Hlavní obsah

Pyreneje sčítají škody. Blackout vyšel země na miliardy

Foto: Clive Brunskill, Getty Images

Ilustrační foto.

Na finální čísla je třeba počkat, nicméně už nyní je jasné, že výpadek proudu, který v pondělí postihl Španělsko, Portugalsko a část Francie, vyjde na miliardy eur. A jde o největší incident takového rozsahu na poloostrově.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Podle španělského deníku El País by jeden den výpadku elektřiny ve Španělsku mohl stát až 4,5 miliardy eur. Jde o částku, která přibližně odpovídá hodnotě denně vyprodukovaného bohatství země. Zemi v pondělí postihl blackout na zhruba šest hodin. Taková ztráta elektrické energie by monarchii mohla podle odhadů vyjít přibližně na 1,5 miliardy eur. Škody v Portugalsku, jehož HDP dosahuje zhruba pětiny toho španělského, ještě zřejmé nejsou.

K výpadku došlo v pondělí kolem půl jedné odpoledne, podle agentury Bloomberg kolem osmé hodiny večer došlo k obnovení zhruba 20 procent dodávky elektrické energie ve Španělsku, v úterý ráno již šlo o 99 procent. Většina veřejných služeb se v zemi během úterý vzpamatovala. Podle portugalské společnosti REN, která v zemi spravuje elektrickou síť, je situace stabilizovaná a k obnovení všech rozvoden došlo už v pondělí krátce před půlnocí. Výpadek proudu postihl v kontinentální části Portugalska všech 6,5 milionu odběratelů elektřiny.

Přetížení sítě

Společnost Red Eléctrica (REE), provozovatel španělské sítě, ve které stát vlastní pětinový podíl, pro tamní deník uvedla, že nejprve potřebuje všechny údaje od výrobců elektřiny k určení konkrétní příčiny výpadku a také které konkrétní elektrárny byly odpojeny. Pro Bloomberg společnost popsala sérii narušení sítě, která během pár vteřin zapříčinila několikahodinový blackout. Informace týkající se samotné příčiny poruchy chybí, nicméně incident upozornil na zranitelnost sítě přetížením. „Nejedná se o definitivní závěry, nemáme k dispozici všechny informace,“ uvedl v úterý Eduardo Prieto, ředitel služeb a přenosové sítě REE.

Podle společnosti nejprve došlo k výpadku výroby elektřiny v jihozápadním Španělsku, kaskáda selhání sítě pak začala v Madridu po poledni. První výpadek síť ještě byla schopna zvládnout, rychlý sled dalších ale vedl k jejímu selhání.

Profesor ekonomie na univerzitě Pablo de Olavide v Seville Manuhel Hidalgo připomíná, že výpadek proudu nepostihl celou zemi stejně. Očekává tedy spíš nižší hodnoty ztrát, klidně pod jednou miliardou eur. „Mnohé podniky zastavily výrobu, ale jiné mohou pokračovat, protože mají generátory,“ vysvětluje pro deník El País. Předpokládá, že ekonomické náklady budou „nízké“.

Podle odhadu španělského sdružení výdělečně činných osob ATA by ztráty pro podnikatele měly dosáhnout celkem 1,3 miliardy eur. Nejvíce zasaženými budou podle nich ti z pohostinství a obchodu. Zdůrazňují ale, že vyhodnocování ztrát zatím není u konce a tím pádem nelze určit přesnou výši škod.

„Upřímná odpověď je, že zatím nelze uvést konkrétní číslo, protože je příliš mnoho neznámých,“ vysvětluje Ángel Talavera, hlavní ekonom pro Europa de Oxford Economics, a přirovnává situaci k odhadům dopadu na ekonomiku na začátku pandemie covidu.

Otazníky nad příčinou

Zprvu se spekulovalo o neobvyklém meteorologickém jevu, který zapříčinil výpadek solárních elektráren na jihu Španělska, nicméně tato teorie se nepotvrdila. Po příčině se stále pátrá, je pouze jisté, že ke kolapsu došlo kvůli poklesu napětí, ke kterému došlo dvakrát krátce za sebou, což vedlo k přetížení sítě. Španělský soudce národního soudu mimo jiné zahájil předběžné vyšetřování, zda se nejedná o kybernetický útok. V případě, že by se o takový útok jednalo, zbývala by zodpovědět otázka, zda jde také o teroristický čin.

Související témata:

Doporučované