Článek
Energie zdražují a hrozí, že nebude plyn. V této době řada lidí hledá způsob, jak za energie ušetřit. Ať už zateplením domu, nebo snížením spotřeby. Jedním ze způsobů, který se stává čím dál tím víc populární, je instalace fotovoltaických panelů na střechu.
A tomu se právě v úvodním dílu seriálu o fotovoltaice pro domácnosti věnuje Jan „Electro Dad“ Staněk. Fotovoltaiku na svém domě využívá čtyři roky a v prvním díle hovoří o svých zkušenostech.
ElectroDad
- Jan Staněk je známým podporovatelem elektromobility i udržitelné energetiky v širším kontextu. Absolvent brněnského VUT v minulosti pracoval mimo jiné pro eBanku, působil jako IT konzultant u společnosti Deloitte, později v Číně zastupoval společnost Moravia IT.
- Dnes vede společnost Purple Ventures zaměřenou na investování do startupů. Jeho video kanál ElectroDad, prostřednictvím kterého zábavně informativním způsobem popisuje problematiku přechodu domácnosti na udržitelnou energetiku, sleduje na YouTube a na Stream.cz více než 25 tisíc odběratelů. Exkluzivně pro Seznam Zprávy, nezávisle na obchodních partnerech Seznamu, vytvořil Jan Staněk seriál deseti videí na téma Domácí fotovoltaika.
Dům stojí u Brna v oblasti, kde je poměrně hodně slunečných dní. „O energetické náročnosti domu jsme od začátku hodně přemýšleli. Při realizaci výstavby jsme například dbali na kvalitní zateplení domu a chtěli jsme se co nejvíce blížit tomu, co bývá označováno za nízkoenergetický dům,“ říká. Na střeše domu je 32 fotovoltaických panelů o instalovaném výkonu 9,98 kWp vybavených optimizerem, který vyvažuje dočasné zastínění panelů. Vyrobenou elektřinu Staňkovi ukládají do baterií o kapacitě 19,2 kWh, dále i do teplé vody, vytápění domu a do akumulátorů dvou elektromobilů. Hlavní jistič má kapacitu 3× 25 ampér. Velikou důležitost Staněk přiznává kvalitnímu střídači, začínal s tzv. asymetrickým osmikilowatovým střídačem, který později vyměnil za střídač o výkonu 10 kW.
Fotovoltaikou dokázali nejprve částečně a později zcela nahradit zemní plyn, na kterém vařili a kterým v domácnosti také ohřívali vodu a topili. K ohřevu vody a topení do podlahy jim od dubna 2021 slouží české tepelné čerpadlo (fungování tepelného čerpadla v součinnosti s fotovoltaickým systémem bude věnován samostatný díl seriálu Domácí fotovoltaika). Plyn nakonec nahradili také v kuchyni, a tak Staněk přidává poměrně nové zkušenosti s indukční varnou deskou.
Co se ve videu dozvíte?
- Jak našli vhodného dodavatele.
- Tipy, jak docílili co nejkratší doby dodání.
- Jaká je pořizovací cena.
- Jak fungoval přechod od plynu a jak využít tepelné čerpadlo.
- Jak využívají baterie a nabíjení elektroaut.
- Jak prodávají přebytky na trhu.
- Jaká je životnost jednotlivých komponent.
- Jak na údržbu.
- Grafy ukazující, jak fotovoltaika a baterie fungují.
Seriál videí o domácí fotovoltaice
- Čtyři roky s fotovoltaikou na rodinném domě
- Kolik peněz dát do solárů, aby se vyplatily?
- Krok za krokem k solárům. Jak vybrat dodavatele a kolik to stojí
- Instalace fotovoltaiky pro ohřev užitkové vody
- Světové trendy ve fotovoltaice, návštěva veletrhu InterSolar 2022
- Instalace domácí FV elektrárny krok za krokem
- Budoucnost je zde, chytré domy už existují
- Prodej přebytků z produkce domácí FV elektrárny. V létě prodávat, v zimě nakupovat, za spotové ceny
- Domácí FV elektrárna ve spolupráci s tepelným čerpadlem
- Domácí FV elektrárna a nabíjení elektromobilu