Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Senátní ústavně-právní výbor dnes doporučil schválit vládní novelu o nemocenském pojištění, podle níž mají úřady kromě nemocenské vyřizovat elektronicky i mateřský a otcovský příspěvek nebo běžné i dlouhodobé ošetřovné.
Senát jako celek by je mohl po úterním projednání v sociálním výboru schvalovat ve středu.
Ošetřovné by mohli mít podle novely lidé pracující na dohody, osoby samostatně výdělečně činné či lidé se zaměstnáním malého rozsahu. Museli by ale platit aspoň předchozí tři měsíce nemocenské odvody. U živnostníků by stačila kratší doba, pokud by byli předtím zaměstnaní a do osmi dnů po odchodu z práce by se přihlásili k hrazení odvodů.
Elektronické neschopenky u nemocenské se v Česku využívají od roku 2020. Nově se mají vyřizovat elektronicky podle novely i ostatní nemocenské dávky, a to mateřská, běžné i dlouhodobé ošetřovné, vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství a otcovská.
Pokud lékař rozhodne o mateřské či ošetřovném, pošle potvrzení sociální správě. Podobně by měli postupovat s ošetřovným i hygienici při nařízení karantény nebo školy a školky při svém uzavření. Zapojit by se měli také zaměstnavatelé, kteří ohlásí otcovskou či jinou událost svého zaměstnance. Osoby samostatně výdělečně činné pak budou sociální správu žádat elektronicky samy.
Novela zvyšuje hranici pro odepsání dluhu na pojistném a penále na 300 korun z nynější stokoruny. Promlčecí lhůta u dlužného pojistného se má zkrátit od přespříštího roku z deseti na šest let. Zakotví se také resortní integrovaný informační systém, zastřešovat bude systémy jednotlivých resortních úřadů.
Zavedením ošetřovného pro živnostníky a takzvané dohodáře by mohlo přibýt těchto případů zhruba o 2,5 procenta. Výdaje na dávku se podle odhadů zvýší ročně asi o 29 milionů korun.