Článek
Za více než rok koronavirové pandemie sledovala řada států napříč světem odchody členů své vlády. Často ministrů zdravotnictví, často kvůli porušování vlastních koronavirových nařízení. I přesto ale příběh čerstvě rezignovaného šéfa britského rezortu zdravotnictví, jedné z hlavních postav tamního boje proti covidu-19, Británii šokoval.
Má totiž několik rovin. Nahrávka pochází z května, z období před uvolňováním opatření, která nařizovala bezpečný odstup mezi lidmi, co nežijí v jedné domácnosti. Na videu, s nímž přišel bulvární deník The Sun, se ale Hancock líbá a tiskne se ke své hlavní poradkyni Gině Coladangelové, již zná už z dob studií na Oxfordu. Čímž vyšla najevo nevěra – oba aktéři mají rodiny a Hancockovo manželství se podle veřejnoprávní BBC rozpadlo.
— Matt Hancock (@MattHancock) June 26, 2021
Pikantní je celá záležitost i proto, že Hancock svou poradkyni – placenou z veřejných peněz, jak zdůrazňují britská média – zaměstnal loni na podzim. „Lidi to šokovalo i proto, že jí dal tak důležitou, veřejnými penězi placenou roli. A pak dělají tohle během pracovní doby, když všichni ostatní tvrdě pracují,“ uvedl jeden ze zdrojů, s nimiž mluvil The Sun.
Hancockovo, či Johnsonovo rozhodnutí?
První záběry se objevily už v pátek, následovalo výmluvné video a tlak na exministrovu rezignaci ze strany opozice. Ta přišla vzápětí – v neděli. V rezignačním dopise, který předal premiérovi Borisi Johnsonovi, Hanckock píše, že vláda „dluží lidem, kteří toho při pandemii tolik obětovali, upřímnost, když jsme je zklamali“.
Šéf kabinetu rezignaci přijal. Původně ale podle listu The Times měl očekávat, že půjde o záležitost spíše soukromého, osobního charakteru. Hancock se mu nejprve omluvil za porušení protikoronavirových opatření, načež Johnson podle svého mluvčího považoval celou věc za uzavřenou. Sám má zkušenost s kritikou z nejvyšších míst Konzervativní strany za nevěru – čelil jí v roce 2004 jako člen Dolní sněmovny.
„Premiér stojí za svými lidmi,“ uvedl jeden z vládních zdrojů britských Timesů. „Postavil se za Priti Patelovou i za Roberta Jenricka, tak to prostě dělá. Nerad se poddává tlaku,“ dodal. Hancock se ale i přes podporu šéfa britského kabinetu rozhodl odejít.
„Jsem vděčný za tvou podporu a věřím tomu, že tvůj vklad do veřejné služby ještě zdaleka neskončil,“ reagoval na odchod ministra Johnson. Za Hancocka nicméně našel náhradu – do vládní funkce se vrací někdejší ministr financí i vnitra Sajid Javid. Ten vyjádřil, že je zvolením „poctěn“, a v pondělí se už přichystal na svůj první velký výstup k národu jako ministr zdravotnictví.
Podle BBC nyní visí ve vzduchu otázka, zda ministři nesou dostatečně odpovědnost za své činy. A právě na ni částečně v pondělí Johnson odpověděl – podle Sky News uvedl, že právě on dal Hancockovi padáka.
„Přečetl jsem si tu zprávu v pátek a už v sobotu jsme měli nového ministra zdravotnictví a myslím, že to je správné tempo, jakým pokračovat v pandemii,“ tvrdí Johnson. Není tedy jasné, jak se nyní staví k případnému budoucímu jmenování Hancocka do další vysoké funkce – v sobotu se přitom zdálo, že není zcela proti.
Problémy s e-maily
Očekává se nyní, že Matt Hancock na pár měsíců takzvaně zaleze do politické nory a v ústraní si vyřeší zejména osobní život. Jeho manželka Martha, s níž žil 15 let, se o nevěře svého muže s někdejší lobbistkou dozvěděla z bulváru. Otazníků se ale kolem něj seskupilo více.
List The Sunday Times například přišel s dílčím odhalením, že Hancock údajně používal pro vládní byznys soukromý e-mail. A vysoce postavená labouristka, místopředsedkyně strany Angela Raynerová, nyní žádá prošetření tohoto tvrzení.
„Musíme zjistit, do jaké míry to zašlo a jak moc se vládní záležitosti řeší v tajnosti,“ uvedla. Komunikovat skrz soukromou e-mailovou adresu členové vlády nemají zakázáno, funguje ohledně toho ale určitý protokol – zprávy by například správně měli předávat rezortu a archivovat.
Zásadní otázkou zůstává, jak se kompromitující nahrávka dostala z ministerstva zdravotnictví do rukou bulváru. Mezi členy vlády teď nejspíš podle BBC panuje nervozita a chtějí se s pomocí příslušných úřadů ujistit, že jsou jejich kanceláře bezpečné a poskytují jim soukromí.