Článek
V úvodní videoreportáži si můžete prohlédnout dinosaura, který zhruba před 150 miliony let, tedy v období jury, žil v Severní Americe a patřil mezi extrémně velké býložravce, kteří putovali ve stádech. Jde o takzvaného apatosaura, který ale byl tak podobný známějšímu brontosaurovi, že se vědci rozhodli oba druhy sloučit právě pod označení apatosaurus.
Informace a záběry si můžete poslechnout i prohlédnout v úvodní videoreportáži.
Ve Francii tento měsíc do aukce míří kostra jednoho exempláře, o kterém se jako o apatosaurovi píše, ale přesný druh se podle katalogu neví a stále je doslovně „potřeba udělat oficiální vědeckou identifikaci“. I tak však zřejmě stanoví pár rekordů, a to možná i ten cenový.
„Ta kostra je výjimečná v mnoha aspektech. Jednak zachováním, kvalitou a i tím, že má masivní poškození ocasu, tzv. patologii. Těžko říct, zda kvůli útoku nějakého masožravce, mechanickému poškození, či genetické vadě. Ale každopádně je to dost, dost znatelná věc. Má srostlých několik ocasních obratlů - je to vlastně obrovská skrumáž kostí, kde se těžko rozeznává jeden obratel od druhého. Docela zázrak, že s tím vůbec dokázal žít,“ dodává Štěpán Pícha, paleontolog a odborný garant v Dinosauria Museum Prague, které v roce 2021 nedaleko pražského letiště otevřela investiční skupina Kaprain českého miliardáře Karla Pražáka.
Proč je tato fosilie tak výjimečná
Dinosaurus se jmenuje Vulcain, je 20,5 metru dlouhý, a když žil, tak vážil 25 až 30 tun. Podle katalogu je to „největší dinosauří kostra, která se objevila v aukci“. A rovněž je nadmíru zachovalá. V roce 2018 ji objevili ve Wyomingu a po 3 letech práce odkryli 306 kostí, což je 80 procent celého dinosaura.
„Je to výjimečné, protože většina apatosaurů nebo brontosaurů, jak se jim říkalo, se často různě kombinuje. Například ve Spojených státech mají jednoho v New Yorku, a ten je složený z více než tří exemplářů,“ vysvětluje aukční expert Eric Mickeler v úvodní videoreportáži.
Dinosauři zdražují
Kosti poslali z USA k restaurování do Evropy, kde se kostra bude 16. listopadu ve Francii také dražit, a to ve spolupráci dvou aukčních domů - Barbarossa a Collin du Bocage. Ty původně odhadovaly cenu na 3 až 5 milionů eur, ale nyní je už cena na 15 milionech eur, což je v přepočtu zhruba 380 milionů korun.
Podle dražebníků by však mohli Vulcaina prodat i za dvojnásobek. Vychází z letošní červencové dražby kostry stegosaura Apex, kterou v Sotheby's v New Yorku prodali za 44,6 milionu dolarů, tedy přes miliardu korun. Stará byla až 161 milionů let, co do velikosti je ovšem sotva poloviční.
Jednou z prvních medializovaných aukcí byla Sue, fosilie tyranosaura rexe, za kterou Field Museum v Chicagu v roce 1997 zaplatilo 8,4 milionu dolarů.
„Ty aukce probíhají už tak 20 let. Do médií se dostaly ty s T-Rexem, kterého každý zná, a pak tu byl trh s cenami, které byly víceméně stejné. V posledních dvou letech ale začaly přicházet rekordy. Osm z deseti nejlepších aukčních prodejů se událo v posledních dvou letech. Apex v červenci svůj odhad překonal desetinásobně, což jen dokazuje, že trh opravdu roste,“ uvádí jeden z dražebníků Florent Barbarossa.
„Tady se očekává, že padne nejspíš další rekord. Uvidíme, ty aukce s dinosaury jsou nevyzpytatelné,“ doplňuje Štěpán Pícha.
„Kupuje je poměrně široká sorta lidí, ať už opravdu soukromí sběratelé, kteří vydělali většinou byznysem a jsou to fanoušci dinosaurů, někdo je kupuje vysloveně na investici, ale samozřejmě zájem mají i soukromá muzea, takže opravdu to spektrum je rozsáhlé. Podobně jako umění - vlastně dinosauři se začínají posouvat směrem k umění,“ připodobňuje trend český paleontolog.
Kosti patří do muzeí, ne celebritám, volají kritici
Stále lukrativnější trh s fosiliemi dinosaurů ale frustruje některé paleontology, podle kterých patří vykopávky a kostry do muzeí a výzkumných center, než aby vyplňovaly privátní sbírky, ať už bohatých sběratelů z řad podnikatelů, nebo celebrit, a to i z řad slavných herců.
Například Russellovi Croweovi lebku mořského Mosasaura za 30 tisíc dolarů přeprodal Leonardo DiCaprio - o tom, jak „vtipně“ obchod probíhal, redakce SZ Byznys už jednou psala a herec Gladiátora sám popisuje výměnu i v úvodní videoreportáži tohoto článku.
V tomto případě se však aukční domy ve Francii pojistily. Případný kupec sice získá kosti a zároveň ještě mapu a GPS souřadnice lokace, kde je vykopali, ale musí se zavázat k tomu, že k dinosaurovi bude mít veřejnost přístup. „Kupec dá přístup k dinosaurovi i vědcům,“ dodává dražebník Olivier Collin du Bocage.
„V našem muzeu je šest originálních koster dinosaurů a jejich příbuzných, což nás činí vlastně jedním z největších muzeí dinosaurů v Evropě. My jsme ale zaměření opravdu na celé kostry. Takže u nás třeba nenajdete jen nohu a zuby - opravdu jsou celé a hlavně přístupné,“ popisuje na závěr Pícha.