Hlavní obsah

Zákon o DPH čekají změny. Dotknou se registrací i nemovitostí

Podmínky registrace k DPH se mění. Majitelé menších firem budou nuceni pečlivě sledovat obrat své společnosti, neboť novela zákona přináší hned dvě rozhodující hranice ovlivňující registraci.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Foto: Seznam Zprávy

Nenechte se zaskočit legislativními změnami.

Pro každého podnikatele je důležité průběžně sledovat legislativní změny a informovat se o jejich dopadu na vlastní podnikání. Je-li třeba provést v souvislosti se změnami legislativy jakékoliv kroky, vždy je dobré se na ně včas připravit. Proto připravují Seznam Zprávy ve spolupráci s právníky předních poradenských společností Právní poradnu pro podnikatele.

Sledujte důležité změny

Podněty a návrhy na další témata pro Právní poradnu posílejte na pravniporadna@sz.cz

Novelu zákona o DPH čeká tento týden projednání senátními výbory, a pokud ji Senát následující týden schválí, což se všeobecně předpokládá, přinese zásadní změny s dopadem na všechny plátce DPH.

„Podle důvodové zprávy slibuje novela zákona o DPH nejen harmonizaci legislativy na úrovni Evropské unie, ale také lepší adaptaci zákona na aktuální podnikatelské prostředí,“ řekl Petr Tušakovský, ředitel daňového oddělení v Havel & Partners.

Kdy se změní zákon o DPH

Změny zákona o DPH sice budou nabíhat postupně, největší balík změn ale bude účinný již od 1. ledna 2025. Jako první se změní podmínky pro registraci plátců k DPH, pravidla pro opravu základu daně a pravidla pro uplatnění nároku na odpočet. K 1. červenci 2025 pak nastanou změny v uplatňování DPH u nemovitých věcí.

Tím to ale nekončí. Novela počítá s úpravami znění zákona ještě od 1. ledna 2026 (zejména oblast vracení daně) a 1. ledna 2027 (znovuzavedení možnosti odpočtu daně u luxusních automobilů).

Co se mění v rámci novely zákona o DPH

Především pravidla pro registraci plátců k DPH, a to zásadním způsobem. Až dosud platil obrat 2 miliony korun, který se sledoval za 12 po sobě jdoucích měsíců. Pokud jste překročili tento limit, vznikla vám povinnost podat do 15. dne následujícího měsíce přihlášku k registraci a hned od prvního dne druhého měsíce po měsíci překročení limitu jste se stali plátcem DPH.

Nově se budou sledovat dva obraty: 2 000 000 korun a 2 536 500 korun. Výše obratu se bude počítat vždy za konkrétní kalendářní rok, a nikoliv za libovolných 12 po sobě jdoucích měsíců.

„Pokud překročíte obrat dva miliony korun (zároveň ale nepřekročíte 2 536 500), nestáváte se plátcem prvním dnem druhého měsíce po měsíci překročení obratu, jak tomu bylo doposud, ale až k 1. lednu následujícího kalendářního roku,“ vysvětluje Petr Tušakovský. A připomíná, že je stále možná dobrovolná registrace k placení DPH, jejíž pravidla se nebudou v rámci novely v zásadě měnit.

„Pokud ale kdykoli v kalendářním roce osoba povinná k dani přesáhne obrat 2 536 500, stane se plátcem už následující den po překročení této částky,“ upozorňuje na novinku i ředitelka oddělení Deloitte Tax & Legal Radka Mašková.

Přihlášku musíte v obou případech podat do 10 pracovních dnů ode dne překročení obratu. Může se tedy stát, že budete mít povinnost podat přihlášku dvakrát.

Příklad změny pravidel pro registraci plátců k DPH

Společnost ABC dosáhne 10. února 2025 obratu 2 200 000 Kč. Z tohoto titulu jí podle nové právní úpravy vznikne povinnost podat přihlášku k DPH do 24. února 2025 (tj. do 10. pracovního dne po překročení obratu). Plátcem se má stát až od 1. ledna 2026

V průběhu roku ale uskuteční další dodání zboží a poskytnutí služeb, díky kterým 6. června 2025 dosáhne obratu 2 600 000 Kč (tj. překročí obrat 2 536 500 Kč). Na základě těchto nových skutečností se nakonec stane plátcem už 7. června 2025 a bude mít povinnost podat doplňující přihlášku k registraci do 20. června 2025.

Změny momentu povinné registrace se podle Radky Maškové dotknou spíše menších podniků. „Podnikatelé budou muset být více ostražití, a pokud ještě nejsou plátci, budou muset také bedlivě sledovat obrat své společnosti, resp. obrat ze svého podnikání,“ říká a hned upozorňuje: „Je třeba zdůraznit, že zákon o DPH má specifickou definici toho, co se do rozhodného obratu započítává, a co nikoli.“

Jak se připravit na změny zákona o DPH v roce 2025

Vstoupí-li připravovaná novela v platnost, rozhodný obrat pro registraci k DPH se začne počítat znovu od 1. ledna 2025 a potom vždy znovu od prvního ledna každého kalendářního roku. „Osoby povinné k dani již dnes svůj obrat pro povinnou registraci k DPH sledují. Nyní je nutné, aby kromě sledování dvoumilionového obratu sledovaly v rámci každého kalendářního roku i hranici 2 536 500 korun, která povede k okamžité registraci a povinnosti odvádět DPH,“ shrnula problematiku Mašková, daňová expertka poradenské společnosti Deloitte.

Hlavní změny v novele zákona o DPH:

  • Podmínky povinné registrace k placení daně
  • Oprava základu daně – úprava lhůty
  • Nárok na odpočet daně – zkrácení lhůty pro uplatnění odpočtu
  • Nová povinnost pro dlužníky – vrácení odpočtu při neuhrazených závazcích
  • Zdanění nemovitostí

Další změny zákona o DPH

Novela rovněž mění pravidla pro opravu základu daně. Současná lhůta tří let, během které můžete opravit přiznanou a odvedenou DPH například v případě vrácení zboží nebo následného snížení ceny, se prodlužuje na sedm let. U záloh zůstává lhůta stále tříletá. Cílem této úpravy je podle Petra Tušakovského reagovat na běžnou dodavatelskou praxi, kdy se záruka na produkty často poskytuje na delší období než tři roky.

Bude také zachována povinnost opravy základu daně i v případě, že přestanete být plátcem DPH. I zde platí lhůta sedm let od uskutečnění plnění, respektive tři roky od poskytnutí zálohy. Oprava se provede v dodatečném daňovém přiznání a následném kontrolním hlášení za poslední zdaňovací období před zrušením registrace.

Další, pro plátce spíše negativní, změnou je zkrácení lhůty pro uplatnění nároku na odpočet z tří let až na dva roky. Dvouletá lhůta se bude počítat od konce kalendářního roku, kdy mohl být odpočet poprvé uplatněn.

„V téměř 99 procentech případů plátci uplatňují odpočet daně v prvním nebo v druhém daňovém přiznání, ve kterém lze uplatnit nárok na odpočet daně. Podle předkladatelů novely by tak zkrácení lhůty nemělo plátce významně ovlivnit. Na druhou stranu správce daně bude mít větší časový prostor pro případnou kontrolu a doměření daně,“ říká Tušakovský.

Příklad zkrácení lhůty pro uplatnění nároku na odpočet

Společnost ABC nakoupí zboží a obdrží daňový doklad v únoru 2025. Nárok na odpočet jí vznikl v únoru 2025. Doba pro uplatnění odpočtu tudíž běží do 31. prosince 2027. Po tomto datu již nebude možné nárok na odpočet uplatnit.

Novela dále zavádí povinnost odběratelů vrátit uplatněný nárok na odpočet DPH u závazků, které nebyly uhrazeny do 6 měsíců po splatnosti. Tato navrhovaná změna by měla motivovat dlužníky k včasné úhradě svých závazků. Pokud plátce následně svůj závazek uhradí, bude oprávněn nárok na odpočet DPH opět uplatnit.

„S touto novou povinností bude spojena dodatečná administrativa, jelikož plátci budou muset výše uvedenou lhůtu sledovat,“ upozorňuje Tušakovský, ředitel daňového oddělení společnosti Havel & Partners.

Změny zdanění nemovitých věcí v roce 2025

S plánovanou účinností od 1. července 2025 dojde k zásadním změnám i v oblasti uplatňování DPH u dodání nemovitých věcí. Nově bude každá stavba zatížena DPH pouze při jejím prvním dodání nebo při dodání po její podstatné změně, a to pouze pokud k prodeji dojde do konce 23. měsíce následujícího po měsíci dokončení. Po uplynutí této lhůty bude veškerý prodej osvobozen od DPH.

S tím souvisí snížení prahu pro posuzování podstatné změny stavby. Za podstatnou změnu budou považovány veškeré stavební úpravy, které zvyšují hodnotu stavby, přičemž náklady na tyto úpravy musí převýšit 30 procent prodejní ceny. To znamená, že se u dodání rekonstruovaných staveb častěji setkáme s uplatněním DPH na výstupu.

Doporučované