Článek
Nedostatek čipů, prudce zdražující materiály i potíže ve světové dopravě. Problémy, kterým čelí český průmysl, se zatím na jeho výkonu nepodepsaly – meziroční růst sice zpomalil na 11,4 procenta z květnových 25,3 procenta, ale i tak jde o solidní tempo.
Dobrá zpráva přišla také z oblasti nových zakázek, ty se zvýšily o 22,8 procenta, zahraničí se na tom podílelo přírůstkem o 20,5 procenta, zatímco tuzemské zakázky vzrostly o 27,9 procenta.
Kromě výše zmíněných faktorů ovlivňuje výkon průmyslu dojezd koronavirové pandemie, která loni v červnu průmyslovou výrobu stále škrtila.
„Dvouciferný meziroční nárůst produkce průmyslu byl ještě ovlivněn nízkou srovnávací základnou. Produkce českého průmyslu v prvním pololetí roku 2021 byla o 15 procent vyšší než před rokem a dosáhla předcovidové úrovně,“ uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.
Červnový meziroční růst nejvíce ovlivnila výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků, která se zvýšila o 21 procent. Produkce aut byla meziročně o sedm procent vyšší, druhý měsíc v řadě se však snížila – právě zde se čipový výpadek projevil nejviditelněji.
„Mezinárodní přepravní krize ani výpadky dodávek a zdražování materiálů a vstupů neodezněly, pročež se bude tuzemský průmysl i v dalších měsících potýkat s těmito problémy. Navíc postupně odezní efekt ponížené základny loňského roku, což růst průmyslové výroby opticky sníží,“ upozorňuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Ten odhaduje roční růst průmyslu kolem deseti procent.
Zaměstnanců v průmyslu v červnu proti loňsku ubylo o 0,9 procenta. Jejich průměrná mzda se zvýšila o 10,1 procenta. „Růst průměrné mzdy byl opět ovlivněn nízkou srovnávací základnou a vyplácením mimořádných odměn,“ uvedl ČSÚ.
Rostlo i stavebnictví
V červnu meziročně rostlo také stavebnictví, růst zrychlilo na 7,9 procenta. V květnu po více než rok trvajícím propadu rostlo o 5,8 procenta.
V červnu si pozemní stavitelství, kam spadá výstavba bytů, kanceláří nebo skladů, polepšilo meziročně o 8,3 procenta a produkce inženýrského stavitelství, které zahrnuje třeba stavby silnic a železnic, stoupla o 6,9 procenta.
Stavebnictví po začátku epidemie nemoci covid-19 v březnu 2020 od loňského dubna vytrvale oslabovalo. V několika měsících loňského i letošního roku byl meziroční propad stavební produkce dokonce větší než deset procent.
„Stavební produkce v červnu navázala na dobrý květnový výsledek. Lépe si opět vedlo pozemní stavitelství, které se na rozdíl od inženýrských staveb porovnávalo s nižší srovnávací základnou,“ uvedl za ČSÚ Radek Matějka.
V červnu vydaly stavební úřady 8232 stavebních povolení, meziročně o 4,9 procenta více. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 44,3 miliardy korun a ve srovnání se stejným obdobím loňského roku vzrostla zhruba o polovinu.
Počet zahájených bytů byl v červnu meziročně vyšší o 54,7 procenta, bylo jich 4246. Počet dokončených bytů však v červnu meziročně klesl o 8,5 procenta na 2251 bytů. V rodinných domech byl pokles zhruba pětinový, naopak v bytových domech počet dokončených bytů o více než dvě pětiny vzrostl.