Článek
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil pokutu ve výši 120 121 000 korun společnosti Vafo Praha. Ta uzavírala zakázané vertikální dohody o určování cen při dodávkách krmiv pro domácí zvířata.
Rozhodnutí je již pravomocné, protože soutěžitel se k nezákonnému jednání přiznal a proti rozhodnutí nepodal rozklad, za to mu byla sankce snížena.
Vafo se zabývá výrobou a zejména distribucí několika známých značek krmiv pro zvířata, především pro psy a kočky. Krmiva dodává velkoobchodním distributorům, maloobchodním pet food řetězcům, internetovým obchodům, jednotlivým prodejnám typu zverimex, chovatelským stanicím apod. Sám působí v omezené míře i na maloobchodní úrovni.
Žebříček nejhodnotnějších firem Česka
Česká elita 2024. Klikněte na banner níže a projděte si pořadí nejhodnotnějších firem Česka. Dalším kliknutím na řádek v tabulce nebo na interaktivní grafiku můžete zjistit podrobnosti o firmě.
Partnery České elity jsou společnosti ORLEN Unipetrol, Penta Fund, Burza cenných papírů Praha, UniCredit Bank, A&O Shearman.
Odborným garantem žebříčku TOP 100 České elity je společnost Deloitte.
„Podle zjištění úřadu soutěžitel Vafo od ledna 2013 do září 2021 nutil své odběratele, aby při prodeji krmiv konečným spotřebitelům dodržovali jím stanovenou cenovou úroveň a neposkytovali spotřebitelům vyšší slevy. Dodržování těchto cen kontroloval a prodejce, kteří prodávali levněji, vyzýval k navýšení cen na stanovenou úroveň. Prodejcům přitom hrozil sankcemi, které v případě nedodržování stanovených cen reálně uplatňoval,“ píše úřad v tiskové zprávě.
Zakázané dohody úřad prokázal u téměř 30 odběratelů společnosti. Porušen tak byl nejen zákon o ochraně hospodářské soutěže, ale i unijní soutěžní právo.
„Pokuta mohla být výrazně vyšší, avšak při jejím výpočtu úřad ocenil vstřícné jednání účastníka řízení, konkrétně především spolupráci s úřadem v rámci tzv. quasi leniency, a dále taktéž dobrovolné ukončení protisoutěžního jednání ještě před zahájením správního řízení, informování odběratelů, že mají svobodu v určování prodejní ceny a také přijetí soutěžního compliance programu. Jak bylo výše uvedeno, splnila společnost Vafo také podmínky pro narovnání,“ dodal úřad.
V České republice chová psa nebo kočku každá druhá domácnost. Dohody o určování cen pro další prodej tak mají zásadní a jednoznačné negativní dopady na cenu, kterou chovatelé za krmiva platí.
Podle ÚOHS se jedná již o pátý případ tohoto druhu zakázaných dohod, které úřad v poslední době odhalil. Dalšími pokutovanými byly společnosti Dibaq, Noviko, Tenesco a Euroben.