Článek
Pro každého podnikatele je důležité průběžně sledovat legislativní změny a informovat se o jejich dopadu na vlastní podnikání. Je-li třeba provést v souvislosti se změnami legislativy jakékoliv kroky, vždy je dobré se na ně včas připravit. Proto připravují Seznam Zprávy ve spolupráci s právníky předních poradenských společností Právní poradnu pro podnikatele.
Sledujte důležité změny
Podněty a návrhy na další témata pro Právní poradnu posílejte na pravniporadna@sz.cz
Pravidla se zkratkou EUDR si kladou za cíl snížit podíl zemí Evropské unie na globálním odlesňování a znehodnocování lesů. Jeho dopad je totiž zásadní a týká se odvětví od potravinářství až po papírenský průmysl. Nařízení se tedy netýká jen obchodníků se dřevem, ale i všech, kdo importují, exportují či uvádějí na trh EU komodity, jako je káva, kakao, sója, palmový olej a výrobky z nich. Stejně tak ale skot (tj. maso, kůže) nebo kaučuk (např. pneumatiky).
Velké a střední podniky budou muset plnit požadavky EUDR od 30. prosince 2025. Na mikropodniky a malé podniky požadavky nařízení dopadnou od 30. června 2026. Pro všechny bude ale znamenat značnou administrativní zátěž a rozhodně i náklady na zavádění nových systémů či procesů, což budou muset doprovázet i školení zaměstnanců a vedení podniků.
Společnosti si musí nejdříve ujasnit, zda jejich výrobky spadají pod nové nařízení. Pokud ano, musí zmapovat celý dodavatelský řetězec a v některých případech také zavést takzvaný systém „náležité péče“.
Systém náležité péče představuje soubor interních procesů umožňujících sledování původu komodit a realizaci průběžných kontrol dodavatelského řetězce. Vyžaduje průběžné monitorování, aktualizace a audity, aby byla zajištěna jeho účinnost a permanentní soulad s EUDR.
„Obecně budou společnosti muset zajistit, aby uvedené komodity a výrobky nebyly spojeny s odlesňováním či degradací lesů a zároveň aby při jejich obstarávání nebyly porušeny zákony zemí původu,“ vysvětluje Colette Sladká, advokátka a manažerka Deloitte Legal. A hned upozorňuje: „Z našich zkušeností vyplývá, že je nutné nezanedbat úvodní analýzu a identifikaci dopadů EUDR. Často se totiž stává, že do rozsahu EUDR spadne podnik nikoliv prodejem produktů svého hlavního portfolia, ale právě produkty, se kterými nakládá jen okrajově, jako například papírové reklamní materiály, kaučukové pásy do výrobních strojů či za určitých okolností papírové obalové materiály nebo dřevěné palety.“
Dominik Šmok, expert poradenské společnosti BDO, je toho názoru, že dokazování původu surovin a produktů bude poměrně složité, zejména pro firmy s komplexními a globálními dodavatelskými řetězci. „V určité výhodě jsou ty firmy, které již dnes detailněji sledují původ svých surovin kvůli jiným regulačním požadavkům nebo dobrovolným certifikacím. Takové regulace a certifikace poté mohou firmy použít při analýze možných rizik.“
Tři klíčové otázky k plnění nařízení EUDR
- Kterých komodit/výrobků se EUDR týká?
EUDR se vztahuje na širokou škálu výrobků, jako například dřevěné palety, tištěné papírové letáky či náhradní součástky do výrobních linek. V určité formě využívají výrobky, kterých se týká, vlastně téměř ve všech společnostech.
- Vztahuje se EUDR pouze na komodity/výrobky pocházející ze zemí mimo EU?
EUDR se týká jak dovážených výrobků, tak těch, které jsou vyráběny nebo pěstovány v rámci EU či následně exportovány.
- Jak plnit povinnosti vyplývající z EUDR v dostatečné míře?
Každý článek dodavatelského řetězce je odpovědný za plnění EUDR povinností samostatně. Riziko nelze plně přenést na dodavatele, společnost je povinna realizovat náležitou péči ve vztahu k produktům samostatně. V opačném případě hrozí společnosti riziko sankcí. Také uplatnění pouze některých opatření bude považováno za neplnění povinností EUDR a povede k potenciálním sankcím.
Porušení EUDR může mít pro společnosti vážné důsledky. Hrozí pokuty až do výše čtyř procent celkového ročního obratu, zadržení nebo zabavení zboží celními orgány při jeho importu/exportu, konfiskace příjmů z obchodu s dotčeným zbožím, dočasný zákaz jeho uvádění na trh či vývozu dotčených komodit, dočasné vyloučení z veřejných zakázek a z přístupu k veřejnému financování, včetně nabídkových řízení, grantů a koncesí atd.
„Největším rizikem však nejsou primárně finanční pokuty, ale potenciální narušení dodavatelského řetězce, které zapříčiní nemožnost dovážet komodity bez doložení souladu s EUDR. To znamená, že každá komodita, kterou společnost dováží či uvádí na trh, musí být důkladně sledována od jejího původu až po finální produkt. Bez těchto transparentních a ověřených informací se může stát, že dovoz nebude vůbec možný,“ říká Colette Sladká. V Deloitte Legal se zaměřuje na environmentální regulatoriku a v současné době řídí hned několik projektů implementace plnění povinností vyplývajících z EUDR.
Zkušenosti ukazují, že správné nastavení postupů, aby vše odpovídalo směrnici EUDR, od nákupu surovin přes logistiku a výrobu až po IT řešení sledování komodit, obchod a prodej zboží, trvá minimálně několik měsíců. I přes odložení účinnosti nařízení je důležité si uvědomit, že EUDR se rychle blíží. Efektivní a správné nastavení systému náležité péče podle Sladké vyžaduje nejen znalost nařízení, ale také zapojení celé organizace a především dostatek času. „Proto doporučujeme začít s přípravami co nejdříve,“ radí advokátka Deloitte Legal.