Článek
Mahmúd abú Zajd, známý pod uměleckým jménem Shawkan, byl zadržen v roce 2013, když pořizoval snímky zásahu policie proti sedícím stoupencům bývalého islamistického prezidenta Muhammada Mursího.
Shawkan, v jehož případě se angažovala organizace UNESCO i mnoho nevládních organizací, mohl být propuštěn, protože si trest odpykal pětiletou vazbou. „Nemohu popsat, jak se cítím … jsem volný,“ byla jeho první slova na svobodě. V příštích pěti letech se bude muset každý den hlásit na policejní služebně.
Fotožurnalista slíbil, že bude pokračovat ve své původní profesi. „Všichni novináři svou prací riskují zatčení nebo zabití. Nejsem první ani poslední,“ řekl.
Brutální potlačení protestu sedících demonstrantů bylo klíčovým momentem při zmatcích, které následovaly po pádu režimu prezidenta Husního Mubaraka v roce 2011. Mursího, první demokraticky zvolenou hlavu státu, svrhl v roce 2013 puč vedený šéfem armády Abdalem Fattáhem Sísím, který se o rok později nechal sám zvolit prezidentem a tvrdě potlačil jakékoliv projevy odporu.
Novinář abú Zajd byl odsouzen loni v září ve velkém procesu se 739 účastníky protestů z roku 2013. Dostal trest pět let vězení kvůli trestným činům příslušnosti k zakázané skupině a držení zbraní. Z něj si ale už většinu odsloužil ve vazbě. 75 obžalovaných dostalo trest smrti a více než 600 bylo odsouzeno k trestu odnětí svobody.
Shawkan obvinění odmítal a tvrdil, že událost jednoduše pokrýval pro britskou fotografickou agenturu. Organizace UNESCO mu loni udělila cenu za svobodu tisku a uvedla, že jeho zadržování představuje porušování lidských práv. Nevládní organizace Amnesty International po jeho propuštění uvedla, že Shawkan nikdy neměl být nucen strávit za mřížemi jedinou minutu, natož pět a půl roku.