Článek
Redakce Seznam Zpráv vybrala do Fóra čtenářů zajímavé názory z diskuze u článku, který se věnuje principu takzvané reverzní hypotéky.
„Skvělá věc. Funguje i ve Skandinávii. Modelový příklad. Senior vlastní hodnotnou nemovitost, ale jinak žije z bídného důchodu a tře bídu. A potomci, dědicové, nic. Žádná podpora. Takto to udělat, vyřešeno. A vůbec, pro potomky má být dědictví darem. Ne nárokem při čekání na seniorovu smrt,“ píše například Saša Novák.
Přečtěte si původní článek:
Zdenek Sobotka: Vhodná investiční strategie pro mladé: Vezměte si hypotéku a za aktivní život splácejte onu nemovitost. Ve stáří onu nemovitost prodejte a jděte do nájmu a ze získaných peněz budete mít důstojné stáří. Děti jako takové by neměly dědit vysoký majetek. Jediné, co by měly dostat, je vzdělání. Veškerý majetek by optimálně za života jedince měl být využit pro jeho život a ne jeho potomků. Pokud jsou děti schopné, pak majetek nepotřebují a získají si jej samy. Pokud jsou neschopné, stejně by dědictví promrhaly.
K tématu: než hypotéku naruby, kde bude nevýhodná výkupní cena, je lepší postupovat stejným stylem jako výše. Prodejte nemovitost za tržní cenu a jděte do nájmu. Ze získaných peněz si užívejte života.
Kamil Bořecký: A mně se ten produkt docela líbí, pokud si důchodce nenašetřil dostatek prostředků na klidný důchod, třeba protože vše investoval do své nemovitosti, tak ať si takovou hypotéku vezme. Od toho tu nemovitost nakonec má, nevidím jediný důvod, proč by potomkové s tou nemovitostí měli počítat. Pokud jeho děti nechtějí, ať si takovou hypotéku zřídí, tak ať tatínka nebo maminku podporují finančně natolik, aby mohli pohodlně dožít, no a za to jim zůstane ta nemovitost.
Lukáš Kment: V reálu to funguje jako sprostá okrádačka. Nastaveno je to na nereálnou dobu dožití a v podstatě čekající majitel vydělává na postupném růstu ceny nemovitostí. Senioři tak reálně nikdy nedostanou skutečnou hodnotu své nemovitosti a pouze to kompletně rozvrátí poměry v rodině. Tohle se hodí snad jenom tomu, kdo nemá dědice, nemá příbuzné a nechce, aby to podědil bez koruny stát. Ale jinak je to ve své podstatě nechutná služba.
Alena Čechová: Jelikož u nás naprostá většina obyvatel „spoří“ na stáří nákupem nemovitosti, je jen logické, že ve stáří tuto nemovitost kapitalizuje. Že nastane pak u dědických řízení velké mrzení, je taky zákonité. Vyplývá z toho, že je vhodné se o své předky starat a tomuhle vývoji předcházet. Jak to bude probíhat v Česku, zemi patchworkových rodin, si raději ani nepředstavuji.
Miluše Hodermanská: Kdyby raději těm lidem někdo poradil a pomohl prodat tu „nevýhodnou“ nemovitost, pomohl koupit menší pozemek a menší úsporný dům a ještě by měli nějakou korunu na účtu. Když mohou být satelitní městečka, proč nemohou být seniorská městečka. Existují levnější modulové domky, které by postačily, někde na vhodném místě, poblíž sociálních služeb a ještě by měli zahrádku, ti kteří chtějí.
Vždyť dost důchodců žije v chatičkách přes léto, některým dokonce stačí balkon, proč nemít za ty peníze svůj malý domek v „senior vesničce“, než aby je odrbávali tihle, co si někde půjčí, přihodí nějaký úrok navíc a půjčí dál. Potom shrábnou dům za lichvářskou půjčku.
Dana Bišofová: Tahle hypotéka naruby je dobrá hlavně pro lidi, kteří nemají děti nebo jiné blízké příbuzné; proč by měl po jejich smrti dům zdědit vzdálený příbuzný nebo stát. Pokud děti jsou a nechovají se k rodičům vysloveně špatně, měly by vše dědit ony. Já bych do téhle hypotéky nikdy nešla; s výjimkou domku, kde bydlím a který jsme si s manželem rekonstruovali, jsem vše ostatní zdědila po rodičích a oni zase po svých rodičích. Takže to musí dostat i další generace. Jednou řekl pan Schwarzenberg, že je jen správcem rodinného majetku a musí ho předat dalším generacím. Beru to také tak, i když náš majetek proti jeho je zcela nepatrný.
Jaromír Janka: Tento produkt je hyenismus, nic jiného. Chápu, že podnikatel s realitami chce vydělat, ale jako seriózní cenu bych bral minimálně 75 procent ceny nemovitosti vyplatit předem. Jinak je to zlodějna. Dědice bych neřešil.
Petra Matysová: Snad se tohoto produktu ujmou i banky. Tak nějak s tím na stáří počítám. Nevidím důvod, proč by měly banky ohledně tohoto produktu a případných rozhádaných dědiců cítit nějaké morální nepohodlí. V bance jsem sama pracovala, takže by to bylo snad poprvé, co bych vůbec něco o nějaké empatii z jejich strany zaznamenala. A starouškové? Upřímně nechápu, proč by měli brát ohled na potomky, které půl života živili. Sama jsem maminku upozornila, že takový produkt existuje. Kdyby nastala situace, kterou bychom nebyli s rodiči schopni společnými finančními silami vyřešit a oni by se pro takový produkt rozhodli, tak je podpořím všema deseti.
Miroslav Vozar: Problémem je, že nyní nemovitosti prudce stoupají. Byt, který jste v roce 2018 koupil za 1 000 000, stojí nyní 2 500 000, a to je pouze sedm let. V této době je to pro dlužníka velice nevýhodné. Chápu to, když je člověk sám, proč to nechat státu, že, nebo pokud hodlá z nějakého důvodu dědice vydědit. Potom ano.
- Michal Krčál (reaguje): A v čem vidíte ten problém? Pro lidi, co v tom domě bydlí až do smrti a tu půjčku si vzali, je úplně jedno, jaká je aktuální cena domu.
Jana Nováková: Pokud má senior menší důchod a vlastní nemovitost (kterou si třeba postavil/koupil), tak nevím, proč by s ní nemohl nakládat a třeba i dostat reverzní hypotéku. Dědicové by byli jistě potěšení, kdyby dědili, ale s vlastním majetkem si může snad zatím člověk dělat, co chce, ne? Článek vyznívá tak, že takto senior pomalu okrádá dědice, ale takhle věc přece nestojí. Když si někdo vydělal peníze a něco si za ně koupil, není povinný sušit hubu, aby to mohly zdědit děti. Někdo má jiný přístup a těžko mu to vyčítat.
Fórum čtenářů
Redakce Seznam Zpráv vybírá nejzajímavější příspěvky z diskuze čtenářů (některé mohou být redakčně kráceny). Zajímají nás vaše názory na aktuální témata a vážíme si diskutérů, kteří debatují slušně, k věci a dodržují kodex diskuzí SZ.
Své postřehy k tématu můžete redakci Seznam Zpráv také psát na e-mail forumctenaru@sz.cz.
Martin Kolek: Tohle je dobrý pro lidi, co nikoho nemají, a než to po smrti dát státu, tak si můžou užít. Na druhou stranu, když jsou sami, můžou si vzít do domu nájemníka anebo dům prodat, ale taky věřím, že na stáří se těžko opouští místo, kde žil celý život. Jinak s tím úrokem je to celkem lichva za mě.
Prokop Vit: Máme zemědělskou usedlost již sedmou generaci, na které hospodaříme. Prostě máme majetek, který se budu snažit rozvíjet a předám další generaci… Nemusí se všechno projíst. :)