Hlavní obsah

Čtyři šéfové popisují, jak je v Česku těžké prosadit změnu

Foto: Seznam Zprávy

Na tomto místě bude v úterý 26. listopadu v 10:30 streamovaná debata o inovacích.

Inovace jsou motorem ekonomického růstu. Inovují tedy české firmy dostatečně? Kolik do inovací investují a co jsou nejčastější překážky na cestě k produktu či službě, která by dané odvětví mohla posunout významně kupředu?

Článek

Podle průzkumu společností Mastercard a ČSOB, který se uskutečnil v září tohoto roku, investují české firmy do inovací průměrně půl milionu korun ročně. Mezi podniky jsou však velké rozdíly, zatímco malé firmy s obratem do tří milionů investují do inovací jen 48 tisíc Kč ročně, ty velké s obratem nad 40 milionů investují už 2,1 milionu Kč.

Velkým firmám se téměř vyrovnají startupy, které do inovací ročně investují 1,9 milionu korun.

Náklady, které se se zaváděním inovací pojí, jsou největší brzdou většího inovačního rozvoje. Ale je to také nedostatek kvalitních zaměstnanců a překvapivě i absence poptávky ze strany klientů.

Je tedy Česko prostředím, které vzniku inovací přeje?

O tom přijdou do Byznys Clubu Seznam Zpráv debatovat ředitel Středočeského Inovačního Centra Pavel JovanovičVojtěch Malina, šéf společnosti CleverFarm, která je předním poskytovatelem technologií pro moderní zemědělství.

Hosté debaty o inovacích v Česku

Michaela Bauer, členka představenstva ČSOB zodpovědná za inovace a technologie

Jana Lvová, ředitelka Mastercard pro Českou republiku a Slovensko

Pavel Jovanovič, ředitel Středočeského Inovačního Centra

Vojtěch Malina, CEO společnosti CleverFarm

Co se týče odvětví, jsou podle aktuálního výzkumu v Česku vítězem technologie spojené s bezhotovostním platebním stykem. Na dalších místech skončily online zábava včetně her a chytrých mobilů a samozřejmě využívání AI.

Ta je však doménou startupů, ze zavedených podniků se k inovování prostřednictvím umělé inteligence hlásí jen třetina firem.

Nejen o výsledcích nového výzkumu, ale obecně o tom, jak těžko se v tuzemsku inovuje a kde v české ekonomice vězí největší potenciál pro inovace, přijdou do Byznys Clubu hovořit také zástupci bankovního sektoru a platebních institucí. Pozvání přijala Michaela Bauer, členka představenstva ČSOB zodpovědná za inovace a technologie, a také ředitelka Mastercard pro Českou republiku a Slovensko Jana Lvová.

Pusťte si Byznys Club o inovacích v úvodu tohoto článku, startuje zítra od 10:30 hodin.

Partnerem Byznys Clubu je ČSOB.

Doporučované