v dobrém smyslu takzvaně Baťovský systém, který umožní, aby vznikaly tisíce bytů,“ projekt Kunovský.

Veřejný a soukromý sektor dohromady

Základním principem má být právě spojení s komerční stranou – developerskou společností, která projektu dodá vzorové postupy, smlouvy a pro výstavbu využije typových řešení. „Každý nový projekt, který se rozhodne samospráva postavit, by už nemělo být pokaždé objevování Ameriky,“ říká Dušan Kunovský.

Řešením je v podle jeho slov optimalizace stavby z hlediska konstrukce, dispozic nemovitosti a statiky. To ale neznamená, že by domy byly totožné. „Vnější architektura může být velmi odlišná, ale využití „mašiny“, která zanechá vnitřní střeva domu stejná, může ušetřit až dvacet procent celkové investice,“ vysvětlil s tím, že lišit se může i střecha budovy a podobně.

Foto: Central Group

Jak by mohlo vypadat využití nového systému v praxi.

Central Group

  • Central Group je největším rezidenčním stavitelem v Česku. Za více než 30 let svého působení dokončil přes 200 rezidenčních projektů a prodal přes 18 000 nových bytů, domů a parcel.
  • Central Group v současnosti vlastní v Praze kolem 1,5 milionu metrů čtverečních pozemků a brownfieldů určených k výstavbě, na kterých plánuje zhruba 35 000 nových bytů.
  • Ve spolupráci s developerskou společností Trigema a Skanska vydává pravidelnou kvartální analýzu pražského trhu s novými byty.
  • Výstavbě bytů se v Česku věnují také další společnosti jako YIT, Penta, JRD, Finep, Crestyl aj.

Část výstavby dostupných nájemních bytů by se měla zaplatit skrze zvýhodněné úvěry od bank. Zapojí se ale i veřejné dotace a případně vlastní finance samosprávy. „Při správném nastavení kombinovaného financování by mohla být velká část nově vzniklých projektů samofinancovatelná dlouhodobými úvěry splácenými z výnosů z nájemného,“ uvedl stavitel.

Systém má první zájemce

Na ještě nespuštěný systém už reagují podle slov šéfa Central Group desítky samospráv, které spolupráci zvažují. Časem by tento typ výstavby mohl být ale využit i pro další investory.

„Systém by byl využitelný pro zhruba sedmdesát procent všech projektů, které se v Česku staví. Nyní se primárně soustředíme na samosprávy, časem by jej mohla využívat ale také například družstva, institucionální investoři nebo podniky, které ve velkém potřebují stavět pro své strategické investice,“ dodal Kunovský.

Důvody, které nutí podnikatele řešit zhoršující se dostupnost bydlení v Česku, podle jeho slov nejsou pouze společenské a ekonomické dopady na obyvatele.

„Chráníme tím i náš byznys, protože když se nepodaří státu nějak pomoci řešit dostupnost bydlení, může to na něj mít velmi negativní dopady. Časem by totiž vládní zastoupení mohlo segment začít kvůli špatné situaci více regulovat nebo dokonce znárodňovat,“ uvádí.

„Dalším aspektem je, že pokud uspějeme, může to mít i pro nás ekonomický efekt,“ dodává. Nový systém spolupráce soukromého a veřejného sektoru ve výstavbě bytů by se měl rozběhnout už v březnu příštího roku.

„V developmentu vše nějakým způsobem trvá. První projekty se začnou připravovat už příští rok. Mohly by se rozběhnout i tendry a výběrová řízení. Následně v některých lokalitách by do dvou let mohlo být reálné získat i stavební povolení. Do tří let by se pak výstavba mohla ve velkém rozjet,“ popsal plány šéf společnosti Central Group Dušan Kunovský.

Doporučované