Hlavní obsah

Dvě třetiny zaměstnanců nepřestávají pracovat ani o dovolené či víkendu

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Dovolená, víkend či večer pro velkou část zaměstnanců neznamená konec pracovní doby. Dvě třetiny lidí neumějí nebo nechtějí přestat řešit pracovní úkoly ani o víkendu či dovolené.

Článek

Zjistil to průzkum PwC mezi více než 32 000 pracovníků po celém světě.

Na otázku, zda jsou schopni odpojit se mimo pracovní hodiny od práce, odpovědělo kladně jen 35 procent dotázaných. To tedy znamená, že 65 procent lidí pracuje i o dovolené, víkendu či po večerech.

„Moderní technologie a digitalizace umožňují jednoduchý přístup k práci kdykoli a odkudkoli. V době pandemie digitalizace a práce z domova řadě odvětví pomohly pokračovat v činnosti bez zásadních omezení. Na druhé straně firmy ale musejí chránit své zaměstnance před prakticky nepřetržitou prací. Z dlouhodobého pohledu vede práce o víkendech či dovolených k poklesu efektivity a vyhoření zaměstnance,“ uvedla expertka PwC ČR Andrea Linhartová Palánová.

Zaměstnancům podle průzkumu nový fenomén práce z domova vyhovuje. Pouhých devět procent lidí, kteří v době pandemie pracovali z domova, se chce naplno vrátit do kanceláří. Drtivá většina pracovníků (72 procent) vítá mix práce z domova a z kanceláře. Na 19 procent lidí uvádí, že by nejraději pracovalo pouze z domova. Velkou roli ve vnímání práce z domova přitom hraje dojíždění, práci z domova preferují více lidé z městských aglomerací se složitější dopravní situací.

Pracovní prostředí umožňující díky digitálním nástrojům větší flexibilitu musí být v souladu s dobrým duševním zdravím zaměstnanců. Pouze čtvrtina lidí přitom uvedla, že se jejich zaměstnavatel o duševní pohodu stará.

Strach o práci kvůli pokroku

Pokračující digitalizace a automatizace procesů v blízké době trh práce výrazně promění. To si uvědomují i zaměstnanci, 39 procent z nich se domnívá, že jejich současná pracovní pozice bude během pěti let zastaralá. „Pokračující digitalizace a automatizace bude pracovní trh měnit, řada pracovních pozic, tak, jak je známe nyní, zanikne. Zaměstnanci na tyto změny budou muset reagovat a osvojovat si nové znalosti a dovednosti,“ vysvětlila Linhartová Palánová.

Průzkum uskutečnila PwC mezi 32 500 lidmi zahrnujícími dělníky a kancelářské pracovníky, vlastníky firem, pracovníky na dohodu, studenty i nezaměstnané hledající práci. Průzkum se konal v 19 zemích světa, Austrálii, Kanadě, Číně, Francii, Německu, Indii, Japonsku, Kuvajtu, Malajsii, Nizozemí, Polsku, Kataru, Saúdské Arábii, Singapuru, Jižní Africe, Španělsku, Spojených arabských emirátech, Velké Británii a USA.

Doporučované