Hlavní obsah

Boba Fett proti Barbie. V aukci drahých akčních figurek přepisovali rekordy

Boba Fett porazil Barbie jako nejdražší stará akční figurka prodaná v aukci.Video: Jan Marek

Ohrožovaly děti, a proto se měly všechny zničit. Hrstka statečných však hrstku z nich zachránila, a tak nyní jedna z hraček s podobou záporáka „z předaleké galaxie“ jako rarita na sběratelském trhu i trhla nový cenový rekord.

Článek

V úvodní videoreportáži se můžete podívat na nového rekordmana mezi starými, neboli vintage hračkami. Jde o akční figurku z roku 1979, jejíž předlohou je postava námezdního lovce jménem Boba Fett, která pochází z kultovního sci-fi vesmíru a filmů Star Wars – Hvězdné války.

Americká síň Heritage Auctions tento exemplář závěrem května vydražila za 525 tisíc dolarů, v přepočtu 12 milionů korun. A tak překonal podle Guinnessovy knihy rekordů dosud nejdražší vintage hračku – panenku Barbie od Mattela, do které australští šperkaři z firmy Stefano Canturi v roce 2010 vsadili diamant a v aukci ji vydražili za 302,5 tisíce dolarů.

Již brzy v obchodech… anebo ne

Akční figurka Boby Fetta z roku 1979 od tehdejšího amerického hračkářství Kenner, které nyní patří společnosti Hasbro, je však ještě unikátnější.

„V kolekci Star Wars od Kennera jsou stormtrooper, píseční lidé – celkem 20 akčních figurek, včetně nového Hammerheada, Snaggletootha a dalších. Každá se bude prodávat zvlášť. A tady přichází Boba Fett, padouch ze Star Wars, se svou laserovou puškou. Boba Fett ještě není dostupný v obchodech, ale můžete ho mít zdarma. A to za čtyři stvrzenky o koupi jakýchkoliv dalších Star Wars postaviček,“ láká v reportáži v úvodu tohoto článku stará televizní reklama uvádějící prodej hračky.

Co se pokazilo?

Na police obchodů se totiž akční figurka námezdního lovce jménem Boba Fett nikdy nedostala. Osudovou se jí stala vychytávka, kvůli které lákala spoustu dětí. Na zádech měla totiž vystřelovací projektil, malou umělohmotnou raketku, se kterou ve Star Wars tato postava střílela.

„Projektily byly vždycky citlivým tématem. Na trhu jsme pozorovali, že v ostatních firmách se jich nebojí. Konkrétně šlo o Battlestar Galactica, která je vyráběla. Nikdo s tím neměl žádné problémy. Tak jsme přesvědčili naše oddělení kvality, že to můžeme také udělat, a že to můžeme udělat lépe a bezpečněji. Byly o tom velké diskuze, ale stejně pak souhlasili, ať to uděláme. A samozřejmě, že když v Battlestar Galactica začali mít své problémy, ihned jsme s tím skončili. A všechno jsme zničili,“ uvádí v úvodní videportáži tohoto článku Jacob Miles, bývalý návrhář hraček pro Kenner.

U hraček s vystřelovacími dílky se totiž velice brzy začaly objevovat případy, kdy děti tyto kousky polykaly a začaly se jimi dusit. A tak se Boba Fett s raketou nedostal ani do sériové výroby, přičemž všechny existující exempláře měly být zničeny.

Asi stovku kusů od tohoto osudu zachránili samotní zaměstnanci Kenneru a okolo 70 exemplářů se dochovalo dodnes. Pouze dva z nich byly ručně malované – a toto je jeden z nich.

Doporučované