Článek
Přiletěli jste do místa, kde nyní strávíte dovolenou. Týden, deset dní, možná i déle. Jenomže u výdeje zavazadel jste nenašli svůj kufr, protože s vámi nepřiletěl.
Snad dorazí později, uvažuje paní na přepážce letecké společnosti, kde svoji ztrátu reklamujete. Jenomže jak si z dovolené přivézt co nejvíce pozitivních zážitků, když máte jen časopis, který jste si vzali do letadla, peněženku a v lepším případě sluneční brýle?
Kdo může za zpožděná zavazadla?
Zpoždění zavazadel a náhradu případných nákladů, které v souvislosti s tím vzniknou, je podle zástupců pojišťoven třeba řešit v první řadě s leteckou společností, ta nese za ztrátu nebo zpoždění vašich zavazadel odpovědnost.
Přístup jednotlivých přepravních společností však může být a také bude rozdílný. Některé poskytují náhradu třeba jen v podobě takzvaného overnight kitu, tedy sady nejnutnějších věcí, ihned na letišti, jiné zpětně proplácejí náklady, které jste v souvislosti s nemilou událostí prokazatelně vynaložili.
Kompenzace za zpožděné zavazadlo
České aerolinie na svém webu uvádějí, že nárok na proplacení nezbytných výloh, jako jsou hygienické potřeby, oblečení a podobně, vzniká v případě zpoždění zavazadla delšího než 24 hodin, a to do výše 40 eur za 24 hodin zpoždění (prvních 24 hodin zpoždění se nezapočítává), přičemž celková výše kompenzace nepřesáhne 250 eur.
Kompenzaci by aerolinky vyplácely na základě předložených účtenek, ale nákupy zbytných předmětů (například dekorativní kosmetiky, luxusního zboží apod.) by samozřejmě neuhradily.
Naprosto stejné podmínky pro proplácení nákladů v případě zpoždění zavazadel popsal i Kryštof Páleníček ze zákaznického centra letecké společnosti Smartwings. Dodal, že každý případ je posuzován individuálně, „nicméně za nezbytné výdaje obecně považujeme základní hygienické potřeby například zubní kartáček a pastu, deodorant, sprchový gel, šampon a podobně, dále pak základní ošacení přiměřené délce čekání a místu pobytu. Samozřejmě je třeba si od všeho uschovat účtenky,“ dodal.
O náhradu škody je nutné u Smartwings požádat do 21 dnů od obdržení zavazadla.
Jak postupovat, když mi nepřiletěl kufr
- Zaplaťte si cestovní pojištění s pojištěním zavazadel a seznamte se s jeho podmínkami.
- Seznamte se s podmínkami kompenzace za zpoždění zavazadel u letecké společnosti, od níž máte letenku.
- Nechte si na reklamacích zavazadel od letecké společnosti potvrdit, že vaše zavazadla nepřicestovala.
- Pořizujte si jen to nejnutnější, co v době čekání na zavazadla potřebujete.
- Od všeho si schovávejte účty.
- Nechte si od letecké společnosti potvrdit, kdy vám zavazadla nakonec doručila.
- Včas u letecké společnosti požádejte o proplacení účtů.
- Co vám neproplatí aerolinky, nárokujte u svojí pojišťovny.
Je dobré se u letecké společnosti o pravidlech kompenzací za zpoždění zavazadel dopředu informovat. Mohou se totiž významně různit, ale snad žádné aerolinky vám nebudou ochotny proplácet škodu vzniklou zpožděním zavazadel při cestě domů. Předpokládá se totiž, že doma vše potřebné máte a žádná významná škoda tedy čekáním na kufry nevzniká.
Kde řešit problémy se zavazadly: Nejdřív aerolinky, potom pojišťovna
Ve výhodě bude určitě ten, kdo si zaplatil cestovní pojištění. Ztráta či zpoždění zavazadel někdy bývá už v základním balíčku, jindy je nutné si pojištění zpoždění zavazadel připojistit.
Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer flexibilně reagovaly na problémy, které na letištích v posledních dnech vznikaly, nově nastavenými podmínkami. Umožňuje jim to dlouhodobá spolupráce s Pojišťovnou ERV.
„Nárok na kompenzaci vzniká klientům, kteří mají koupený zájezd s počátkem po 30. 6. 2024, pakliže jejich zavazadlo není do destinace doručeno do 12 hodin od příletu,“ uvádí se ve společném prohlášení obou cestovních kanceláří.
Počínaje touto dobou má klient nárok na finanční kompenzaci nákupu nezbytných náhradních věcí odpovídajících účelu cesty, zejména pak základních hygienických potřeb a oblečení, za každých dalších 12 hodin do výše 5000 Kč, a to až do maximální výše 10 000 korun. Proplacení proběhne na základě doložení účtů za nakoupené věci.
„Klientům, kteří si budou zájezd teprve kupovat, nyní nabízíme novou variantu nejpoužívanějšího pojištění ERV Evropa+, která nově obsahuje kompenzaci při zpoždění zavazadel,“ uvedl vedoucí komunikace Fischer a Exim Tours Jan Bezděk.
Výše kompenzací: Kolik pojišťovny zaplatí?
Pojišťovna Kooperativa má kompenzaci nezbytných nákladů, které mohou klientovi vzniknout v souvislosti se zpožděním letu nebo zavazadel, v cestovním pojištění již zahrnutou. Podle mluvčího Kooperativy Milana Káni vzniká nárok na tuto kompenzaci v případě, že je zpoždění zavazadel větší než šest hodin.
„Primárně se ale klient musí obrátit na dopravce, který by mu měl zajistit například náhradní ubytování nebo občerstvení. Pokud klientovi vzniknou ještě další náklady nad tento rámec, například za další ubytování, náhradní dopravu, taxi, nákup hygienických potřeb nebo základního oblečení při zpoždění zavazadel, řeší se to v rámci cestovního pojištění,“ uvedl Káňa.
Připomněl, že klienti mají i v tomto případě využívat asistenční službu, kde jim operátoři vysvětlí, na co mají při zpoždění nárok. „A následně jim i pomohou v jednání o kompenzaci za zpoždění s leteckými společnosti,“ říká Milan Káňa.
Také Uniqa uhradí účelně vynaložené výdaje, které jsou nezbytné pro pobyt v cílové destinaci, než zavazadla dorazí na místo. Jak uvedla Eva Svobodová z oddělení externí komunikace pojišťovny, samozřejmostí jsou hygienické potřeby, nutné oblečení, deštník, léky, opalovací krémy apod. Neproplatí ale tabákové výrobky ani alkohol.
V pojistných podmínkách má Uniqa limit plnění stanoven částkou 500 korun za každou započatou hodinu po uplynutí šesti hodin od původního času dodání zavazadel, v součtu však maximálně pět tisíc korun.
„Nicméně Uniqa zkoumá skutečnou potřebnost pořízených věcí. Není tedy automaticky proplácena celá částka do výše limitu,“ upozorňuje Svobodová. Limit plnění uvedený v podmínkách ale platí pro každého pojištěného. Je-li tedy pojištěna například čtyřčlenná rodina, uvedený limit se násobí čtyřmi.
„Na letišti je nutné vyžádat doklad o nevydání zavazadel a poté potvrzení, kdy byla zavazadla klientovi skutečně doručena na místo pobytu,“ popisuje Eva Svobodová praxi. A doporučuje kontaktovat specializovaný servis, který je v Uniqa zaměřen na poradenství a podporu klientů právě při problémech se zavazadly.