Článek
Na Maltě dopoledne přistálo unesené letadlo libyjské státní letecké společnosti Afriqiyah Airways se 118 lidmi na palubě. Únosce, podle některých původních informací dokonce dvojice únosců, pohrozila, že stroj, který měl původně letět na libyjské vnitrostátní lince, odpálí.
Zhruba po hodině začal únosce propouštět cestující. V první skupině byly ženy a děti. Maltská televize vysílala záběry, na nichž bylo vidět, jak pasažéři scházejí ze schodů z letadla.
O únosu informoval maltský premiér Joseph Muscat na svém Twitteru. Uvedl, že bezpečnostní síly jsou v pohotovosti.
Informed of potential hijack situation of a #Libya internal flight diverted to #Malta. Security and emergency operations standing by -JM
— Joseph Muscat (@JosephMuscat_JM) December 23, 2016
Únosce později prohlásil, že je „stoupencem (bývalého libyjského vůdce Muammara) Kaddáfího". Poté, co propustil všechna rukojmí, se vzdal maltským úřadům s tím, že chce požádat o azyl.
Únos letadla oznámil pilot řídící věži v libyjské metropoli Tripolis, kde měl Airbus A320 letící z města Sabhá na jihozápadě Libye přistát. „Pilot se velmi snažil s letadlem přistát v určené destinaci, ale únosci mu to nedovolili," řekl jeden z bezpečnostních představitelů na letišti v Tripolisu.
Všechny lety, které měly přistát na mezinárodním letišti na Maltě nebo z něj odstartovat, byly zrušeny či odkloněny.
Because of the hijack situation flights to Malta are diverting. pic.twitter.com/Vh0sGqHHi5
— Flightradar24 (@flightradar24) December 23, 2016
Dlouholetý libyjský diktátor Kaddáfí byl zabit při povstání v roce 2011. Po pádu jeho režimu se Libye propadla do chaosu. Na základě jednání různých frakcí zprostředkovaných OSN vznikla na počátku roku vláda národní jednoty, která však stále nemá pod kontrolou celou zemi. Některé regiony jsou pod kontrolou různých ozbrojených milic, včetně radikální organizace Islámský stát.
Malý středomořský ostrov Malta je vzdálen asi 500 kilometrů severně od libyjského pobřeží.