Hlavní obsah

Omylem vyhodil disk s bitcoiny. Na skládce leží přes 17 miliard a on k nim nemůže

Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Počítačový expert z Newportu ve Walesu už více než deset let vytrvale bojuje za navrácení téměř 600 milionů liber v bitcoinech, jež dle něj byly omylem vyhozeny na obecní skládku.

Článek

Před více než deseti lety potkala jednoho velšského průkopníka těžby bitcoinu nepříjemná nehoda. Jeho harddisk, na němž měl peněženku s bitcoiny, omylem skončil na skládce. Jejich dnešní hodnota? Zhruba 598 milionů liber (17,8 miliardy korun).

V létě 2013 James Howells při úklidu kanceláře dal omylem harddisk se svou bitcoinovou peněženkou do černého pytle a nechal ho na chodbě. Jeho tehdejší partnerka si dle něj pytel spletla s odpadky a odnesla ho na skládku, kde se ztratil, popisuje příběh deník The Guardian. Bývalá přítelkyně tvrdí, že do pytle tehdy dal celou řadu věcí určených k vyhození a požádal ji, aby pytel odnesla.

Howells si svou chybu rychle uvědomil a rozhodl se, že disk musí získat zpět. Opakovaně se proto obrací na radu města Newport s prosbou o pomoc při hledání. V roce 2021 městu dokonce nabídl 25procentní podíl na hodnotě.

Co je to bitcoin?

Alternativní kryptoměna bitcoin (BTC) je decentralizovaný systém založený na matematické ověřitelnosti transakcí a jejich zpětné dohledatelnosti. Každá proběhlá transakce od vzniku bitcoinu v roce 2009 je napevno zapsána ve sdílené „účetní knize“ (tzv. blockchain ledger). Ověřování pomocí kryptografie probíhá spolu s tzv. těžbou nových bitcoinů, která se stará o stálý a předem rozplánovaný přísun nových bitcoinů a zároveň odměňuje těžaře za energeticky náročné výpočty.

Věří, že i po tak dlouhé době bude harddisk stále dostatečně funkční. „Vnější pouzdro by mohlo být zrezivělé. Ale vnitřní disk, kde jsou uložena data, tam by měla být velká šance, že bude stále fungovat,“ řekl v roce 2021 deníku The Guardian.

Howells uvedl, že má na úhradu pátrání peníze z fondu, takže by rada nemusela nic platit ze své kapsy. Zároveň prý přesně ví, jak by mohl tak malou věc, jako je harddisk, na skládce najít.

„Skládka v roce 2013 fungovala tak, že když byl kontejner na běžný odpad plný, dostal pořadové číslo, byl odtáhnut do otevřené jámy a zakopán. Byly mu také přiděleny souřadnice. Takže kdybych měl přístup k záznamům o skládce, mohl bych identifikovat týden, kdy jsem vyhodil harddisk, mohl bych identifikovat sériové číslo kontejneru, v němž byl, a pak bych mohl určit, kde se nachází,“ řekl Guardianu.

Těžba bitcoinů

Bitcoiny se těží jen v přeneseném smyslu slova. Ve skutečnosti je takzvaní mineři dostávají jako odměnu za to, že jsou připojeni se svými stroji do bitcoinové sítě, a tím ji udržují v chodu. Na počítačích probíhají neustále velmi složité matematické výpočty, díky nimž síť funguje a je bezpečná. Počítačů je několik tisíc po celém světě a všechny v sobě mají stejné informace, které navzájem neustále porovnávají a ověřují – právě proto, aby byla síť bezpečná a nešla hacknout nebo jinak narušit z jednoho centrálního místa, kde se všechny informace sbírají. Bitcoin je tak tzv. decentralizovanou sítí, nad níž nemůže převzít kontrolu jedinec nebo instituce.

Na skládce se nachází více než 1,4 milionu tun odpadu. Howells tvrdí, že by místo uložení pevného disku dokázal zredukovat na oblast o objemu zhruba 100 000 tun.

Město hledání povolit nechce

Městská rada ale jeho požadavky opakovaně odmítá. Podle mluvčího newportské rady výkopové práce nejsou dle environmentálních pravidel možné a práce tohoto druhu by měly dopad na životní prostředí v okolí. Harddisk se navíc podle zákona v moment, kdy dorazil na skládku, stal majetkem rady.

„Reakce na nepodložená tvrzení pana Howellse stojí radu a newportské daňové poplatníky čas a peníze, které by mohly být lépe využity na poskytování služeb,“ cituje The Guardian mluvčího.

Po několika odmítnutích ze strany rady Howells zahájil právní spor, aby získal přístup na pozemek, nebo odškodnění ve výši 495 milionů liber. Rada chtěla žalobu zamítnout a soud na začátku ledna rozhodl v její prospěch, informuje BBC. Soudce pro BBC uvedl, že Howellsova žaloba nemá reálnou šanci na úspěch, pokud by se případ dostal před soud.

„Domnívám se, že podrobnosti žaloby neukazují žádné rozumné důvody pro zahájení tohoto případu. Také se domnívám, že žaloba by neměla žádnou reálnou šanci na úspěch, pokud by se dostala k soudu a že neexistuje žádný jiný závažný důvod, proč by měla být projednána u soudu,“ cituje soudce deník The Guardian.

Dean Armstrong, právní zástupce Howellse, pro deník The Guardian uvedl, že vyšetřování by sice mohlo být přirovnáno k hledání jehly v kupce sena, ale ve skutečnosti by šlo o precizní vykopávky v malé oblasti, kterou dokázali identifikovat.

Ze zamítnutí žaloby je podle BBC Howells zklamaný. „To, že byl případ vyškrtnut při nejbližším jednání, mi nedává ani možnost podat jakékoli vysvětlení nebo dostat příležitost ke spravedlnosti v jakékoli podobě. Tolik věcí se dalo vysvětlit v plnohodnotném soudním řízení a to je právě to, co jsem si od něj sliboval,“ cituje Howellse BBC.

Dodal, že se posledních dvanáct let snažil zapojit do jednání s městskou radou v Newportu všemi způsoby, které byly v jeho silách. „Nejde o chamtivost, rád se podělím o výnosy, ale nikdo v mocenské pozici se se mnou slušně bavit nebude. Tohle rozhodnutí mi vzalo všechno a nenechalo mi nic. Britský systém nespravedlnosti opět udeřil,“ dodal.

Doporučované