Článek
Problémy s dodávkami automobilových dílů ustupují a prodejci vozů cítí naději, že se obchody vrátí na úroveň před pandemií. V Evropě prodej aut roste již šestý měsíc v řadě. Minulý měsíc zaznamenali největší navýšení prodeje ve Španělsku, kde vzrostly o 51 %, a v Itálii – o 19 %, uvádí agentura Bloomberg.
Registrace nových vozidel minulý měsíc vzrostly v EU o 11 % na 911 064 vozů, uvedlo v úterý Evropské sdružení výrobců automobilů. Ačkoliv dodávky polovodičů a dalších součástek již nemají tolik problémů jako v době pandemie, automobilky nyní musí čelit jiným problémům, těmi jsou především inflace a celkové zpomalování ekonomiky.
„Západoevropské země právě zažívají recesi. Vyšší ceny a úrokové sazby stlačují reálné příjmy domácností,“ uvedla tento měsíc ve své zprávě společnost LMC Automotive. Právě proto tak sice prognóza letos předpokládá meziroční nárůst prodeje automobilů v Evropě na 10,95 milionu aut, ale je to mnohem méně než 14,3 milionu prodaných aut v roce 2019. Podle Bloombergu by i přesto mohla výroba po třech letech klesajících prodejů v letošním roce vzrůst o pět až deset procent.
Například společnosti Volkswagen a Renault předpovídají, že jejich prodeje porostou hlavně díky závazným objednávkám a novým modelům. Francouzský Renault dokonce mezi hlavními evropskými automobilkami v prodejích vede s lednovým nárůstem o 24 procent. Tesla minulý měsíc zvýšila prodeje více než jedenáctinásobně na 9 469 vozů a porazila značky jako Porsche a Land Rover. S největší pravděpodobností společnosti zásadně pomohlo zahájení výroby v nové německé továrně loni v březnu.
Českým automobilkám se navzdory vleklému nedostatku různých dílů a především čipů minulý rok také dařilo. Výroba osobních aut loni meziročně stoupla o 10,2 procenta na 1,218 milionu vozů. Nicméně na tuzemský trh putovalo mnohem méně aut a nárůst zaznamenal hlavně export, konkrétně o 12 %.
Zatímco spotřebitelé v současnosti stále cítí tlak vysoké inflace, vyhlídky některých zemí se už zlepšují. Evropská komise minulý týden dokonce předpověděla, že například německá ekonomika dosáhne 0,2% růstu. A to i přes fakt, že i Evropská centrální banka signalizovala další zvyšování úrokových sazeb.