Článek
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) chce na vládě jednat o případném prodloužení snížení spotřební daně na pohonné hmoty. Důvodem přitom nejsou vysoké ceny paliva, ale zajištění konkurenceschopnosti českých dopravců. Stanjura to dnes řekl novinářům.
Ministr také považuje za vhodné debatovat o trvalém snížení spotřební daně u nafty, protože v Německu a Polsku je nejnižší sazba stejná jako nyní v České republice, uvedl. Rozhodnutí o pokračování úlevy musí podle Stanjury padnout do konce září.
„Zvažujeme prodloužení, ale ne kvůli tomu, že cena je vyšší, než byla před několika měsíci, ale kvůli tomu, aby byly podobné konkurenční podmínky, a to hned na startu soutěže o zakázky,“ uvedl Stanjura. Především v příhraničních oblastech hraje podle něj i 1,5 koruny na litru takový rozdíl, že česká firma zakázku nezíská.
Snížení spotřební daně na benzin a naftu o 1,50 koruny na litr platí od 1. června. Vláda ho zavedla jako reakci na prudký nárůst cen pohonných hmot v souvislosti s rusko-ukrajinským konfliktem.
Paliva v tuzemsku za poslední týden zlevnila podle údajů společnosti CCS více než o korunu. Průměrná cena benzinu se poprvé od začátku března dostala pod 41 korun. Natural 95 se v průměru prodává za 40,66 koruny na litr, což je o 1,33 koruny méně než minulou středu. Nafta zlevnila o 1,01 koruny na průměrných 42,44 koruny na litr.
Stanjura dnes upozornil na nepřiměřeně vysoké marže čerpacích stanic. Přestože ceny ropy se podle něj dostaly na úroveň před rusko-ukrajinským konfliktem, ceny pohonných hmot u čerpacích stanic v ČR na stejné hodnoty neklesly. Ministerstvo financí kvůli nespokojenosti s výší marží podá v pátek, nejpozději v pondělí, podnět na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. MF má podle Stanjury podezření o kartelové dohodě mezi některými sítěmi čerpacích stanic.