Článek
„I don’t have much money. But boy if I did, I’d buy a big house where we both could live,“ zpívá Elton John v jedné ze svých nejznámějších písní Your Song.
Koupit si velký dům se legendárnímu anglickému zpěvákovi, jehož majetek se dnes odhaduje na více než půl miliardy dolarů, samozřejmě povedlo. A nejenom to. V roce 1991 si koupil také byt v Americe s rozlohou přes 1300 metrů čtverečních.
Informace a záběry si můžete poslechnout i prohlédnout v úvodní videoreportáži.
Zvědavci se do něj teď mohou i podívat, tedy alespoň do jeho repliky. Známá britská aukční síň Christie’s tento týden začala totiž prodávat sbírku rekvizit, módních kousků i umění, kterou v něm Elton John měl. Celkem jde o 950 předmětů dopředu vystavených jako u něj doma.
Zájemce vítá digitální Elton
„Ahoj, vítejte v Christie’s. Je mi potěšením Vás pozvat na tuto neobyčejnou výstavu kousků z mé osobní kolekce,“ uvádí virtuální dvojník zpěváka sedící na křesle uvnitř mramorového rámu návštěvníky kopie svého bytu.
„Sídlo Christie’s v Rockefellerově centru tady v New Yorku bylo přetvořeno na domov Eltona Johna v Atlantě. Přestěhoval se tam v úvodu 90. let. Chtěl mít domov v USA - místě, kde by si mohl odpočinout v polovině všech svých turné. V Atlantě se zbavil i drog a vystřízlivěl. A když tam byl, opravdu o sobě přemýšlel jako o člověku, až se v Atlantě stal sběratelem,“ popisuje místopředsedkyně aukčního domu Tash Perrinová, odkud se tolik předmětů v bytě vzalo.
Aukce s názvem The Collection of Sir Elton John: Goodbye Peachtree Road začala tuto středu 21. února, a to otevíracím večerem, kde se dražilo celkem 49 položek. To se může zdát jako málo, zato šlo ale o nejikoničtější kousky ze zpěvákovy sbírky, a tak se všechny i prodaly, a sice za 1,5násobek odhadované ceny - za bezmála osm milionů dolarů. A některé kousky svůj odhad překonaly skoro dvacetinásobně. Jako třeba ty úplně první.
Které předměty trhly největší cenové rozdíly?
Pár vysokých stříbrných kožených bot na podpatku s červenými písmeny E a J, a to z roku 1971, se prodal za 94,5 tisíce dolarů, tedy za 2,2 milionu korun. Odhad jejich ceny přitom byl pět tisíc dolarů, takže v tomto případě šlo o 19násobek.
Další kousek byly podepsané sluneční brýle Sir Winston Eyeware z roku 1975, které aukční dům vydražil za 22 680 dolarů čili za více než půl milionu korun a 11násobně dráž, než byl jejich nejnižší odhad, tedy 2000 dolarů.
Nejdražší položkou však byl obraz Flower Thrower Triptych, který Elton John získal přímo od slavného Banksyho a vydražil ho za 1 925 500 dolarů. Nejnižší odhad byl jeden milion.
Jako druhé nejdražší a za sedmnáctinásobek odhadu ceny, který činil 25 tisíc dolarů, se prodalo Eltonovo oblíbené auto - Bentley Continental z roku 1990. Jezdil v něm i z Atlanty do Francie. Přihazovalo 24 zájemců, až jej vydražili za 441 tisíc dolarů.
Speciální hodinky, milovaná a nenošená trička
Trojice zpěvákových hodinek, jejichž nejnižší celkový odhad byl 130 tisíc dolarů, pak Christie’s vydražila za 630 tisíc dolarů. Šlo například o 18karátové Rolex Daytona se žlutým safírem a diamantem, které stanovily nový rekord pro tento model, stejně jako podepsané Cartier Tank Normale, a další z trojice, 18karátové Cartier „Crash“, byly zase limitovaná edice přímo pro celebritu.
A co se týče módy, Elton John měl silný vztah k značce Versace. Kolekce jeho triček Vintage Gianni o sedmi kusech se prodala za 30 240 dolarů, tedy více než sedmkrát dráž než odhadovaných 4000 dolarů.
„Když jsem začal nosit Gianni Versace, byla to velká etapa mého života. A on začal vyrábět všechna tahle neuvěřitelná hedvábná trička, každé jiné, s úžasnými vzory, látkou, všechna v hedvábí. Jeden kompletní set mám v Británii a druhý v Americe. Jsou to prostě umělecká díla. Půlku z nich jsem ani nenosil. Jenom jsem si je chtěl všechna pověsit. Bylo to jako umělecká instalace z triček. A vypadají tak nádherně,“ rozplývá se Elton John v úvodní videoreportáži tohoto článku.
To, že sběratelské předměty od Eltona Johna měly v dražbě i několikanásobně větší úspěch, než jaké byly odhady jejich ceny, by kromě jeho nehynoucí popularity mohla vysvětlit i vysoká účast v aukci. Zájemci se přihlásili ze 34 zemí a 40 procent z nich bylo u Christie’s úplně poprvé. V dalších kolech se bude zpěvákova celá sbírka dražit i online až do 28. února.