Článek
Podle dat Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí se devatenáct evropských zemí dostalo za posledních 14 dní na kumulativní nárůst případů onemocnění, který přesahuje 20 případů na 100 tisíc obyvatel. To je podle expertů znepokojivé.
Lucembursko a Španělsko hlásí více než 100 nových případů na 100 tisíc obyvatel za poslední dva týdny. Malta oznámila přes 80, Belgie více než 60, Francie a Nizozemsko přes 40. Česko 30. Velká Británie hlásí 20,7.
Španělsko je na tom z evropských zemí nejhůře. V pondělí ohlásilo přes 1 800 nových případů nákazy za posledních 24 hodin. Za posledních sedm dní to tak činí 32 329 nově nakažených. Podle expertů se země nachází v kritickém momentě v boji proti viru.
Podle otevřeného dopisu devíti vědců je možné, že by v případě pokračování tohoto trendu mohlo v zemi zkolabovat zdravotnictví. Úřady ale obavy mírní s tím, že většina nakažených je pod věkovou hranicí 65 let.
V Německu ohlásili v pondělí ve srovnání se Španělskem málo nových případů: 561. Podle ministra zdravotnictví za šíření mohou velká setkání a oslavy. Ohroženy by tak mohly být například svatby.
Ve Francii v pondělí přibylo 943 nakažených. O víkendu to přitom bylo oba dny nad 3000. Podle mluvčího vlády bude do Marseille a do Paříže poslána pořádková policie. Obě města byla o víkendu označena za „červenou zónu“. Policie bude dohlížet na nošení roušek a dodržování odstupů. Francouzské ministerstvo zdravotnictví označilo situaci v zemi za „pozornosti hodnou“. Nejvíce nakažených je ale mezi mladými dospělými.
V České republice v pondělí oznámila vláda povinné nošení roušek v uzavřených prostorech. To začne platit od 1. září. Britský list The Guardian připomíná, že bylo Česko mezi prvními zeměmi, které nařídily nošení roušek již v březnu.
Dalšími evropskými zeměmi, ve kterých počet nakažených narůstá jsou například Švédsko, Dánsko, Chorvatsko, Bulharsko, Polsko, Rumunsko, Portugalsko či Řecko.