Článek
Dražba položky s pořadovým číslem 59 byla rychlá. Rubín zvaný Estrela de Fura šel do newyorské dražební síně s vyvolávací cenou rovných 30 milionů dolarů, tedy přibližně 660 milionů korun. Nakonec se prodal za 34,8 milionu dolarů, tedy 764 milionů korun.
V úvodní videoreportáži tohoto článku se můžete podívat na tento největší a nejdražší opracovaný skvost. Váha rudého drahokamu činí 55,22 karátu (cca 11 g), a jako takový unikát až donedávna také cestoval po celé planetě.
Informace a záběry si můžete poslechnout i prohlédnout v úvodní videoreportáži.
Loni v dubnu rekordmana poprvé odhalili v Hong Kongu, odkud letěl na výstavu do Tchaj-peje, Singapuru, Ženevy a Dubaje a teď zamířil i do New Yorku a dražební síně aukčního domu Sotheby’s.
„Ve zkratce je to největší rubín s kvalitami drahokamu, který se kdy dostal na trh. Je to unikátní přírodní poklad. Rubíny skutečně nepřicházejí nikdy v takové velikosti. Dokonce i cokoliv nad pět karátů je vzácnost. Ale 55 karátů je skoro jako objev, který přijde jednou za život. A pak mít takový, který je tak neuvěřitelně sytě rudý, překypující barvou a výjimečnou průzračností. Dosud tu nic takového nebylo,“ popisuje v reportáži SZ Byznys dražebník Quig Bruning.
Jednou tak velký než předchozí nejdražší rubín
Za 30,3 milionu dolarů přitom aukční dům Sotheby’s v květnu 2015 vydražil barmský kámen Sunrise Ruby. Ten sice přišel o titul nejdražšího rubínu, ale zároveň si jedno prvenství podržel – s poloviční hmotností 25,59 karátu stojí jediný jeho karát 1,185 milionu dolarů – a tato meta zůstala nepokořena.
Nový rekordman co do velikosti i celkové hodnoty je unikátní i v jiném směru, což napovídá jméno drahokamu – Estrela de Fura, v překladu z portugalštiny Hvězda Fury. Fura je totiž název těžařské firmy, která ho v červenci 2022 našla v rubínovém dole v africkém Mosambiku. Surový měl 101 karátů. Rudé drahokamy takové kvality totiž obvykle pocházejí z Myanmaru (Barmy), jako právě Sunrise Ruby.
„Když jsem se ho poprvé dotkl, řekl jsem jen: ‚Wau.‘ Pracuji v tomto oboru 14 let a vytěžil jsem jedny z nejlepších rubínů na světě. A když jsem držel něco takového, moje ruka se třásla, protože jsem si říkal: ‚Vidím to vůbec doopravdy?‘ Každý drahokam má svůj příběh a tenhle rubín k vám promlouvá,“ odhaluje své první dojmy v reportáži i Dev Shetty, šéf a zakladatel Fura Gems.
Dvojitý posudek, žádný podvod
Mosambický rubín Estrela de Fura hodnotily dvě laboratoře – Švýcarský gemologický institut (SSEF) a newyorská Gubelin Gem Lab – a obě potvrdily jak původ, tak i to, že nebyl vypalován kvůli zvýraznění barvy. Velikost i kvalita drahokamu je podle expertů doslova „skoro nepředstavitelná“.
„V této červnové aukci Magnificent Jewels je to nejvyšší cenový odhad, který jsme na jakýkoli prodej šperků v New Yorku kdy měli. A vedle rubínu Estrela de Fura tu taktéž máme diamant Eternal Pink, který má 10,5 karátu a je sytě fialovorůžový. Dřív jsme prodali hodně diamantů. Ale nikdy jsme neprodali žádný tak úžasně sytý. Skoro jako rubín. Je to ten druh kamene, na který se jednou podíváte a prostě září,“ dodává dražebník Quig Bruning z aukčního domu Sotheby’s.