Článek
Případ, ve kterém není o čem diskutovat, protože v něm sudí pochybil do očí bijícím způsobem, se uskutečnil v Plzni. A klíčovou roli v něm sehrál hlavní rozhodčí Zbyněk Proske.
Problém spočíval v (ne)udělování osobních trestů domácímu stoperovi Romanu Hubníkovi. Po zranění hrál v této sezoně v lize poprvé, snad proto si musel občas pomáhat i nedovoleným způsobem.
Prohřešky, za něž by měl dostat žlutou kartu, udělal tři. Kartu však dostal jedinou, a to ve 24. minutě utkání. Už předtím nechal Proske bez povšimnutí, že Hubník praštil protihráče Musu loktem. A to podstatné přišlo ve 29. minutě, kdy Hubník skluzem po odehrání balonu ostře zajel do protihráče Malinského. Proske odpískal faul, ale kartu, která by byla pro Hubníka druhá, a tím pádem by znamenala jeho vyloučení, nevytáhl.
Tedy vlastně ano, když ji ukázal libereckému Alexandru Balutovi za protesty.
Krátce nato přišel plzeňský útok, Balutův faul zezadu, druhá žlutá karta pro něj. A místo aby hrál Liberec přesilovku po vyloučení Hubníka, hrál zbývající hodinku oslaben o vyloučeného Balutu. Události, o nichž hovoříme, proběhly za stavu 1:1, Plzeň nakonec i díky převaze jednoho muže v poli vyhrála 4:1.
Pachuť z výkonu sudího prosákla i ze sdělení oficiálního twitterového účtu Slovanu Liberec:
Rozhodčí Proske nechal Romana Hubníka zahrát si celý zápas a plzeňský kapitán dovedl svůj tým k výhře 4:1. #PLZLIB pic.twitter.com/ZjW0x87Maa
— FC Slovan Liberec (@FCSlovanLiberec) November 10, 2019
„Nezlobte se, nebudu se k tomu nyní do médií vyjadřovat,“ řekl Martin Wilczek, místopředseda komise rozhodčích a delegátů Fotbalové asociace ČR. „Případ probereme s kolegy na úterním zasedání naší komise, stanovisko se dozvíte z komuniké.“
Lze očekávat, že Proskemu celý případ neprojde jen tak. Stejně jako jeho „spolupachateli“, asistentovi rozhodčího Davidu Hockovi, který inkriminovaný Hubníkův skluz viděl z bezprostřední blízkosti. A měl by hlavního upozornit na to, že měl „žluté“ parametry, pokud už by si toho snad hlavní nevšiml.
Hock už byl jednou z ligy vyřazen pro ztrátu důvěry, a to když v roce 2016 nastupovala komise rozhodčích vedená polským expertem Michalem Listkiewiczem, posléze se Hock do profesionálních soutěží vrátil.
Zbyněk Proske už dostal pořádný „štráf“ i od současné komise vedené Jozefem Chovancem. To když v březnu v utkání Zlín–Dukla uznal domácím gól po předchozím jasném faulu. A v závěru jim ještě připískl zjevně nafilmovanou penaltu. Následně pak nesměl pískat I. či II. ligu až do konce sezony 2018/19.
Že je hvězda tohoto sudího z Opavska, chráněnce tamního zákulisního guru Miroslava Ozaniaka, na sestupu, signalizoval před několika týdny i krok výkonného výboru FAČR. Ten souhlasil s tím, že bude Proske vyřazen z mezinárodní listiny sudích a bude na ní nahrazen Pavlem Rejžkem.
Pavel Rejžek je novým českým sudím na mez listině FIFA, ač ve @fortunaligacz odpískal jen 9 zápasů.
— Luděk Mádl (@LudekMadl) October 8, 2019
Je mu 29 let, je ze Strakonic, na české profi-listině od 2016.
Na listinu FIFA dopsán na úkor Zbyňka Proskeho (38 let, 108 zápasů v lize).
Schválil VV FAČR na návrh Chovancovy KRD
V Plzni byl sice přítomen systém videorozhodčího (VAR), v tomto případě ale zápas před Proskeho pochybením zachránit nemohl. Chyba sudího totiž spočívala v (opakovaném) neudělení žluté karty, což je záležitost, která pod rozhodování či poradenskou činnost VAR nespadá. Jiné by bylo, pokud by VAR, zde konkrétně Pavel Orel, jednoznačně viděl zákrok rovnou na červenou kartu, na ten by hlavního sudího, který by takový faul případně neviděl, musel upozornit. Ale to nebyl tento případ.
Olayinkův šlapák a přiznaný, leč neviditelný kontakt
S kolegou označeným jako VAR, tedy s Pavlem Fraňkem, naopak komunikoval hlavní sudí Ondřej Pechanec, když ve 29. minutě utkání Slavia–Teplice za stavu 0:0 nařídil pro domácí penaltu po souboji slávisty Petera Olayinky s teplickým Petrem Kodešem.
Za vymyšlenou penaltu označil celou záležitost teplický kouč Stanislav Hejkal, podobně jako on na dostupných záběrech neviděli žádný kontakt Kodešovy kopačky s Olayinkovým tělem, tedy ani žádný faul, David Holoubek a Antonín Rosa, experti v nedělním fotbalovém studiu O2 TV Sport, stanice, která zápas vysílala.
V tomto ohledu částečně osvětlil situaci sám Petr Kodeš, který se po utkání vyjádřil, že trefil míč i Olayinku, ale zdůraznil, že Olayinka šel do souboje šlapákem.
Tím Kodeš ukončil debatu o tom, zda Olayinka simuloval. Do ní mimochodem vstoupil i šéf Slavie Jaroslav Tvrdík:
Staci videt Peterovu nohu na osetrovne po zapase. Pak lze diskusi o tom, zda se Kodes trefil ci netrefil i proc se hrac bolestive slozil, povazovat za ukoncenou!
— Jaroslav Tvrdik (@JaroslavTvrdik) November 10, 2019
Tím vším ovšem ještě není vyřešeno, zda bylo namístě nařizovat v neděli v Edenu pokutový kop.
„Budeme si to ještě přehrávat na komisi. Pokud bychom dospěli k závěru, že se nedovoleným způsobem, tedy šlapákem, prezentoval Olayinka, tak už by nebyl důvod zkoumat, zda ho následně Kodeš zasáhl, nebo ne,“ konstatoval Martin Wilczek, místopředseda komise rozhodčích.
Redakce Seznamu konzultovala případ se třemi bývalými rozhodčími, kteří si bohužel vzhledem k poměrům v českém fotbale nepřáli být jmenováni. Dva z nich tíhli k tomu, že situace měla být posouzena jako Olayinkův šlapák, třetí by tento prohřešek slávistovi nepřisoudil. Přesto by ale ani on penaltu nepískal. Se zdůvodněním, že pokud Kodeš opravdu Olayinku zasáhl, pak šlo o mikrokontakt. za který by se podle něj penalty nařizovat neměly.
Nicméně penalta nařízena byla, Souček ji proměnil, a Slavia tak zúročila svůj tlak ve vedení 1:0. Teplice bojovaly, ale další dvě branky pak inkasovaly v samotném závěru utkání.
Pokud odhlédneme od Olayinkova šlapáku a budeme řešit kontakt Kodešovy kopačky s Olayinkou, pak teplickou stranu zarazilo, že se hlavní sudí Ondřej Pechanec na celou záležitost nešel podívat na video. Ze žádného záběru totiž zmíněný kontakt není jasně patrný.
— David Šmíd (@dsmid) November 11, 2019
Kodeš ho sice přiznal, ale až po zápase. A navíc hovořil o tom, že vedle Olayinky trefil i míč. A ten podle záznamu rozhodně netrefil, takže v tomto ohledu působí jeho vyjádření poněkud zmateně.
Videorozhodčí, kterým byl Pavel Franěk, po utkání pro O2 TV Sport řekl, že hlavní sudí Ondřej Pechanec si byl v komunikaci s ním penaltou jistý a že to korespondovalo s tím, co prý i sám Franěk viděl na videu.
Nabízí se otázka, co Franěk viděl na záběrech, na kterých by asi Bystrozraký, člen známého pohádkového tria, žádný zcela prokazatelný kontakt neviděl.
„Co se týče metodiky, tak VAR by měl opravit sudího ve chvíli, kdy prokazatelně vidí, že sudí pochybil. Což tady z těch záběrů asi nešlo. Videorozhodčí nemá k dispozici takzvanou lupu, kterou by si tu situaci elektronicky zvětšil a přiblížil. Na komisi si to případně budeme pouštět na velké obrazovce a pomalu krokovat,“ komentoval celou záležitost Martin Wilczek.
Kritika na Chovancovu práci se kupí
Komise rozhodčích by si mohla pustit i situaci ze závěru utkání Jablonec–Sparta, kdy domácímu Jugasovi nebyla sudím Pavlem Královcem uznána vítězná branka na 3:2. A to kvůli souboji domácího Martina Doležala se sparťanem Davidem Lischkou, který byl posouzen jako útočný faul.
Záběry naznačily, že Lischka šel k zemi velmi ochotně, což po utkání podtrhl i svými vlastními slovy: „Spadl jsem, protože jsem cítil kontakt od ‚Dolyho‘, který do mě žďuchl.“
Tento výrok ostatně nepotěšil ani příznivce Sparty:
“Spadl jsem, protože jsem cítil kontakt...” 👀
— Martin Tomáš (@martin__tomas) November 9, 2019
Tak to nee, tvl.
Takhle ne. 😠🤨 #acsparta #Lischka #jabspa ⚽️ https://t.co/u59SVl4TB4
Na rozhodnutí sudích si o víkendovém ligovém kole stěžovalo i Slovácko, kterému neuznali gól v Českých Budějovicích, a to pro diskutabilní Šašinkovo ofsajdového postavení, ze kterého podle sudích těžil. Fanoušci Opavy zase na sociálních sítích rozporovali situaci z nastaveného času zápasu v Příbrami.
Komise rozhodčích tak bude mít plné ruce práce při vyhodnocování jednotlivých situací z hlediska toho, kde sudí vskutku pochybili a kde ne. A také toho, jaká opatření budou vůči těm chybujícím případně uplatněna.
Stížnosti na „plody činnosti“ této komise, tedy na výkony rozhodčích, se průběžně množí, řešil je už i výkonný výbor Fotbalové asociace ČR. Šéf komise, bývalý reprezentant Jozef Chovanec, nicméně zatím svou pozici bez větších problémů uhájil, do jeho komise byl jen za Ligovou fotbalovou asociaci kooptován její výkonný ředitel Tomáš Bárta.
Častým tématem kritiky jsou opakované chyby rozhodčích ve prospěch Viktorie Plzeň. Nedávno, na konci října, například v pohárovém utkání v Chlumci nad Cidlinou Plzeň postoupila i díky tomu, že hlavní sudí Ondřej Berka přehlédl Hubníkův jasný penaltový faul.
Za stavu 2:2 svedli tento souboj domácí Labík s hostujícím Hubníkem. Sudí Berka píšťalku nerozezněl.. pic.twitter.com/N07GHG9hPu
— Jan Pěruška (@JPeruska) October 30, 2019
Zajímavé je, že hlavnímu arbitrovi v tomto pohárovém utkání pomáhali s praporkem asistenti David Hock a Vít Melichar. Navlas stejná dvojice, která teď v neděli spolupracovala s hlavním Proskem na řízení duelu Plzeň–Liberec.
Na to, že na utkání Plzně bývá Chovancovou komisí v rolích asistentů delegována zejména určitá vybraná skupina osob, upozornil nedávno twitterový účet CS Fotbal.
Kvůli všem těm VARům by jeden zapomněl i na staré dobré pomezní rozhodčí. Mrkli jsme se proto na delegace Chovancovy komise rozhodčích pohledem pár čísel. A některým z nich ne úplně dobře rozumíme, tak předem děkujeme za případné vysvětlení @FacrRozhodci https://t.co/wschc1oDMl
— CSFOTBAL (@fotbal_cs) November 8, 2019
Už před tímto ligovým kolem poukázal na to, že u zmíněného Víta Melichara stejně jako u Adama Horáka, Milana Flimmela či Dušana Pospíšila vychází zhruba třetina jejich prvoligových nominací právě na utkání Plzně. Na Zdeňka Dobrovolného dokonce zhruba polovina – vice zde.
Množící se kritika práce Chovancovy komise vyvolává spekulace, že by v zimě mohlo dojít k výrazným personálním změnám v jejím složení.
Problematické výkony rozhodčích a jejich kooperace se systémem VAR každopádně nejsou ryze českou specialitou. Takto rozhodčím po utkání v Liverpoolu, kde jako penaltové nevyhodnotili ani jedno ze dvou zahrání rukou na straně domácích, viditelně vztekle a nazlobeně „poděkoval“ Pep Guardiola, trenér Manchesteru City:
"Thank you so much..." 🤔
— Sky Sports Premier League (@SkySportsPL) November 10, 2019
📺 Watch full reaction live on Sky Sports PL pic.twitter.com/CTECmWAoHB