Hlavní obsah

Vše nasvědčuje tomu, že české stavebnictví poroste. Chybět pak budou lidé

Pusťte si debatu o problémech, s nimiž se bude utkávat české stavebnictví.Video: Seznam Zprávy

aktualizováno •

České stavebnictví si prošlo dvouletým útlumem, podle zástupců stavebních firem už se ale blýská na lepší zítřky. Přebije návrat odložené poptávky překážky, kterým budeme i letos čelit? To bylo tématem dalšího Byznys Clubu.

Článek

Podle dotazování mezi stavebními firmami pozitivní očekávání na trhu rostou. Zlepšení situace očekává v letošním roce 77 procent stavebních společností. V průměru by meziroční růst měl dosáhnout 1,5 procenta. A příští rok by ve stavebnictví mohlo být ještě lépe, 78 procent firem očekává růst, který přesáhne dvě procenta.

„Stavebnictví čeká dobrý rok, naše predikce je pozitivní,“ potvrdil v úvodu debaty nadějné vyhlídky Michal Vacek, ředitele analytické společnosti CEEC Research.

Trigema, jakožto přední český developer a stavební firma, má na letošek nasmlouváno více práce. Podle Radima Šponara, ředitele Trigema Building, se rozběhly pozastavené zakázky.

Generální ředitel společnosti PRO-DOMA Petr Vaněrka ale optimismus přece jen mírní: „Ano, odeznívají vysoké úrokové sazby, což byla jedna ze tří zásadních příčin zpomalení sektoru. Ale přetrvávají dlouhodobé problémy, za které považuji zejména nedostatek stavebních pozemků a zdlouhavý povolovací proces. Konjunktura tedy bude velmi pozvolná.“

Hosty Byznys Clubu k situaci v českém stavebnictví budou

  • Petr Vaněrka, generální ředitel společnosti PRO-DOMA
  • Radim Šponar, ředitel Trigema Building
  • Michal Vacek, ředitel analytické společnosti CEEC Research

Českem rezonuje nedostupnost bydlení. Právě tolik očekávaná výstavba bytů se ale podle Českého statistického úřadu meziročně výrazně propadla. Počet dokončených bytů klesl o více než 40 procent a počet nově zahájených bytů propadl o 27 procent.

„Sklízíme plody toho, co začalo už před dvěma lety. Stále je zde fatální nedostatek pozemků připravených pro výstavbu a kromě úrokových sazeb nás i letos a za rok bude brzdit vše, o čem už jsem mluvil. Stavebnictví má totiž velkou setrvačnost. Nastartovat výstavbu bytů v potřebné míře určitě nepůjde tak rychle,“ řekl Vaněrka. Významnější posun na tomto poli očekává nejdříve za rok.

Stát chce stavět, to je dobrá zpráva

Tahounem stavebnictví byla v minulých letech výstavba dopravní infrastruktury. Vývoj v této oblasti je podle hostů Byznys Clubu mnohem lépe předvídatelný a právě to je nejen pro velké stavební společnosti zásadní.

„Představitelé tohoto sektoru jsou v rozhodnutích dlouhodobě poměrně konsistentní, což nám, jako developerské skupině, nahrává. Dá se plánovat tak, že pokud třeba segment soukromé výstavby zpomaluje, můžeme, máme-li potřebná povolení, a to je klíčové, přesunout naše kapacity třeba právě k průmyslové výstavbě,“ vysvětlil Radim Šponar z Trigema Building.

Do pěti let by měla v Česku začít výstavba vysokorychlostních tratí i dostavba Dukovan. Jakou roli mohou tyto obrovské projekty sehrát v predikci zakázek českých stavebních firem?

„Otázkou je, nakolik se budou moci české firmy na Dukovanech podílet,“ upozornil Michal Vacek. Pokud se podaří nastavit podmínky tendrů tak, aby byly příhodné i pro české firmy, může být dostavba Dukovan a určitě také budování vysokorychlostních tratí pro české firmy velmi zajímavým byznysem.

„Na vysokorychlostní tratě je ze státního rozpočtu alokován až jeden bilion korun. Mohou to být naprosto zásadní zakázky,“ upozornil Vacek.

Zakázky přijdou, chybět budou lidé

Jenomže čím víc budou mít stavební firmy práce, tím víc je bude trápit nedostatek kvalitních lidí. „Ten přetrvává,“ upozorňuje Petr Vaněrka.

Jak tedy přitáhnout potřebné lidi "do holin"? Tak lakonicky může vypadat otázka, která je však pro české firmy v současnosti naprosto zásadní.

Podle dat CEEC Research jsou dnes kapacity českých stavebních firem, jak z pohledu pracovních, tak i strojních, takřka na hranici možností. Strojní kapacity jsou v průměru vytíženy na 83 procent, pracovníci na 94 procent.

Práce ve stavebnictví zrovna dvakrát netáhne, to je realita.

„Ten problém vzniká už na úrovni škol, v preferovaných typech vzdělávání. Tam chybí větší podpora státu, soukromé společnosti se na tomto poli angažují dostatečně,“ myslí si Radim Šponar.

Důvodem jistě mohou být i mzdy, které prostě nedosahují úrovně jako v IT nebo ve financích. V košili, u počítače, se dnes prostě vydělává víc, než v montérkách.

S tím tak úplně nesouhlasí Petr Vaněrka: „Šikovný řemeslník si dnes vydělá velmi slušné peníze.“ Tvrdí, že stále platí, že řemeslo má zlaté dno.

Proč tedy stavařina mladým lidem nevoní?

I o tom v Byznys Clubu Seznam Zpráv diskutovali generální ředitel společnosti PRO-DOMA Petr Vaněrka, ředitel Trigema Building Radim Šponar a ředitel analytické společnosti CEEC Research Michal Vacek.

Partnerem Byznys Clubu byla společnost PRO-DOMA.

Doporučované