Článek
Čína zakázala dovoz proslulých japonských ozdobných „koi“ kaprů. Její trh je pro ně přitom klíčový, z loňského exportu v objemu 6,3 miliardy jenů, tedy skoro za miliardu korun, tvořil bezmála pětinu.
Ryby, kterým se v Evropě říká koi, Japonci nazývají nišikigoi, což v překladu doslova znamená brokátový kapr. Druh, který speciálně šlechtí z původní divoké odrůdy, míří potom obvykle do zahradních jezírek a bazénků a jeho popularita v zahraničí pořád roste. Výše uvedený vývoz je dvojnásobkem toho, co bylo před deseti lety.
Čína už v létě zakázala dovážet všechny mořské plody z Japonska kvůli vypouštění odpadní vody z havarované Fukušimy do oceánu. To, co jaderná elektrárna od 24. srpna vypouští, je podle čínských úřadů „nukleárně kontaminované“.
Bouří se i firmy. Kapr není mořský plod
Oblast v prefektuře Niigata, kde je rodiště koi kaprů, až dosud nicméně z čínského zákazu dovozu měla výjimku. Povolení dovážet tamní produkty ale vypršelo koncem října a Peking jej dosud neobnovil. „Nemyslím si, že něco zmůžeme jako samotná jedna firma, to jedině skrz diskuze mezi vládami,“ stěžuje si v úvodním videu Manadu Ogata, prezident farmy na koi ryby.
Tokio už požádalo o obnovení dovozu, a to oficiálně přes diplomaty, ale odpověď dosud nedostalo. Jak tvrdí japonské úřady, všechny materiály, které k prodloužení výjimky byly nutné, přitom odeslaly „s předstihem“.
Podle japonského ministerstva zemědělství jsou navíc koi ryby „fundamentálně odlišné od mořských plodů“. A reakce Číny, tedy ignorace žádosti o prodloužení výjimky, přijde úřadu „z vědeckého hlediska nepodložená“. Japonský premiér Fumio Kišida se dokonce v srpnu pokusil rozptýlit obavy zejména sousedních zemí z konzumace ryb ulovených v moři v okolí odstavené jaderné elektrárny Fukušima. Spolu se třemi ministry poobědval sašimi, tedy tradiční japonský pokrm, z mořských plodů pocházejících právě z tohoto regionu.
Export japonských mořských produktů do Číny i tak v září meziročně klesl o 90,8 procenta na 800 milionů jenů, tedy asi 120 milionů korun. A to ještě Japonci mohli částečně dovážet třeba perly, korály nebo kapry. Podle jejich vyjádření se proto budou snažit vyjednávat i nadále. Cena jedné takové koi ryby se může pohybovat od 20 dolarů (459 Kč) za mladé kousky po 20 tisíc dolarů za ty nejpovedenější dospělé kusy.