Článek
Dva roky vězení a pokuta ve výši 300 000 egyptských liber, tedy asi 420 000 korun. Takový trest čeká pět mladých žen v Egyptě za to, že sdílely taneční videa v mobilní aplikaci TikTok.
„Ženy jsou obviněné z porušování hodnot a zásad egyptské společnosti a ze zveřejňování neslušných fotografií a videí, jež narušují morálku veřejnosti,“ informovala o rozsudku státní webová stránka al-Ahram.
الثقة و القوة بتيجي من جوه 😉😂💙 pic.twitter.com/du01aBpLV6
— Mawada Eladhm (@MawadaEladhm3) September 7, 2019
Rozhodnutí soudu přichází v době, kdy egyptská vláda zahájila masivní tažení proti influencerům na sociálních sítích.
Veřejnost byla seznámena se jmény pouze dvou z pěti odsouzených. Dvacetiletá Hanín Husámová a dvaadvacetiletá Maváda al Adhamová se v Egyptě proslavily tancem na rytmy populárních písní a parodováním známých videí. Teď je kvůli rozsudku zná celý svět.
Husámovou zatkly úřady už v dubnu poté, co sdílela zhruba tříminutové video, ve kterém nabádala přes milion svých sledujících k finanční spolupráci. Studentka Káhirské univerzity byla obviněna z povzbuzování mladých žen k tomu, aby prostřednictvím programu Likee navazovaly kontakty s muži. Podle úřadů tak vybízela k placeným sexuálním službám. V červnu byla propuštěna na kauci, ale po objevení nových důkazů byla znovu zadržena.
Zatčení Adhamové proběhlo v květnu, když sdílela satirické video na TikToku a Instagramu, kde ji dohromady sledují čtyři miliony lidí. Prokuratura označila její fotografie za „hanebné a urážlivé“.
Další tři ženy byly obviněny za spravování účtů Husámové a Adhamové, měly se také podílet na nevhodných hovorech s muži. Proti rozsudku se plánují odvolat.
This is outrageous: A #Cairo court sentenced Mawada Eladhm, who has 3.1 million TikTok followers, and Haneen Hossam, with 1.2 million followers, to two years in prison and an EGP 300k fine for ‘violating family values and principles.’#بعد_اذن_الاسرة_المصرية #بداية_ثورة_نسوية https://t.co/tfzrmqsuWk
— Mona Eltahawy (@monaeltahawy) July 27, 2020
Aktivisté za lidská práva okamžitě zahájili online kampaň, ve které požadují propuštění zadržených. Jedná se podle nich o závažný zásah proti možnosti sebevyjádření.
„Nesouhlasím s větou o porušování rodinných hodnot a zásad, ale obchodování s lidmi a vykořisťování považuji za hrozný zločin,“ uvedla Nihad Abú Al Komsanová, vedoucí egyptského Střediska pro práva žen. „Musíme rozlišovat mezi svobodou projevu a využíváním nezletilých k tvorbě peněz. Egyptský zákon zakazuje obchod s lidmi a prostituci,“ dodala.
V Egyptě došlo v posledních letech k řadě zatčení za „narušování morálky“. Od roku 2013, kdy se stal egyptským prezidentem Abdal Fattáh Sísí, také došlo k dalšímu omezení osobních svobod. Popularita TikToku v Egyptě v posledních měsících prudce stoupla, zejména v důsledku vládního omezení pohybu ve snaze zastavit šíření koronaviru.