Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Z průzkumu České bankovní asociace (ČBA) vyplývá, že během loňského roku bylo napadeno 69 685 klientů bank. Meziročně se počet těchto útoků ztrojnásobil a celková škoda dosáhla 1,35 miliardy korun. Dobrou zprávou je, že podle statistik Policie ČR byl loňský nárůst kyberpodvodů zatím nejmenší od roku 2017, významně se ale zvýšila jejich důmyslnost a sofistikovanost.
Představa, že oběti úspěšných útoků jsou jen hlupáci nebo výhradně staří lidé, je zcela mylná. Nejčastějšími terči kybernetických útoků jsou podle ČBA lidé s maturitou ve věku 36–44 let. Nejčastěji v Praze a Středočeském kraji.
O tom, jaké jsou nejnovější hity podvodníků a jak vypadá typický online útok na naše účty, přijde v úterý se zástupkyní šéfredaktora SZ Byznys Zuzanou Hodkovou a dalšími hosty diskutovat Tomáš Stegura, ředitel útvaru digitalizace ve skupině ČSOB.
Česká bankovní asociace měří dlouhodobě úspěšnost v obraně proti kybernetickým hrozbám pomocí Indexu kyberbezpečnosti. Ten se podle čerstvých dat v letošním roce mírně propadá a jednou z příčin je i menší obezřetnost u nejmladší a nejstarší skupiny obyvatel.
Významným kanálem distribuce podvodných zpráv jsou vedle e-mailu i sociální sítě, chatovací aplikace nebo SMS zprávy a falešné telefonáty. Průzkum ukázal, že starší lidé (nad 65 let) často nemají, stejně jako mladí, telefon dostatečně zabezpečený proti kybernetickým útokům. A také si méně často mění hesla.
„Falešný telefonát je nejrizikovější formou kybernetického podvodu. Je úspěšnější než například plošné rozesílání e-mailů, působí totiž věrohodněji,“ uvedl ve Focusu ČBA analytik agentury Ipsos Michal Straka.
Hosté debaty o trendech v kyberbezpečnosti
Radek Šichtanc – bezpečnostní ředitel O2
Michal Salát – ředitel výzkumu kybernetických hrozeb GEN
Martin Doleček – ředitel informační bezpečnosti v Seznam.cz
Tomáš Stegura – ředitel útvaru digitalizace ve skupině ČSOB
Může v obraně před takovými útoky pomoci mobilní operátor? Jakou roli hraje stáří a třeba i cena mobilního telefonu v tom, zda jsme pro dnešní útočníky snadným cílem? Na tyto a další otázky týkající se bezpečnosti telefonů a mobilního připojení přijde odpovídat bezpečnostní ředitel O2 Radek Šichtanc.
Potopí nás, anebo zachrání AI?
Co vlastně znamená pro bezpečnost dat umělá inteligence? Podle expertů společnosti GEN (antiviry Norton, Avast či AVG) se úloha AI v oboru kybernetické kriminality v roce 2025 ještě zvýrazní. Dnes běžné krádeže osobních údajů kyberzločincům otevřou cestu ke krádežím celých identit. A podvody založené na datech tak budou ještě více personalizované. AI zcela rozostří realitu, takže odhalit některé sofistikované útoky už bude prakticky nemožné.
Vyvrátit, anebo potvrdit katastrofické vize přijde do debaty pořádané Seznam Zprávami ředitel výzkumu kybernetických hrozeb ve společnosti GEN Michal Salát. Partnerem mu kromě jiných hostů bude i ředitel informační bezpečnosti společnosti Seznam.cz Martin Doleček.
Základem obrany proti útokům jsou aktuální a kvalitní informace. Proto si v úterý v 10:00 v úvodu tohoto článku pusťte debatu zástupců významných českých společností o současném stavu i dalším vývoji kyberbezpečnosti.
Partnerem debaty je společnost O2.
Podívejte se: Seznam Zprávy sestavily žebříček 100 nejhodnotnějších českých firem. Kliknutím na řádek v tabulce nebo na interaktivní grafiku je možné zjistit další podrobnosti o umístěné společnosti.
Partnery České elity jsou společnosti ORLEN Unipetrol, Penta Fund, Burza cenných papírů Praha, UniCredit Bank, A&O Shearman.
Odborným garantem žebříčku TOP 100 České elity je společnost Deloitte.