Hlavní obsah

Cíl důchodové reformy se podařil, tvrdí ekonomové

Petr Švihel
redaktor
Foto: santypan, Shutterstock.com

Plánované proražení důchodového věku se dotkne dnešních třicátníků – ročníku 1989 a dál. (Ilustrační snímek.)

Poslanci vládní koalice ve středu začnou schvalovat spornou důchodovou reformu. Hlavní změna – prodloužení věku odchodu do penze – doznala změn. I tak ekonomové věří, že reformní balíček zafunguje. A uleví státnímu rozpočtu.

Článek

Namísto složitého navazování důchodového věku na naději dožití 50letých osob, aby průměrná doba, kterou stráví v důchodu, byla 21,5 roku, dostal zelenou koaliční poslanecký pozměňovací návrh, který přichází s jednoduchou myšlenkou: K důchodovému věku se každý rok přidá jeden měsíc, až ročníky 1989 a dál narazí na zastropovaný věk 67 let.

Pro budoucí důchodce sice jde o dva zcela odlišné přístupy, podle ekonomů oslovených redakcí Seznam Zpráv se však v obou případech jedná v zásadě o splněný plán, jak ukočírovat veřejné finance.

„I kdyby platilo pravidlo ‚čtvrtina délky života v důchodu‘, tak nám to také vycházelo na 67 let odchodu do důchodu. Stejně by se to začalo týkat až lidí narozených na sklonku komunismu nebo až na začátku devadesátek,“ připomíná Eva Zamrazilová, viceguvernérka České národní banky.

Ta se ještě jako předsedkyně Národní rozpočtové rady účastnila prvních setkání poradního sboru Ministerstva práce a sociálních věcí k připravované důchodové reformě. „Je to stále to samé, jen se to akorát trochu jinak jmenuje,“ přidává zcela prozaicky Zamrazilová.

Respektovaná ekonomka pozměňovací návrh nekritizuje; chápe i to, že se důchodový věk musí na nějakém věku zastropovat.

RočníkPlánovaný důchodový věk
197465 let a 9 měsíců
197565 let a 10 měsíců
197665 let a 11 měsíců
197766 let
197866 let a 1 měsíc
197966 let a 2 měsíce
198066 let a 3 měsíce
198166 let a 4 měsíce
198266 let a 5 měsíců
198366 let a 6 měsíců
198466 let a 7 měsíců
198566 let a 8 měsíců
198666 let a 9 měsíců
198766 let a 10 měsíců
198866 let a 11 měsíců
1989 a dál67 let

Úleva pro státní rozpočet

Spokojený s výsledkem je i ekonom Filip Pertold, zástupce výkonného ředitele Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu a zároveň člen poradního týmu ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL). „Pro mě to je stále zásadní reforma, abychom v budoucnu udrželi rozumným způsobem veřejné finance na uzdě,“ popsal pro SZ Byznys v nedávném rozhovoru.

Původně – když Marian Jurečka důchodovou reformu představoval – mluvil právě o tom, že český důchodový systém představuje pro státní kasu stále těžší batoh, u kterého hrozí, že ho v budoucnosti neuneseme.

„Dnes má důchodový systém schodek 70 miliard. Pokud s jeho růstem něco neuděláme, v roce 2050 dosáhne na 350 miliard,“ argumentuje ministerstvo na svých stránkách.

A podle Filipa Pertolda dokáže i současná podoba úpravy důchodového systému významně umazat deficit do částek, které je státní rozpočet schopen ustát.

„Myslím si, že půl procenta HDP jsme schopni zvládnout poměrně slušně. Pokud mluvíme o jednotkách procent HDP, tak to už se zaceluje poměrně hůř,“ popsal v citovaném rozhovoru.

V rámci důvodové zprávy k důchodové reformě se přitom pracovalo s následující tabulkou dopadů na státní rozpočet:

Úprava důchodového systémuDopad na rozpočet (v % HDP)
Úprava důchodového věku1,2
Zpomalení nárůstu nových důchodů po roce 20251,2
Sdílení vyměřovacích základů–0,1
Fiktivní (rodinný) vyměřovací základnižší než –0,1
Prodloužení období pro obnovu vdovského důchodu na pět letnižší než –0,1
Zvýšení procentní výměry na 10 procent průměrné mzdynižší než –0,1
Snížení věku potřebného pro vznik nároků na takzvaný odložený starobní důchodnižší než –0,1
Hodnocení doktorského studia jako náhradní doby pojištěnínižší než –0,1
Mírnější krácení předčasných starobních důchodů při získání 45 let pojištěnínižší než –0,1
Celkem2,2

Celkový dopad měl být nižší, než součet dopadů jednotlivých opatření vlivem vzájemného působení.

Problém se pouze odkládá

Už teď se ovšem objevují hlasy varující, že zastropování budoucího důchodového věku na 67 letech celý problém s udržitelností důchodů pouze odsouvá na příští vlády.

„Momentálně máme vysoké tempo zvyšování věku odchodu do důchodu. Dříve schválená vládní reforma tempo zpomalovala a před měsícem ho ještě více snížila. Navíc důchodová reforma rušila strop 65 let, ale najednou se vynořuje nový na úrovni 67 let. Budeme na tohle rozhodnutí vzpomínat, až se bude o prolomení věku odchodu do důchodu zase v budoucnu debatovat,“ popsal pro Seznam Zprávy Petr Janský, člen Národní ekonomické rady vlády, po debatě o důchodové reformě začátkem října na Pražském hradě.

Podle ekonoma zastropování nedává z dlouhodobého ekonomického pohledu smysl.

Vysokoškolský učitel Jaroslav Vostatek, působící na Vysoké škole finanční a správní a člen dřívějších důchodových komisí, zase souhlasí se zvyšováním důchodového věku, ovšem podle něj nedošlo k důležitému zjednodušení v celém výpočtu důchodů. „Hlavní problém našeho systému je, že je nesrozumitelný a je nesrozumitelný i pro politiky,“ říká s dovětkem, že podle něj vláda nepředložila reformu, ale „pár parametrických změn“.

„Deformu“ zrušíme, plánují opoziční strany do budoucna

Pokud důchodová reforma projde i se zmíněným pozměňovacím návrhem, fakticky podle ní půjdou lidé do důchodu v 67 letech až za 32 let, tedy v roce 2056. Ovšem je možné, že se ostrého provozu „nedožije“.

Právě proti posunu důchodového věku se ostře vymezují opoziční hnutí ANO a SPD.

„Chci ubezpečit naše občany, že pokud bude hnutí ANO znovu ve vládě, tak se zasadíme o to, že valorizace důchodů budou jako dřív, penze budou důstojné a věk odchodu do důchodu opět zastropujeme na 65 letech,“ uvedl už v létě předseda hnutí Andrej Babiš.

A stejný plán má i hnutí SPD. „Pokud si vládní poslanci na sílu pětikoaliční důchodovou deformu prohlasují, tak pokud budeme součástí příští vlády, tak ji zrušíme,“ zmínila poslankyně Lucie Šafránková.

Jak vypadala původní vládní důchodová reforma:

Doporučované