Článek
Americký prezident Joe Biden byl první, kdo se postavil zády k ruskému uhlí. Začátkem března oznámil, že Spojené státy zakazují jeho dovoz. Biden rovněž zakázal dovoz ropy a plynu. Evropští představitelé ale stojí před větším problémem než americký prezident.
Evropa je totiž na energetických dodávkách z Ruska poměrně závislá. I tak se ale většina evropských lídrů snaží přijít na způsob, jak se nejlépe vyhnout obchodováním s Kremlem. V uhelné otázce se nabízí hned několik řešení, jedním z nich je Austrálie. Ta patří vedle Spojených států, Ruska, Indie nebo Číny k hlavním dodavatelům uhlí.
Polský premiér Mateusz Morawiecki vyzval australského premiéra Scotta Morrisona, aby zvýšil dodávky australského uhlí do východní Evropy. Canberra poté zkontaktovala řadu evropských kupců s klíčovými australskými uhelnými firmami.
Problém však spočívá v tom, že producenti elektrárenského uhlí mají poměrně omezené kapacity pro přepravu dalších dodávek. Na vině jsou i nedávné záplavy, spolu s vysokou absencí pracovníků kvůli pandemii koronaviru.
Uhelné společnosti a doly navíc během posledních šesti měsíců fungovaly na maximum, aby mohly těžit z rekordně vysokých cen. Australská firma Aurizon varovala, že je pro těžaře obtížné dále zvyšovat produkci bez ohledu na to, jaké cenové signály dostávají. Informovala o tom poradenská společnost Argus Media.
„Je spravedlivé říci, že většina těžařů by měla připravené dodávky v krátkodobém až střednědobém horizontu,“ Rob Bishop, výkonný ředitel těžařské společnosti New Hope, v rozhovoru pro Bloomberg. Bishop navíc dodal, že co se týče uhlí, neměla by se Evropa spoléhat pouze na Austrálii.
Pomoci s navýšením těžby by mohly například ty doly, které se v poslední době příliš nevyužívaly. Australský federální ministr Keith Pitt proto tlačí na premiérku státu Queensland Anastaciu Palaszczukovou, aby urychlila rozvoj uhelných dolů, a uvolnila tak dodávky do Evropy a na další trhy.
Pitt poté vyzval Palaszczukovou, aby schválila restart dolu New Acland australské těžařské firmy New Hope, který na konci roku 2021 přestal těžit. Společnosti New Hope v úterý uvedla, že k poklesu silné poptávky po uhlí jen tak nedojde.
Zájem o tepelné uhlí se začátkem tohoto měsíce vyšplhal na rekord, zákazníci se totiž snaží vyhnout ruským dodávkám a hledají také alternativu drahého zemního plynu. Ceny od té doby sice poklesly, i tak ale zůstávají zhruba dvojnásobné než před rokem.
„Ceny nemohou být na této úrovni věčně, i když pravděpodobně nějakou dobu zůstanou zvýšené,“ uvedl Bishop. Společnost New Hope zatím neposlala do Evropy žádné uhlí a většina z něj zůstává smluvně zajištěna stávajícími zákazníky v Japonsku, Jižní Koreji a na Tchaj-wanu.
Australský premiér Scott Morrison v neděli řekl, že těžařská společnost Whitehaven Coal Ltd. dodá Ukrajině 70 000 tun uhlí v rámci vládního balíčku pomoci. Vývoz australského energetického uhlí byl v roce 2021 již druhý rok po sobě nižší než 200 milionů tun, a to kvůli zákazu dovozu australského uhlí ze strany Číny. Vývoz australského hutnického uhlí v roce 2021 také klesl o 2,6 procenta oproti roku 2020.