Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Začátkem příštího roku vstoupí v platnost řada nových pravidel a zákonů, které se promítnou do účetnictví i do finančního řízení firem. Seznam Zprávy proto přicházejí s Právní poradnou pro podnikatele, která si klade za cíl pomáhat podnikatelům s orientací v nastávajících změnách a ve spolupráci s odborníky na danou oblast také radit, jak se na tyto změny připravit.
Na obsahu poradny se mohou podílet i čtenáři Seznam Zpráv zasláním dotazu nebo podnětu na e-mailovou adresu pravniporadna@sz.cz.
Pro každého podnikatele je důležité průběžně sledovat legislativní změny a informovat se o jejich dopadu na vlastní podnikání. Je-li třeba provést v souvislosti se změnami legislativy jakékoliv kroky, vždy je dobré se na ně včas připravit. Proto připravují Seznam Zprávy ve spolupráci s právníky předních poradenských společností Právní poradnu pro podnikatele.
Sledujte důležité změny
- Nový způsob danění prodeje podílů ve společnostech.
- Přípravy na zavedení „uhlíkového cla“, kdo a jak reportuje emise dovážených komodit.
- Nové podmínky pro registraci a placení DPH.
- NIS2 – Zákon o kybernetické bezpečnosti.
- Data Act – Další nové povinnosti ve vztahu k datům.
Podněty a návrhy na další témata pro Právní poradnu posílejte na pravniporadna@sz.cz
Změny v danění prodeje podílů spoluvlastníků
Prvního ledna 2025 vstoupí v platnost novela zákona upravující způsob zdanění prodeje podílů ve společnostech. Hlavní změna se týká nutnosti provedení znaleckého posudku na hodnotu podílu ve společnosti ke dni 31. prosince 2024. Tento posudek stanoví hodnotu podílu před datem změny pravidel a bude sloužit jako referenční bod pro zdanění příjmů z budoucího prodeje podílu.
Důležité je, že tato povinnost se vztahuje na fyzické osoby, které drží podíl ve společnosti a plánují jeho budoucí prodej. Obecně se daňová povinnost fyzických osob při prodeji akciových nebo majetkových podílů ve společnosti bude vztahovat na výnos jednoho poplatníka v jednom kalendářním roce převyšující 40 milionů Kč.
„Znalecký posudek, který bude nutné zpracovat k 31. 12. 2024, určí tržní hodnotu podílu v tomto konkrétním okamžiku. Pokud se vlastník rozhodne podíl prodat po tomto datu, bude se srovnávat hodnota prodejní ceny s hodnotou stanovenou v tomto posudku,“ vysvětluje situaci Michal Černý, partner ve společnosti Nexia One Corporate Finance CZ.
Pokud je rozdíl mezi prodejní cenou a hodnotou podílu, jak ho určil znalecký posudek, kladný, bude tento rozdíl podléhat zdanění. Prvních 40 milionů Kč z tohoto rozdílu bude osvobozeno od daně z příjmu, což znamená, že až do této hranice fyzická osoba žádnou daň nezaplatí. Částka, která přesáhne tuto hranici, bude již podléhat standardní sazbě daně z příjmů fyzických osob, což činí v současnosti 15 %, resp. 23 % u vyšších příjmů.
Příklad: Jak danit prodej podílu ve firmách
Představme si, že fyzická osoba vlastní podíl v rodinné firmě, jehož hodnota byla stanovena znalcem k 31. 12. 2024 na 50 milionů Kč. V roce 2026 se rozhodne tento podíl prodat za 90 milionů Kč. Rozdíl mezi prodejní cenou a hodnotou stanovenou znaleckým posudkem činí 40 milionů Kč. Tento rozdíl bude plně osvobozen od daně, protože nepřesahuje hranici osvobození.
Nyní si představme jiný scénář, kdy stejná fyzická osoba prodá podíl za 110 milionů Kč. Rozdíl mezi prodejní cenou a hodnotou podílu podle posudku činí 60 milionů Kč. V tomto případě bude osvobozeno od daně 40 milionů Kč, ale zbývajících 20 milionů Kč bude podléhat zdanění. Pokud by se uplatnila sazba daně 23 %, celková daňová povinnost z tohoto prodeje by činila 4,6 milionu Kč.
Změny v daňových pravidlech přinesou podle Černého z Nexia One Corporate Finance CZ určitou nejistotu na trh a mohou ovlivnit strategická rozhodnutí mnoha podnikatelů. Někteří vlastníci podílů se mohou rozhodnout pro prodej ještě před koncem roku 2024, aby se vyhnuli nutnosti zpracovat posudek a případně využili současné daňové výhody.
Zejména pro ty, kteří plánují prodej podílu v blízké budoucnosti, je klíčové zohlednit nastávající změny v jejich strategickém plánování. Nedílnou součástí procesu prodeje se stává znalecký posudek, který ovlivní výši zdanitelných příjmů. „Je důležité poznamenat, že výběr znalce a kvalita zpracování posudku mohou hrát zásadní roli,“ upozorňuje Michal Černý. Přesnost stanovené hodnoty k datu 31. 12. 2024 může ovlivnit celkovou výši daňové povinnosti při budoucím prodeji. „Proto je vhodné se obrátit na odborníky s dostatečnými zkušenostmi v oceňování podílů a přípravě znaleckých posudků,“ radí Černý.
Proč se mění pravidla při danění podílů
Zatímco příjmy z dividend jsou typicky zdaňovány již při jejich výplatě srážkovou daní ve výši 15 procent, příjmy z prodeje podílu mohou být osvobozeny od daně po splnění určitých podmínek, jako je dodržení tříletého časového testu. Plánovaná úprava zákona má tedy za cíl sjednotit přístup a snížení možnosti optimalizace daňové povinnosti prostřednictvím rozdílného daňového režimu.
„Navrhovaná změna by mohla být vnímána jako krok k větší transparentnosti a zjednodušení daňových pravidel, což by vedlo k tomu, že daňové zatížení investorů bude spravedlivější a bude odpovídat skutečné výši jejich příjmů bez ohledu na to, zda pocházejí z dividend nebo prodeje podílu. Zde ovšem nastává otázka, proč se zdanění nesjednotilo na úroveň srážkové daně,“ uzavírá Michal Černý.