Článek
Index podnikatelské nálady německého respektovaného institutu Ifo se v lednu snížil z prosincových minus 35 bodů na minus 40,7 bodu. Na německých automobilkách je přitom závislá řada českých podniků.
„Automobilový průmysl vězí v krizi. Vnímá především ohrožení své pozice v konkurenčním boji,“ uvedla Anita Wölflová, která se v Ifo zaměřuje na automobilový průmysl.
Svou pozici na zahraničních trzích německý automobilový průmysl hodnotil v lednu tak špatně jako nikdy dříve, a to v Evropské unii i mimo ni. „Silná konkurence z Číny, hrozby (amerického prezidenta Donalda) Trumpa, že brzy zavede cla na dovoz do Spojených států z EU, a potíže v tuzemsku německému automobilovému průmyslu výrazně přidělávají starosti,“ uvedla Wölflová.
Celkový index nálady klesl kvůli hodnocení současné situace i kvůli pesimistickým očekáváním. Dílčí ukazatel, který zachycuje aktuální náladu, klesl z minus 32,6 bodu na minus 39,1 bodu, index očekávaného vývoje klesl z minus 37,3 bodu na minus 42,3 bodu.
Ifo
Ifo Institute for Economic Research je výzkumná instituce se sídlem v Mnichově. Ifo je zkratka z Information a Forschung. Jako jeden z největších německých ekonomických think-tanků analyzuje hospodářskou politiku a je známý svým měsíčním Germany Ifo Business Climate Index.
Zdroj: Wikipedia