Článek
Největší česká automobilka ukázala exkluzivní záběry jednoho z nejutajovanějších a nejpřísněji hlídaných pracovišť, které je klíčové pro její další rozvoj. V úvodním videu tohoto článku si můžete prohlédnout specializovanou modelárnu v Technickém vývoji Škoda Auto v Mladé Boleslavi.
Právě zde vznikají studie i koncepty pro výstavy a především modely budoucích vozů. Nejnovější počin, který tu od základu ve spolupráci s jinými pracovišti vytvořili, je Škoda Enyaq.
A právě v tomto centru dostávají chystané automobily svou vůbec první fyzickou podobu v poměru 1:1, než je přibližně za dva až tři roky odhalí a uvedou na trh. Co může leckoho překvapit, je to, že přestože se dneska vývoj stále více digitalizuje, tak prototypy v této modelárně pořád sochají z hlíny.
Sochaři, modeláři a auta v životní velikosti
V simulačních programech se zde před každou stavbou provádí konstrukční příprava, a podle toho, o jaký automobil se jedná, pak model váží okolo tří až do čtyř tun, a dokonce i dostává lak nebo jej potahují speciální fólií.
Detailnější exteriérové i interiérové díly jako světlomety anebo páčky tady potom vytváří na 3D tiskárně.
Specializovaná modelárna v Technickém vývoji Škoda Auto v Mladé Boleslavi přitom zvládne pojmout až sedm modelů vozů v životní velikosti a na přísně tajných projektech tu dělá 80 lidí různých profesí jako programátoři, technologové, konstruktéři, obráběči nebo modeláři.
Jak se vyrábí vozy z hlíny
Základem pro hliněný model automobilu je forma z oceli, překližky a polyuretanové pěny. Na tu se nanáší samotná hlíny, protože model jenom z ní by byl ještě těžší a praskal by. Hlína z pece má přitom teplotu 50 až 60 stupňů Celsia, takže při aplikaci je velice tvárná. Ztvrdne až poté, co zchladne.
A zatímco dříve modeláři pracovali jenom rukama, dnes už tady hliněný model staví pomocí frézovacích strojů. Sami pak škrabkami začínají „zjemňovat“ původní linie až poté, co stroj vyfrézuje základní tvary nového auta.
Výsledek jejich práce se potom naskenuje do 3D modelu a slouží pro další případné frézování nebo digitální prezentace. Poté ve vlastní lakovně této speciální modelárny na model nanáší lak nebo jej také potahují speciální fólií. Od skutečného auta tak je k rozeznání až při pohledu zblízka.
Vývojové centrum v Mladé Boleslavi má i vlastní kovoobráběcí provoz, který zvládne obrobit například také blok motoru.
Modely zde také chystají na testování v aerodynamickém tunelu a na měření jednotlivých dílů, ale i celého vozu. Po zavedení sériové produkce končí hliněné prototypy v klimatizovaných skladech a potom se využívají na přípravu modernizace. Následně jejich cesta končí zničením, ale s tím, že použité materiály se recyklují.