Hlavní obsah

Zaměstnanci Boeingu stávkují už měsíc. Firma ztrácí miliardy

Foto: KITTIKUN YOKSAP, Shutterstock.com

Ilustrační snímek.

Zaměstnanci světového výrobce letadel už několik týdnů stávkují a tlačí na zvýšení mezd. Vedení nabízí kompromisní návrh, ale pracovníci trvají na svém. Firma, jež je už nyní ve velkých problémech, stávkou přichází o ohromné sumy.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Stávkující pracovníci firmy Boeing se v úterý shromáždili v Seattlu, a opět tak zvýšili tlak na vedení firmy včetně nového generálního ředitele Kellyho Ortberga. Dělníci stávkují už celý měsíc, vadí jim zejména nedostatečná výše mezd. Informaci přinesla agentura Reuters.

Odbory, které zaměstnance Boeingu zastupují, požadují v následujících čtyřech letech navýšení mezd o 40 procent. To firma odmítla s tím, že jejich „nejlepší a konečná“ nabídka je 30 procent.

Četná jednání tak nikam nevedla. Do situace se vložili také přední američtí politici ve Washingtonu. Ti vyzvali obě strany, aby dosáhly vzájemně výhodné dohody, která „poskytne pracovníkům mzdy a benefity, které budou odpovídat jejich nepostradatelné práci pro společnost“.

Probíhající stávka ale dostává Boeing do velkých problémů a prohlubuje finanční krizi, které firma čelí. Stávka totiž zastavila výrobu nejprodávanějších modelů letadel 737 MAX a širokotrupých letadel 767 a 777.

Podle odhadu společnosti TD Cowen by stávka trvající zhruba 50 dní mohla Boeing připravit o tři až 3,5 miliardy dolarů (68 až 79,3 miliardy korun). Akcie firmy navíc klesly od začátku letošního roku o více než 40 procent.

Boeing již minulý týden oznámil, že se chystá propustit až 17 tisíc zaměstnanců – to je asi deset procent celosvětového počtu. S propouštěním začne firma v půlce listopadu, kdy dotyčným zaměstnancům pošle dopis se šedesátidenním oznámením. Boeing se tak vyhne dobrovolnému odchodu potenciálních klíčových pracovníků.

Druhá fáze propouštění je naplánována na prosinec. Ani to prý ale zaměstnance neodradí v boji proti nízkým mzdám a špatnému penzijnímu systému, tvrdí odbory.

Kromě úspor na propuštěných lidech je dalším krokem, který výrobci letadel zajistí alespoň částečnou finanční úlevu, prodej akcií v hodnotě 25 miliard dolarů (580 miliard korun) spolu s desetimiliardovým úvěrem (232 miliard korun), který si půjčí v bance.

Mluvčí Boeingu v pondělí uvedl, že plánované propouštění zahrnuje jak odborové, tak neodborové pracovníky. Stávkující zaměstnanci zatím dotčeni nejsou. Očekává se, že mezi propouštěnými budou také někteří zaměstnanci ztrátové obranné divize. Boeing totiž kromě komerčních strojů vyrábí také vojenská letadla a systémy.

Doporučované