Hlavní obsah

Konkurence na nebi drží ceny letenek na uzdě. Cesta k moři stojí jako loni

Foto: David Neff, Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Ceny letenek by v nejbližší době podle odborníků neměly zaznamenat žádné větší výkyvy, v následujících týdnech by mohly ještě o něco klesnout. Turisté na podzim jezdí nejčastěji na jih Evropy, oblíbili si například Španělsko.

Článek

S blížícími se podzimními prázdninami začíná také období podzimních a zimních dovolených. Řada cestujících míří do teplejších destinací, jako jsou Španělsko, Řecko nebo Turecko, vydávají se ale také na sever, například do Dánska či Velké Británie. A společně s dovolenými se otvírá téma cen letenek.

„Obecně si myslím, že nás žádný výrazný pokles ani růst cen nečeká. Všechny letenky reagují na aktuální poptávku, proto v následujících zimních termínech budou ceny spíše nižší, je to pro aerolinky typicky prodělečné období, ve kterém se objevuje i nejvíce akcí na letenky,“ komentuje podzimní a zimní ceny letenek Jan Pavelka, zakladatel společnosti Honzovy letenky.

Podobně výhled cen vidí také ředitel portálu Letuška.cz Josef Trejbal. Výhodné je podle něj koupit letenky s dostatečným předstihem, většinou se prý na last minute nabídky nevyplatí čekat.

„Ceny letenek mimo Evropu jsou v tuto chvíli na loňských úrovních, někde doznaly dokonce poklesu díky nové konkurenci, jako se to stalo na trasách do USA a do Asie. Nicméně na méně konkurenčně obsazených dálkových trasách jsme zaznamenali mírné, přibližně desetiprocentní zvýšení cen,“ uvádí Trejbal. Dodává, že ceny letenek po Evropě se drží na nižších tisících, a to díky tomu, že na těchto trasách sílí konkurence.

Podle Daniely Chovancové z portálu pro vyhledávání letenek Kiwi.com se loňský dramatický růst cen letenek letos na podzim neopakuje. V průměru jsou podle ní říjnové ceny oproti loňsku vyšší o devět procent. Nezdražily však všechny lety, například ty dlouhé jsou levnější.

„Tento průměr je tažený zejména cenami na středních letech. Dlouhé lety jsou letos i ve srovnání s loňským rokem levnější o tři procenta a o 12 procent ve srovnání s letními cenami. Ceny krátkých letů jsou stabilní, což odpovídá predikci společnosti Ryanair, která očekává, že v nadcházejících týdnech ještě poklesnou. Pokud se však podíváme na průměrné ceny za celý podzim, jsou krátké lety do 1500 kilometrů levnější o 15 procent než v létě a střední lety do čtyř tisíc kilometrů o 13,5 procenta,“ komentuje situaci na trhu s letenkami Chovancová.

Lidé více plánují, na podzim si oblíbili Španělsko

Velkým tahounem podzimních letů jsou podle Chovancové ve srovnání s loňskem podzimní prázdniny, které připadají na týden začínající státním svátkem 28. října. Nejrušnějším dnem pro odlety na podzimní prázdniny bude pátek 25. října, nakdy Kiwi.com zatím zaznamenává rekordní počet objednávek.

„Zatímco v loňském roce byly prodeje letenek po celý říjen vyrovnané, letos naše data ukazují výrazný nárůst počtu cestujících právě během podzimních prázdnin, kdy se chystá vycestovat o 20 procent více cestujících než loni. Letos tak připadá na podzimní prázdniny polovina celkových říjnových rezervací, zatímco loni to byla pouze třetina. Zároveň jsou průměrné ceny letenek ve srovnání s loňskými podzimními prázdninami o deset procent vyšší,“ uvedla Chovancová.

Jednou z nejoblíbenějších destinací je podle ní dlouhodobě Španělsko, kam se letos chystá během podzimních prázdnin ještě o čtvrtinu více cestujících než loni. Populární jsou také Itálie, Spojené království, Řecko nebo Francie. První desítku letošního podzimu pak uzavírají Portugalsko, Rakousko, Dánsko, Malta a Turecko, které je podle Chovancové letos na podzim obzvlášť oblíbené.

Že Češi stále nejvíce cestují po Evropě, potvrzuje i Trejbal, stále častěji však vyrážejí také na cesty po jiných kontinentech a pomalu se vrací k předcovidovým trendům létání.

„Co se dálkových letů týče, nejvíce se v současnosti létá po Severní Americe. Od loňska postupně dochází také k rozšiřování nabídky leteckých linek na delší vzdálenosti jako do USA či Asie, to drží cenu letenek na uzdě. Příkladem může být to, že letenka do New Yorku se dá koupit za cenu 12 tisíc a letenky na Dálný východ jsou také k pořízení od podobné částky,“ vysvětluje.

Podle Chovancové letos lidé své podzimní dovolené plánovali podstatně dříve, než bylo dosud obvyklé. Na podzimní prázdniny rezervovali letenky i více než dva měsíce předem, loni byl průměrný předstih nákupu o čtyři dny kratší. A na dovolených zůstávají o něco déle, čímž se snížil podíl krátkých „citybreaků“, tedy výletů trvajících do tří dnů, a to ze dvou třetin na polovinu.

Jednoznačně největším cestovatelským hitem se pak letos stala španělská města Bilbao a Valencie. Bilbao se dokonce dle dat Kiwi.com v žebříčku oblíbených destinací vyšplhalo z loňského 108. místa na letošní 16. příčku s více než desetinásobkem rezervací, Valencie si polepšila ze 49. místa na 17.

Populární zůstává také Albánie, částečně kvůli meziročnímu poklesu cen letenek. Meziročně vzrostl také zájem o cesty do Egypta, což podle Chovancové způsobily nové lety společnosti Smartwings, které byly zahájeny v prosinci loňského roku. Podle dat Kiwi.com se letos do Hurghady na podzimní prázdniny chystá třikrát více turistů než loni.

Ceny ovlivňuje poptávka a nabídka, říkají aerolinky

Jednotlivé letecké společnosti vývoj cen předpovídat obecně nechtějí. Zdůrazňují, že ceny letenek záleží na mnoha faktorech a velmi je ovlivňuje nabídka a poptávka.

„Ceny letenek skupiny Lufthansa se řídí nabídkou a poptávkou. Pro naše cestující je rozhodujícím faktorem při rozhodování o koupi celková cena. Cenotvorba je proto založena na konkurenci v celé škále nabídek. V málokterém jiném odvětví mají nabídka a poptávka ve spojení s konkurencí tak silný, dynamický a rychlý vliv na ceny,“ uvedl pro SZ Byznys mluvčí letecké společnosti Lufthansa pro Evropu, Blízký východ a Afriku Boris Ogursky.

Že ceny letenek ovlivňuje mnoho faktorů, potvrzuje také tisková mluvčí Smartwings Vladimíra Dufková. Upozorňuje, že International Air Transport Association (IATA) již v červnu varovala, že cena letenek se ještě během letošního roku zvýší kvůli zvýšeným nákladům aerolinek.

„Ceny jsou dynamické a závisí na nabídce a poptávce. Bez ohledu na destinaci se často nejprve prodávají nejlevnější letenky. Zákazníci, kteří jsou na cenu nejcitlivější, si rezervují letenky s dostatečným předstihem před dnem odletu a sledují také kampaně na výhodné nabídky. Zákazníkům, kteří potřebují cestovat v určitém termínu a čase, vždy doporučujeme, aby si letenku rezervovali s dostatečným předstihem, a zajistili si tak místo na palubě. To je důležité zejména při cestování v období školních prázdnin a v jiných rušných obdobích,“ sdělila redakci mluvčí Norwegian Airlines Eline Hyggen Skari.

Například Brussels Airlines se podle jejich tiskového mluvčího Nica Cardoneho po pandemii koronaviru zaměřily na růst a pečlivě si vybíraly, kde budou rozšiřovat kapacity. Někteří jejich konkurenti podle něj po pandemii výrazně navýšili kapacity, aby získali podíl na trhu. Nyní si ale všimli, že nemohou tuto kapacitu ziskově naplnit, což je vede k přijetí nezbytných opatření.

„Hned po covidu jsme zaznamenali velkou poptávku po letecké dopravě, ale velmi omezenou nabídku, což vedlo ke zvýšení cen. Dnes je poptávka stále velmi vysoká, ale obecně se vrátila i kapacita, takže vidíme, že se ceny vyvíjejí odpovídajícím způsobem. Pro společnost Brussels Airlines to znamená, že ceny letenek se spíše drží na jedné úrovni, než aby klesaly,“ komentuje Cardone.

Doporučované