Článek
Zatímco loňský miláček investorů - americké burzy - zažívá těžké časy kvůli nejistotě ohledně celní politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa, akcie české energetické skupiny ČEZ přinášejí akcionářům pěkné zisky. Od začátku roku přidaly akcie zhruba jednadvacet procent, když v úterý uzavřely na ceně 1157 Kč za kus.
Cenu přitom pomohla vyhnat nahoru i transakce, kdy podnikatel Tomáš Kaňka přes řadu kyperských společností nakoupil téměř 6,29 milionu akcií ČEZ, což představuje podíl ve společnosti ve výši 1,22 procenta. Jejich současná hodnota se pohybuje okolo 7,3 miliardy korun. Kaňka má přitom vazby na miliardáře a uhlobarona Pavla Tykače, který vlastní energetickou skupinu Sev.en.
V minulosti totiž působil v obchodníkovi s cennými papíry Global Brokers, který poskytoval Tykačovi servis. Angažoval se například v boji o nejmenší tuzemskou hnědouhelnou společnost Sokolovskou uhelnou. Vystupoval jako dražebník 30procentního podílu Jana Kroužeckého, o nějž Tykač usiloval. Dražba se nakonec neuskutečnila.
U ČEZ nejprve Kaňka nakoupil koncem února podíl ve výši 1,01 procenta, který následně ještě začátkem března navýšil. Akcie mohl nakupovat za ceny okolo úrovně tisícikoruny. O transakcích informoval v hlášení pro Českou národní banku. Na otázku, zda za těmito obchody stojí miliardář Pavel Tykač, jeho mluvčí Jan Chudomel neodpověděl.
Právě tyto nákupy měly vliv na akcie energetické skupiny. „Tykač může mít něco předjednáno s Babišem a od toho se to odvíjí. Člověk jako Tykač nedá do akcií ČEZ desítky miliard bez toho, aby měl řešení. Tak to nefunguje ani náhodou,“ říká investor Jaroslav Šura. Dle něj by mohlo být ve hře zestátnění, nebo rozdělení ČEZ.
Miliardové investice
Tykačova kyperská společnost Belviport Trading vlastnila dle údajů ČEZ v polovině loňského roku v energetické skupině podíl ve výši 2,43 procenta, jehož současná hodnota je přes patnáct miliard korun. Jeho byznysový souputník Petr Nešetřil pak přes kyperskou firmu Abaretia Holdings drží podíl 1,43 procenta.
Hodnota podílů Belviportu a Abaretie při současném kurzu představuje přibližně 24 miliard korun. Mezi další velké akcionáře patří například americký finanční kolos BlackRock.
Pro významné menšinové akcionáře by mohl být výkup spojen se zajímavým zhodnocením, zvláště pokud by byl výkup spojen s mimořádnou prémií, která by významněji přesahovala současný kurz.
Favorit příštích voleb a šéf hnutí ANO Andrej Babiš označil na začátku roku vykoupení menšinových akcionářů ČEZ společně se sražením cen elektřiny a plynu za zásadní krok. Vykoupení akcionářů ČEZ by dle Babiše, pokud to bude i finančně únosné, mělo proběhnout za peníze samotného ČEZ.
V energetické skupině vlastní stát téměř sedmdesát procent. Musel by tak získat ještě třicet procent akcií od menšinových akcionářů. Podle investora Šury by samotný ČEZ mohl vykoupit podíl ve výši dvaceti procent, čímž by se stát dostal na hranici devadesáti procent, která umožňuje vytěsnění drobných akcionářů. „Za deset procent by stát zaplatil vyšší desítky miliard včetně prémie,“ odhaduje Šura a dodává: „Už v následující dividendě by stát dostal podstatnou část peněz nazpět.“
Samotný příchod velkého hráče, který nakupuje akcie ČEZ ve velkých objemech, mohl vytáhnout jejich cenu nahoru. „Může hrát roli, že někdo zvyšuje pozici v ČEZ. Následně akcie nakupují i retailoví investoři,“ dodává portfolio manažer Cyrrus Tomáš Pfeiler.
Podobně se vyjadřují i další experti. „Akcie ČEZ roste dvakrát rychleji než energetický sektor jako celek. Může jít o spekulace, že nakupují lokální hráči, kteří sázejí na restrukturalizaci ČEZ,“ uvádí analytik České spořitelny Petr Bártek. Dle jeho kolegy z Komerční banky Bohumila Trampoty je podíl ve výši 1,2 procenta již významným. „Může to mít na trh pozitivní efekt,“ doplňuje Trampota.
Za růstem akcií ČEZ však stojí i další faktory. Experti se shodují, že společnost zveřejnila dobré výsledky za 4. čtvrtletí a celý loňský rok. V roce 2024 společnost dosáhla čistého zisku ve výši 30,5 miliardy korun.
Příliš vysoká cena?
Investoři jsou navíc podle Bártka optimističtí co se týká energetického sektoru poté, co Německo schválilo finanční balík, který má zajistit stovky miliard eur na obranu a investice do infrastruktury. Těžit z něj má rovněž energetika.
V příštím roce navíc skončí daň z neočekávaných zisků neboli windfall tax, kterou ČEZ platí. Výsledkem bude podle Trampoty vyšší čistý zisk a tím i dividenda.
Experti už jsou nicméně na současné ceně kolem 1150 korun ohledně investic do akcií opatrní. „Je to nyní předražené. Kdyby se uskutečnilo rozdělení ČEZ, tak by akcionáři nedostali atraktivní prémii. Nevidím to jako atraktivní investici,“ říká Pfeiler.
Šura stále akcie drží. „Po prudkém růstu se mi už nechce přikupovat,“ doplňuje. Na současných úrovních je dle Bártka investice už pro otrlé investory. „Je to hodně spekulace na odkup,“ dodává s tím, že doporučení u akcií ČEZ má „držet“.