Článek
Co dělat pro to, aby kvalifikovaní lidé neodcházeli z tohoto unikátního regionu, jak nastavit spolupráci s univerzitami a studenty? A jak moc může pomoci zaměření na ekologii?
Seznam Zprávy pořádaly v rámci nedávného vyhlášení České elity první regionální konferenci. Hosté v ní řešili problémy a příležitosti v Moravskoslezském kraji.
První část se věnovala budoucnosti ocelářství v Česku i problémům oceláren Liberty.
Záznam 1. části konference
„Jak my říkáme: Do Prahy daleko, pánbůh vysoko, tady se nám daří dělat věci, které by možná v Praze nešly,“ shrnul na úvod debaty jeden z řečníků, zakladatel sítě Moje ambulance Marek Potysz. Podnikání v Praze je podle něj „víc pod drobnohledem, tisíce závistivých očí, tady si myslím, že to máme o něco jednodušší.“
Druhá část konference se věnovala cestám vedoucím k co největšímu využití potenciálu místa i zdejších firem. Ukázkou unikátního zužitkování specifik regionu může být například festival Colours of Ostrava, který se stal známým po celém světě a jezdí na něj ti nejslavnější umělci.
Svou image si přitom částečně vybudoval právě na prostředí, kde se odehrává. Tedy v památkově chráněných bývalých hutích, dolech a železárnách, bývalém plynojemu nebo ve vysoké peci. Právě ředitelka Colours of Ostrava Zlata Holušová v rámci konference Seznam Zpráv také mluvila.
Účastníci debaty se shodli, že výhodou – narozdíl od jiných regionů – je možnost spolupracovat s místními univerzitami a také menší nouze o pracovní síly. „Ve srovnání s jinými regiony, kde působíme, je to tady pořád nejlepší,“ uvedl k situaci na pracovním trhu ředitel Kofoly Daniel Buryš.
Proměny a potenciál moravskoslezského regionu
Jak využít potenciál specifického regionu?
Do debaty přijali pozvání:
Ředitelka Colours of Ostrava Zlata Holušová,
generální ředitel Kofoly Daniel Buryš,
generální ředitel Tonaku Jiří Tourek,
zakladatel Moje ambulance Marek Potysz.
Partnerem konference je společnost Promet Group.